Lokomotywa przyjedzie z opóźnieniem. Trzeba na nią poczekać do połowy roku

11

Cokół z fragmentem torowiska, na którym stanie stara lokomotywa jako upamiętnienie kolejowych korzeni miasta, jest już gotowy. Sama ciuchcia pojawi się na nim dopiero w połowie roku – poinformował urząd miasta.

Pierwotnie planowano, że pomnik będzie gotowy już pod koniec zeszłego roku. Przeciągnęły się jednak uzgodnienia związane z remontem zabytku i przystosowaniem go do nowej funkcji.

Lokomotywa, która stanie w Śródmieściu, to jeden z trzech parowozów stojących wcześniej przy wjeździe do kopalni piasku w Kotlarni. Kosztował 60 tys. zł. Kolejne 49 tys. zł pochłonie jego renowacja. Budowa cokołu, na którym stanie ważąca około 100 ton lokomotywa, to kolejne 140 tys. zł.

Pomysł na pomnik w formie lokomotywy ma już kilkanaście lat, a zaczęło się od ciuchci, która długo niszczała na bocznym torze przy kędzierzyńskiej stacji. W końcu PKP wystawiło ją na sprzedaż, ale miasto w przetargu ubiegło muzeum kolejnictwa.

11 KOMENTARZE

 1. Czekałem kilka lat ,poczekam i te kilka miesięcy byle dobrze ją zakonserwowali i pomalowali bo w przeciwnym wypadku po paru latach będzie złom.

 2. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale… To teraz jeszcze czekamy na opóźnienie w porcie, opóźnienie na podzamczu i chyba będzie komplet – 100% inwestycji ukończonych po czasie… To jest jakaś parodia.

 3. Świetny pomysł z tą lokomotywą . To będzie taka wizytówka dla miasta i kolejarzy . Bo to oni , kolejarze otwarli „okno na świat” w odbudowywanych połączeń kolejowych. BRAWO . Mam tylko jedną prośbę , a jednocześnie sugestię Aby przy tej lokomotywie stanęła tablica upamiętniająca tych pierwszych kolejarzy którzy odbudowywali połączenia kolejowe po zakończeniu wojny w 1945 roku . A także ci kolejarze którzy pracowali przy odbudowie parowozowni .Tym bardziej, że dnia 1.08. 2018 roku. Poczta Polska wprowadzi do obiegu 2 znaczki pocztowe z okazji 100 lat budowy parowozowni . Byłaby również doskonała okazja prezentacja znaczków wydanych z tej okazji . Przed już stojącą lokomotywą . W tym dniu poczta polska mogłaby uruchomić punkt pocztowy z walorami filatelistycznymi.

  • Z tymi tablicami,oraz znaczkami to ok,ale może nie ograniczać się do nazwisk kolejarzy tylko zrobić tablicę z historią węzła kolejowego Kędzierzyn(tam też wyróżnić konkretnych ludzi).Mam też propozycję-przedstawianą już na forum -aby nadać temu miejscu oficjalną nazwę SKWER KOLEJARZY .

   • Z prawdziwą historią węzła kolejowego Kędzierzyn, nie tylko taką podlaną sosem wszystko po 1945, a co przed, to niebyt i czarna dziura.

   • Świetny pomysł . A nazwa skweru proponuję „Plac kolejarzy) Oczywiście że od początku . Gdyż tworzymy historię europejską .Historia kolei w Kędzierzynie jest bogata . Szkoda że zapominana.; dla przykładu podam Kolej już była w Kędzierzynie początek XIX wieku . Gdzie Katowice było wioską górniczą . Należy też pamiętać …………… Po zakończeniu działań wojennych . Rosjanie położyli szeroki tor aż do Prudnika , po to aby wywozić w głąb Rosji zdobycze wojenne . . W tym czasie kursowały 3 pary parowozów . To miejscowi kolejarze z parowozowni zrobili „sabotaż” uszkadzając 2 pary parowozów po to aby utrudnić wywóz zdobyczy wojennych. Spotkali się z represjami.

 4. A czy ktoś już pomyślał i zaplanował jak taką ciężką lokomotywę postawić na tym torze i ile to będzie kosztowało (oby nie więcej niż lokomotywa)?

Skomentuj