„Liczymy szkody wyrządzone przez Niemców”. Poseł Arkadiusz Mularczyk w Kędzierzynie-Koźlu

24

Na zaproszenie senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Peczkisa do Kędzierzyna-Koźla przyjechał poseł tej partii Arkadiusz Mularczyk. Głównym  tematem spotkania z mieszkańcami były reparacje wojenne.

Spotkanie odbyło się w Domu Kultury „Lech” w Blachowni. Poza Arkadiuszem Mularczykiem i Grzegorzem Peczkisem uczestniczyła w nim także szefowa PiS na Opolszczyźnie Katarzyna Czochara, radny powiatowy PiS Andrzej Krebs oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Andrzej Chrzanowski.

Poseł Mularczyk jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej i to właśnie tej sprawie w największej mierze było poświęcone spotkanie.

Kwestie polsko-niemieckie są żywo dyskutowane podczas naszych spotkań z mieszkańcami. Wiele osób pyta o możliwości uzyskania odszkodowań, reparacji wojennych. Tu nasuwają się również pytania o relacje polsko-żydowskie i one również padają – mówił Arkadiusz Mularczyk. – Zespół pod moim przewodnictwem przy wsparciu ekspertów z różnych polskich uczelni liczy straty wojenne poniesione przez Polskę za sprawą Niemiec. Jeszcze w tej kadencji powstanie raport. Kwestią otwartą pozostaje sprawa reparacji wojennych ze strony rosyjskiej.

W spotkaniu wzięło udział około 30 osób. Tym razem, inaczej niż podczas wizyty posła Stanisława Piotrowicza, przeciwnicy PiS się nie pojawili.

 

24 KOMENTARZE

 1. Policzcie też pozostawione przez Niemców zabudowania gospodarskie, zamki, pałace i inną infrastrukturę, która w ogromnej swej ilości zostały zrujnowane i zdewastowane przez ludność napływową.
  Policzcie też pozostawione przez Niemców zakłady przemysłowe, które zostały wyszabrowane do Soviet Uniona.
  A gdy już to wszystko dokładnie policzycie, wówczas występujcie z tymi populistycznymi hasełkami.

  • Dodam do słusznej wypowiedzi „bo” A czemuż to pan Mularczyk nie dopowie .. A na pewno nie wie . Zaraz po wojnie nasi wyzwoliciele szybko położyli szeroki tor kolejowy z Kędzierzyna do Prudnika i w drugą stronę . Po to aby wywieź zdobycze wojenne . A czemuż pan Mularczyk patrzy tylko na zachód? … No cóż taka jego mentalność.

 2. Wojna się skończyła w 1945 roku a on ciągle liczy i nakręca ludzi ot cały pis…a o wraku samolotu nie mówił …bo co ruskich się boi?kto na takie coś traci czas…

  • „tomek” Tak wo-gule to politycy z kierunku PiS-u to 95% to nieudaczniki nie potrafią samodzielnie myśleć . Nie rozumiejących skutków wojny . A dodam tylko tyle ,że to nie pan Kaczyński wywołał wojnę Polsko- polską tylko miał poparcie od swoich fanatycznych wielbicieli wspierających przez niektórych duchownych

 3. Rzadko się udzielam, ale muszę tym razem; toż to szczyt bezczelności! Na ziemiach, które należały do Niemiec mówić o reparacjach; koleje, drogi infrastruktura, zakłady przemysłowe, wyposażone domy toż z tego wszystkiego korzystacie. To dla rządzących nie ma wartości? Moja babcia, rocznik ’25 urodzona w Sławięcicach za PRLu nie dostała lepszej pracy niż sprzątaczka, pomimo tego, że jako jedna z nielicznych zatrudnionych miała maturę… niemiecką. Jej się należy odszkodowanie???

  • Poczytaj Jasiu trochę historii a dowiesz się że Dynastia Piastów panowała w Polsce od 960 roku do 1370, a na Śląsku aż do 1675. Dynastia piastowska wydała 24 królów i władców, oraz 123 książąt.
   W ciągu jednego półwiecza Mieszko I i Bolesław Chrobry potrafili zbudować państwo, które mogło się mierzyć nawet z najpotężniejszym. Później nastąpiło około 200 letnie rozbicie dzielnicowe.
   W tym czasie nie było tu jeszcze Niemców – pojawili się dużo później.
   Zakłady przemysłowe zostały po wojnie w ruinie – maszyny pojechały w stronę Uralu, podobnie jak inne dobra z całego kraju (część jest również w Niemczech). Nie zapominaj kto rozpętał to piekło a odpowiesz sobie kto powinien zapłacić rachunek, również za niewolniczą pracę na której budowano potęgę wielu znanych dzisiaj firm. Czy na pewno o tym wszystkim nie wiesz i jesteś aż takim ignorantem.

   • Dynastia Piastów, człowieku ???, zawsze sobie brali niemieckie żony od rozbicia dzielnicowego i teoretyczną Polską nie mieli NIC wspólnego, weź nie rozśmieszaj znajomością PRL owskiej historii. Śląsk ciążył na zachód. Litwa do dzis żałuje uni z Polską, bo mogła wybrać Zakon Krzyżacki. Osadnictwo niemieckie od Śląska aż za Kraków od XIIw bo tu kuźwa NIC nie było ino las… Wit Stwosz – Niemiec, Kopernik – Niemiec

    • doktor nauk, a jaką ty uczelnię skończyłeś? Taki dajmy na to Kopernik był krwi trójnarodowcem po dziadkach i rodzicach. Z Litwinami pojechałeś bo dzisiejsi Litwini etnicznie i językowo niewiele mają wspólnego z ziomkami Jagiełły. Śląsk nie ciążył na zachód tylko akurat najdłużej był u władaniu Czechów i a ci chyba równie często potykali się z ludami germańskimi. Co do niemieckich żon to przypominam, że Słowianie sięgali niegdyś do Łaby i jakby tak prześledzić haplogrupy smutne dla ciebie wieści by były w temacie.
     Ostał ci się jeno Wit Stwosz ;-)

   • Boshhh…. to historyczne onanizowanie się i szafowanie „wielkością Polski”. No to może cofnij się jeszcze do Bursztynowego Szklaku i zażycz sobie żeby Włosi tu wrócili? Wyjdź na miasto, pokaż palcem i każ zburzyć wszystko co „nie polskie albo piastowskie”. Zobaczymy co zostanie.

  • Kto by się tam pisowskim liczeniem przejmował najlepiej potrafią liczyć w obcym portfelu, wielu spotkał podobny los jak piszesz, jeszcze przez sto pokoleń nikt nas nie przekona że „białe jest białe” chłe chłe…

 4. Do komentujących zwolenników PO i tym podobnym…. Bez końca dre lacha z was.. Macie taki wpływ na politykę jak ja na donka trampka hahahaha, smutno tak że jedynie co możecie to iść z reklamacją do baru z kebabem że za mało sorowek dali.. Hahahaha możecie być dumni tylko z dwóch powodów.. Pierwszy to że ustrój pozwala wam komentować i drugi że możecie oddać głos w co cztero i piecioletich mundialach wyborczych… A i możecie chodzić po mieście i pikietowac… Hahahaha już widzę jak chodzi jeden z drugim po domu i się denerwuje, ten pis ten Kaczyński ten Duda…. Pozdro dla kumatych

 5. Żenujący ten księgowy. Tak przynudzał, że Krebsik zasnął. Będę puszczać te jego wywody dzieciom, to szybciej będa zasypiać. Jakiś pożytek z jego wizyty jednak jest.

 6. Hej panowie. Jaś Żenada, P.Rybak, doktor nauk, Zamiedzony i mora. Oraz biorący udział w dyskusji. Każdy z was zna tylko szczyptę historii . Trzeba dużo czytać o historii tego miejsca ,tego naszego Śląska .Po co się na wzajem opluwać i obrażać . Bardzo spodobała mi się z dawnych czasów tuż po wojnie wypowiedź leciwego kolejarza . Dodał ” Panie , panie, każdy mieszkaniec tego miasta pisze jego codzienną historię . Życzyłby wszystkim mieszkańcom , aby w ich historii znalazły się złote zgłoski historii tego miasta” . Ta wypowiedź głęboko zapamiętałem . Taki prosty już wiekowy kolejarz dał mi naprawdę wielką naukę historii . Musimy tylko wykuwać te „złote litery”: w rzeczywistość naszego miasta .czyniąc to dla potomnych , dla naszych dzieci .

Skomentuj