List prezydent Sabiny Nowosielskiej do mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i kalendarium najważniejszych wydarzeń

23

2021 rok na długo zostanie w naszej pamięci. Sympatycy siatkówki będą go przywoływać przede wszystkim ze względu na zdobyty przez ZAKSĘ tytuł klubowych mistrzów Europy. Z kolei mieszkańcy wspominać go będą jako czas ważnych i przełomowych dla Kędzierzyna-Koźla inwestycji i przedsięwzięć.

Przedstawiamy miejskie kalendarium, a także podsumowujący felieton prezydent Sabiny Nowosielskiej. Poniższy informator ukazał się również na łamach lokalnej prasy. Zachęcamy do lektury.

Drodzy Mieszkańcy!

Mijający 2021 rok z pewnością na długo zostanie w pamięci mieszkańców i wszystkich kibiców siatkówki. Nasza ukochana ZAKSA sięgnęła po tytuł klubowego mistrza Europy, a o Kędzierzynie-Koźlu usłyszał niemal cały świat. Historyczne osiągnięcie „Trójkolorowych” splotło się również z wieloma sukcesami gminy. Możemy być naprawdę dumni z ostatnich 12 miesięcy.

Trzymając się sportowej terminologii, możemy śmiało powiedzieć, że Kędzierzyn-Koźle po raz kolejny udowodnił, że znajduje się w samorządowej ekstraklasie. Znaleźliśmy się w wąskim gronie zaledwie 29 gmin w Polsce, które otrzymały dofinansowanie w ramach prestiżowego programu „Rozwój Lokalny”. Do wyścigu po pieniądze ze środków Funduszy Norweskich i EOG wystartowało ponad 220 samorządów z całego kraju. Nasz wniosek został sklasyfikowany przez niezależnych ekspertów na 11 pozycji. Na realizację projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” jako jedyna gmina na Opolszczyźnie otrzymamy około 16 milionów złotych.

W mijającym roku zrobiliśmy również pierwszy milowy krok do budowy nowych mieszkań. W tym celu we wrześniu wraz z 9 innymi gminami powołaliśmy spółkę SIM Opolskie Południe. W ramach inwestycji wspieranej przez Rząd w Kędzierzynie-Koźlu ma powstać około 220 lokali dla młodych rodzin. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również mieszkania do remontu. W 2021 roku na taką listę trafiło łącznie kilkadziesiąt pustostanów, które zyskały najemców. To tak, jakbyśmy wybudowali nowy blok.

Niezmiennie jednym z naszych priorytetów jest troska o środowisko i czyste powietrze. Dzięki miejskim dotacjom z każdym rokiem z naszych osiedli znikają setki dymiących kopciuchów. W 2021 roku idziemy po rekord przeznaczając na ten cel miliony złotych. Do urzędu wpłynęło ponad 350 wniosków na wymianę lub budowę ekologicznego pieca. Gdy spojrzymy szerzej, liczby te są jeszcze bardziej imponujące. Deklaracji od mieszkańców na wszystkie działania proekologiczne otrzymaliśmy blisko 700.

W nową erę wkroczy także miejska komunikacja. W marcu podpisaliśmy umowę dzięki której  już za kilkanaście tygodni na ulice Kędzierzyna-Koźla wyjadą elektryczne autobusy. Flotę MZK zasilą pojazdy niegenerujące spalin i nie potęgujące miejskiego zgiełku. Na ich zakup skutecznie pozyskaliśmy unijne dofinansowanie, a nasz samorząd znalazł się w niewielkim gronie gmin, które otrzymały dotację.

W 2021 roku przybyło nam kolejnych kilometrów wyremontowanych ulic, a obecnie pracujemy nad łącznikiem do obwodnicy północnej, który będzie dofinansowany ze środków zewnętrznych. Cały czas inwestujemy, aby Kędzierzyn-Koźle stawał się jeszcze bardziej przyjazny. Dla miasta warto!

Sabina Nowosielska
Prezydent Kędzierzyna-Koźla

23 KOMENTARZE

 1. Jak zwykle sobie kpią z mieszkańców wmawiając że jest super. I czym się różnią od kolejnych władz rządzącym tym państwem oraz komunistycznej propagandy. Kiedy p.Nowosielska przeszła się chociażby po Koźlu i zobaczyła rzeczywistość którą zarząda ? Zdewastowane chodniki i to w pobliżu rynku który jest placem defilad pustym betonem a nie rynkiem. Już nie wspomnę o kozielskich plantach bo tu p. Nowosielska powinna się czerwienieć ze wstydu. Więc skączcie te coroczne przechwałki które nie zmieniły tego miasta w nic dobrego. Gdzie są nowe mieszkania, gdzie są nowe miejsca pracy itd. Ważne że przyznaliście sobie wyższe apanaże a ludziom już od teraz przyznaliscie wyższe opłaty. Do chrzanu z taka władzą czas wybrać nowego gospodarza i to z prawdziwego zdarzenia a nie celebrytów.

 2. Szkoda tylko ze miasto jest wymarłe i bardzo brudne śmieci fruwają w każdym miejscu. Młodzi wyjeżdżają, brak konkretnej gastronomii, brak lokali, miasto wymiera a nic się z tym nie robi… cóż z tego ze się mówi o jakichś dotacjach po których efektów niema żadnych…

  • Skoro miasto wymarło to po co nowe lokale i gastronomia? Miasto jest brudne,bo niema już kto sprzątać, młodzi wyjechali,a starym się nie chce, też myślą o zmianie lokalizacji.

   • Nie myślą o zmianie lokalizacji. Nie mają sił na sprzątanie.
    Czekają z utęsknieniem by młodzi, śniadzi „lekarze i inżynierzy” imigranci zaopiekowali się nimi za ….
    Od 2015r owi opiekunowie dobijają do bram UE.
    I w UE nastąpi wymiana społeczności.
    Zamiast kościołów, cerkwi, synagog będą meczety.
    Dziękujemy Brukseli za troskę !

 3. Szkoda ze kolejny rok nie udało się złapać truciciela benzenu. Szkoda ze remonty dróg prowadzone przez miejskie firmy – koguciki powodują ubytki i zniszczenia po roku, dwóch używalności. Szkoda, że projektant odciął od nowobudowanej obwodnicy osiedla Cisowa i Miejsce Kłodnickie (każde inne osiedle w KK ma do niej dostęp, a te dwa akurat nie – wsytd).

 4. Dziękujemy za list.
  Pani Sabina to fajna kobieta i dobry czlowiek.
  Jakby trochę odseparowała się od PO ,czy jak ten twór się teraz nazywa,to byłoby idealnie:)

  • Już odseparowała się od PO. Związała się politycznie z Don Trzaskowski z samej Warszawy. Właściwie to samo, jedynie inna nazwa.

 5. Pani Nowosielska…. znajdzie pani truciciela, czy nie. Pani bezradność w tym temacie jest żenujaca. Posumowując caly mijający rok można użyć jedego słowa – PORAŻKA.

 6. To siatkarze mają tak wielkie sukcesy osiągnęli TEŻ dzięki TAK wspaniałej pracy władz Matołkowa? 😕

  Coś takiego?!?!?😆😎

 7. Ilu jest mniej mieszkańców w porównaniu do roku objęcia jaśnie panowania. Na dzień 01.01.2022? W miasteczku możliwości. Jaja sobie robisz caryco?

 8. Ci najemnicy grający w siatkówkę kosztują tyle że brakuje pieniędzy na sport amatorski dla dzieci i młodzieży
  Elektryczne autobusy to ile nas kosztowały zakup czyli wkład własny, utrzymanie i przeglądy oraz ładowanie
  Sposób na benzen zmiana strony oraz skali z 5 na 200
  No i jeszcze największy sukces czyli most przez Kłonicę czy już otwarty?
  Może lepiej niech się za nic nie bierze do wyborów.

  • Skądżeście przyszli przybłędy? Cały ubiegły rok tylko słychać było narzekanie, stękanie, płacz i zgrzytanie zębów, nic na tak, wszystko na nie, nowy rok zaczynacie podobnie. Trudno się dziwić, że ludzie umierają, bo trudno żyć wśród frustratów.

   • Skądżeś przyleciał gamoniu? Z księżyca chyba. Fruń na inną gałąź a nie wyśpiewujesz znowu te idiotyczne serenady. Ocknij się z letargu w końcu.

 9. To nie miasto jest wymarłe tylko wasze mózgi obumarłe od negatywnego myślenia.
  Biadolenie,jęki i skowyt ludzi w ciężkiej depresji prawdopodobnie.
  Zajmijcie się czymś,budujcie budki dla ptaków,poprawi się krążenie ,łepetyny natlenicie,smętni ludzie.

  • Oleju sobie do łba dolej powyżej pierwszej belki przynajmniej a nie bełkoczesz od rzeczy o jakichś budkach. Krążownik się znalazł.

 10. Nie ma co strzępić języka!!! Nie udało się z portem, zapchanym rondem, benzen em, ściągnięciem nowych inwestorów czy zatrzymaniem młodzieży, brak mieszkań i perspektyw rozwoju powoduje wymieranie miasta i ani betonowy rynek a tym bardziej ogród biologiczny tego nie zmienią. Brak pomocy drobnym przedsiębiorcom niszczy handel, usługi,degraduje miasto, resztę niszczą menele i ciapaci którym wolno wszystko.

  • Oj tam, oj tam. Najważniejsze że Rynek jest tak wspaniały, że przyjezdni aż kucają z zachwytu – widząc ten śliczny beton I OGROMNEeeeee drzewka z Korei 😕

   No i beżowi mają gdzie się wylegiwać i pluć słonecznikiem😆

   I oczywiście ten cudowny mosteczek w Kłodnicy – szczyt myśli technicznej i finansowej naszej kochanej władzuni Matołkowa. Istne CUDO .
   Czyli jest spoko 😎

Skomentuj