Liczba mieszkańców Kędzierzyna-Koźla znów spadła. W ciągu roku z miasta ubyło 728 dusz

25
Największy spadek liczby mieszkańców odnotowano w Śródmieściu.

Jak co roku Urząd Stanu Cywilnego w Kędzierzynie-Koźlu podał dane statystyczne dotyczące liczby mieszkańców miasta. Niespodzianki nie było, kolejny rok z rzędu borykamy się z problemem spadającej populacji.

Na koniec 2019 roku na pobyt stały w Kędzierzynie-Koźlu zameldowanych było 55 750 osób. W ciągu 12 miesięcy liczba mieszkańców miasta skurczyła się o 728 osób. Niewielkim pocieszeniem może być fakt, że spadek był łagodniejszy niż przed rokiem. Jeśli porównamy dane statystyczne z końca 2019 roku do tych z 2009 roku, to okazuje się, że w ciągu dekady z miasta ubyło ponad 7 tysięcy osób (31.12.2009 roku liczba mieszkańców Kędzierzyna-Koźla wynosiła 62 775).

W ubiegłym roku spadek liczby mieszkańców dotknął większości miejskich osiedli. Najwięcej, bo aż 197, osób zniknęło z ewidencji mieszkańców Śródmieścia. Jedynymi osiedlami, na których odnotowano wzrost liczby mieszkańców, były Lenartowice i Miejsce Kłodnickie.

Liczba mieszkańców poszczególnych miejskich osiedli, stan na 31.12.2019 r. (w nawiasie różnica względem końca 2018 r.): Rogi 1203 (-23), Zachód 5249 (-35), Południe 705 (-11), Stare Miasto 3390 (-77), Kłodnica 3982 (-56), Pogorzelec 10715 (-135), Śródmieście 11603 (-197), Kuźniczka 1045 (-2), Piastów 8008 (-90), Blachownia 2499 (-20), Przyjaźni 485 (-12), Lenartowice 473 (+14), Cisowa 1812 (-22), Miejsce Kłodnickie 341 (+3), Sławięcice 2535 (-49), Azoty 1705 (-16).

25 KOMENTARZE

 1. Te liczby są do kitu bo ja też wyjeżdżam choć z miastem będę mentalnie i meldunkowo więc powinno być o jednego mniej . Tu za nie długo podatki będą od gruntu tak wysokie bo ta garstka będzie musiała uzupełnić braki no i powiedzmy szczerze tu nie ma co robić.

  • Działa to w dwie strony, osobiście znam 4 osoby które już od kilku lat mieszkają tutaj a dalej nie są zameldowane, ich meldunki cały czas są w poprzednich miejscowościach. Wiem że raczej i tak tych ubywających a dalej zameldowanych jest więcej niż w drugą stronę, ale jednak jest i część która tutaj jest a w statystykach nie są uwzględniani. Za to podnoszą statystyki swoim poprzednim miejscowościom, bo tam ich już nie ma, tylko meldunek został.

 2. To kolejny „sukces” Pą Presidą Sielskiej Nowosielskiej. Jakoś nie wspomniała tym fakcie w swoim „felietonie” opublikowanym na kk24 za nasze pieniądze. Zresztą wszystko w KK dzieje się za nasze pieniądze.

 3. 728 dusz haha dobrze powiedziane. W tej umieralni, przechowalni starców i frustratów, w tym smutnym jak piezda padole, jedynym rozsądnym wyjściem jest wyprowadzka na zawsze. Gdziekolwiek.

 4. Niech Pani Prezydent jeden powód poda aby zostać w tym mieście. Dzisiaj znowu pajacowała na Placu Wolności, ale pomysłu na to miasto nie ma

 5. „nie ma co robić” jak ktoś nie potrafi odnaleźć się w życiu to nawet w nowym jorku nie bedzie mial co robić. Pie**enie nieudaczników i przegrywów życiowych. Jedźcie do WROCŁAWIA robić karierę w wynajmowanym pokoju za 1200 zł. My sobie przyjedziemy na jakieś wydarzenie do przeludnionego miasta bo mamy samochody i autostradę. Więcej miejsca w k-k dla nas :)

   • Słusznie, uważam że jeżeli ktoś jest ogarnięty to w kk może sobie spokojnie mieszkać. Na każdym osiedlu jest przedszkole, są żłobki.. W dużych miastach brakuje miejsc, wtedy trzeba dać dziecko do prywatnego – więc to co człowiek więcej zarobi i tak wyda na droższe usługi. Ceny mieszkań są wysokie, ale drożej jest na Śląsku, w Opolu to samo… Są wady i zalety…

    Powietrze mogłoby być czystsze, ale w dużych miastach jest o wiele gorzej niż u Nas

    Czytam te wywody maruderów, ale śmiać mi się chce, jeżeli nie zna się struktury demograficznej całego kraju. Do 2030 roku wzrost liczby ludności będzie tylko w dużych miastach typu Warszawa, Wrocław Kraków, natomiast do 2050 roku spadek będzie widoczny już wszędzie.

    Spadek liczby ludności to nie zasługa Pani Prezydent, lecz trendu.
    Natomiast fakt że Urząd Miasta nie ma planu długofalowego na poprawę statystyk i to inna para kaloszy.

    Trzeba mieć najpierw wizję, później strategie a na końcu konsekwencje w dążeniu do celu.

    Poczytajcie sobie co robia włodarze takich miast jak Żory, Rybnik trzeba brać dobry przykład od sąsiadów.

 6. Taaak… Mam osobistą, bliską krewną, która wyjechała z Polski ponad 15 lat temu, na stałe. I żadne próby wymeldowania się nie odniosły skutku. Mieszkanie, w którym była zameldowana zmieniło właściciela ponad 10 lat temu, a ona dalej figuruje na listach wyborczych pod tym adresem… I nie bardzo rozumiem, o co tu chodzi, że obecnym właścicielom nie udało się wymeldować takiej sublokatorki?!

Skomentuj