Maksymalnie 60 procent bonifikaty za przejście na własność w Kędzierzynie-Koźlu

26
Widok z wieży starostwa w stronę dawnych budynków kolejowych i Pogorzelca.

Rada miasta Kędzierzyna-Koźla ustaliła stawki bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Maksymalna bonifikata wyniesie 60 procent. Część radnych chciała, aby była ona wyższa.

Przekształcenie „z automatu” wprowadziła ustawa obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku. Wraz z tym dniem dotychczasowi użytkownicy wieczyści nieruchomości stali się ich właścicielami. Z tego tytułu przez 20 lat będą ponosić opłatę przekształceniową. Jej wysokość odpowiada wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, która obowiązywała w dniu przekształcenia. Jednocześnie ustawa wprowadziła możliwość jednorazowego wniesienia opłaty. Wówczas użytkownik może liczyć na bonifikatę 60 procent w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa, jeśli opłata zostanie uiszczona w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów. W z każdym kolejnym rokiem będzie obniżana o 10 procent. W przypadku gruntów należących do samorządów wysokość bonifikaty mogą one określić samodzielnie. Radni rady miasta Kędzierzyna-Koźla zrobili to na ostatniej sesji.

Projekt uchwały przygotował urząd miasta. Maksymalną stawkę bonifikaty, tak jak w ustawie, ustalono na poziomie 60 procent. W każdym kolejnym rokiem będzie się zmniejszać o 10 procent. Część radnych domagała się, aby bonifikata była większa.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Dominik Szustakiewicz w imieniu swojego klubu wnioskował, aby maksymalną bonifikatę ustalić na poziomie aż 95 procent.

– Ustawodawca dał samorządom możliwości ustalenia stawek procentowych innych niż zaproponowane (…) Zwiększenie wysokości bonifikaty umożliwi osobom mniej zamożnym skorzystanie z bardzo korzystnych warunków przekształcenia, a także zachęci pozostałych mieszkańców do szybkiego uregulowania opłaty (…) Ustalenie bonifikaty na wnioskowanym przez nas poziomie pokazuje aspekt prospołeczny, a także otwartość miasta na oczekiwania swoich obecnych mieszkańców, a nowym mieszkańcom, że Kędzierzyn-Koźle jest przyjazny dla obywateli – argumentował Szustakiewicz.

– Apeluję o ustalenie bonifikaty na poziomie 95 procent po pierwsze po to, aby zmobilizować mieszkańców, po drugie, duża ich część ma spore zaległości w tych podatkach (za użytkowanie wieczyste – red.) i oni, chcąc skorzystać z wysokiej bonifikaty, będą musieli najpierw je spłacić – mówił także radny Marek Piasecki.

– 60 procent to wysokość bonifikaty, poza niektórymi wyjątkami, stosowana przez samorządy (…) Są oczekiwania, aby obniżać te opłaty, ale z drugiej strony są też oczekiwania, aby budować chodniki, tworzyć nowe miejsca w żłobkach i realizować inne zadania należące do gminy. Z jednej strony jest więc potrzeba, aby bonifikata była wysoka, z drugiej zaś są też inne potrzeby – odpowiadał jednak wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszak, który zwracał także uwagę, że istotna część dotychczasowych użytkowników wieczystych w Kędzierzynie-Koźlu nie jest mieszkańcami miasta. Z wyższej bonifikaty skorzystały zatem osoby także spoza gminy.

Jak oszacował urząd, przy zaproponowanej bonifikacie na poziomie 60 procent wpływy do budżetu miasta wyniosą około 3,5 mln zł. Przyjęcie bonifikaty na poziomie 95 proc. oznaczałoby, że kwota ta stopniej do nieco ponad 400 tys. zł.

– W skali całego budżetu miasta te ponad 3 miliony mogą wydawać się niewielką kwotą, pamiętajmy jednak, że to na przykład aż dwa budżety obywatelskie, w ramach którego każdego roku na wszystkich miejskich osiedlach realizowane są zadania inwestycyjne – mówił radna Katarzyna Dysarz.

Ostatecznie w trakcie dyskusji złożono dwa wnioski zmieniające projekt – poza wnioskiem PiS (95 procent) propozycję bonifikaty 96-procentowej złożyła także radna Ewa Czubek. Ostatecznie oba przepadły w głosowaniach, a rada przyjęła projekt w pierwotnym brzmieniu.

W rezultacie stawki bonifikaty obowiązujące w gminie Kędzierzyn-Koźle kształtują się następująco:

1) 60% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
2) 50% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
3) 40% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
4) 30% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
5) 20% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
6) 10% – w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.

26 KOMENTARZE

 1. Kończąc wyliczankę… A po trzecie jesteśmy z jedynie słusznej partii, słynącej z rozdawnictwa, w imię przywarcia do korytka. Budowa chodników, tworzenie miejsc w żłobkach nas nie interesuje.Rozdamy wszystko co jest do rozdania, a po nas choćby potop.

 2. Co za wspaniałe dzialanie większości spod znaku złodziejskiej koalicji prezydentowej lejdi . 20 miliony więcej za budowę basenu to nic ale strata 3 milonów z wpływów z podatku za przekształcenie własności to strata . Fałsz tej władzy świadczy o całkowitej polityce zadufania i przekonania o jedynej słusznej polityce- dla swoich i prezydenckich nieudaczników trzeba bronić . Fuj jak to śmierdzi to wielkie gówno POsielskie .

  • „złodziejskiej koalicji”? a kto ich wybrał, może krasnoludki? ludzie głosują bezmyślnie na tych, którzy się najlepiej reklamują, albo na tych, z którymi są jakoś powiązani. budzą sie dopiero jak obrywają po kieszeni. tylko, że zapominają o tym przy następnych wyborach. jak mówi J.K. „krótko mówiąc”: „lud wybrał lud ma”.

 3. Przez działkę, na której stoi blok, w którym posiadam mieszkanie, kilka metrów od budynku biegnie rurociąg gazu o wysokim ciśnieniu. JA NIE ŻYCZĘ SOBIE PRZYMUSOWEGO UWŁASZCZENIA NA CZYMŚ TAKIM!! Kilkanaście lat temu, po awarii na rozdzielni gazociągu (koksowniczego do ZAK) przy działkach, między ulicami Szkolną, Przyjaźni i posesjami od strony kościoła, PGNiG położyło nowy. Każdy dorosły mieszkaniec Blachowni wie o tym fakcie. Bez słowa „przepraszam” i bez złotówki gratyfikacji za zrobienie z tej działki bezwartościowego śmiecia. Dla wspólnoty, bez możliwości jakiegokolwiek wykorzystania jej, choćby na parking, który choć się nie zmniejszył, ostatnio rozpaczliwie się skurczył! Wszystko to w imię „dobra publicznego”, prawem Kaduka!! Jak kupowałam to mieszkanie, nikt mnie nie poinformował o tym, że kilka metrów od budynku, pod moim oknem, jest taki gazociąg!! A teraz szanowna władzuchna (niech ją p****o pochłonie!) wciska ludziom na siłę, życząc sobie zapłaty, na własność coś, za co mieszkańcom tej wspólnoty powinna udzielić 100% bonifikaty!! I robi „dobrodziejstwo”, pozbywając się kłopotu za ciężkie pieniądze. Zapłacę! 10,92 zł jak za użytkowanie wieczyste… 20 lat to ja już żyła nie będę na pewno!

  • A samochodzik Blachowianko z pewnością posiadasz. Prawda? Umieszczasz swoje mięsiste części ciała na fotelu, lub kanapie, jeśli wożona jesteś w tyle i wcale Ci nie przeszkadza że niżej, tusz pod, znajduje się zbiornik z paliwem, którego zawartość potrafi się zapalić. A w niektórych przypadkach nawet wybuchnąć.
   Ale, zapewne godzisz się z tym, wiedząc że ( jeszcze) 20 lat na pewno nie będziesz żyła.

   • Xymeno, gdzie byłaś jak inni chodzili do szkoły i uczyli się ortografii? Nawet z komputera nie umiesz korzystać, bo dobrze ustawiony system sam wyszukuje błędy ortograficzne…
    Nawet nie wiesz, jak trudno wybucha samochodowy zbiornik z paliwem. To tylko w filmach z cyklu „zabili go i uciekł” wygląda to tak łatwo i efektownie. Więc bez wycieczek osobistych… A jak to bywa z gazociągami, było w Polsce, w ostatnich latach, parę przykładów!
    A wracając jeszcze do tematu: dlaczego PGNiG nie wydzierżawi/wykupi od Starostwa tego gruntu, z jakimś marginesem po obu bokach? Przecież jest to najbogatsza firma w tym kraju!! Pasą brzuchy kosztem rencistów i emerytów?! Właścicielami lub współwłaścicielami większości mieszkań w tym bloku są emeryci i renciści…

 4. P.S. W tym bloku mieszkają Rodzice Radnej Katarzyny Kukolki-Bogocz! Okna ich mieszkania także wychodzą bezpośrednio na stronę tego gazociągu… Tyle, że są dwa piętra niżej. Pozdrawiam Pani Kasiu!

 5. Drodzy Kędzierzynianie. Wygońmy tę smutną babę z magistratu, bo jak tak dalej pójdzie to
  kędzierzyn-Koźle zostanie bankrutem. To jest tylko jej wina, bo uparła się, żeby było tylko 60 % bonifikaty, bo tak sobie wymyśliła z pożal się boże swoimi prawnikami. Ona wie co robi. Co mi tam Czubkowa będzie podskakiwać. Dla mnie na pensyjkę w UM musi wystarczyć. A mieszkańcy. Właściwie nie są mi potrzebni.

  • Ty, krissie, też nie jesteś nam potrzebny, razem ze swoją szczujnią.
   Najchętniej byś wszystko brał za friko, gdyby się tylko dało.
   Były wybory, większość mieszkańców jest zadowolona ze sposobu prowadzenia spraw miasta.Dlatego zostali wybrani ponownie.

 6. Skoro ludzkość wybrała sobie rządzących kk, to teraz ludzkość MUSI POdporządkować się się woli i ROZKAZOM rządzących!😁

  To chyba JASNE?!😀

  • krisssssssssss. Byłeś zachęcony przez „księgowa” ile to zetów byłbyś do przodu gdyby ulga wynosiła 95 a nie 60% A Ty dalej głupa rżniesz.

 7. Onyx ile ci BABA zapłaciła za te komentarze? Ja swoje mieszkanie wykupiłem z 97 % bonifikatą, bo była taka możliwość. A to że BABA jest skąpa to wiedzą wszyscy co z nią pracowali bądź pracują.

  • chyba nie wiesz co wykupiłeś. Teraz jest mowa o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.
   Tego dotyczy moje pytanie.

Skomentuj