Liczba mieszkańców Kędzierzyna-Koźla znów poszła w dół. W ciągu roku ubyło nam 619 dusz

13
Na Pogorzelcu liczba mieszkańców w ciągu roku spadła o 118 osób i wynosi obecnie 11 054.

Z końcem 2017 roku w Kędzierzynie-Koźlu na pobyt stały zameldowanych było 57 360 osób. W ciągu 12 miesięcy populacja miasta skurczyła się o 619 dusz. Tym samym wciąż nie udaje się odwrócić niekorzystnej tendencji, z którą zmagamy się od długich lat. Marnym pocieszeniem jest fakt, że podobne procesy zachodzą w skali całego województwa, jak również to, że spadek liczby ludności był mniejszy niż w roku 2016.

Ubytki liczby mieszkańców odnotowano na największych miejskich osiedlach. Po raz kolejny największą stratę zaliczyło Śródmieście, gdzie na koniec 2017 roku zameldowanych było 12 017 osób wobec 12 183 mieszkańców na koniec 2016 roku (-166). Wyraźny spadek liczby mieszkańców nastąpił też na Pogorzelcu, gdzie w ciągu roku ubyło 118 dusz i obecnie mieszka 11 054 mieszkańców oraz na osiedlu Piastów, które po utracie 114 mieszkańców zamieszkiwało z końcem roku 8219 osób.

Zmalały również: Zachód do 5381 (-47), Kłodnica do 4087 (-72), Stare Miasto do 3549 (-49), Sławięcice do 2608 (-3), Blachownia do 2557 (-14), Cisowa do 1824 (-15), Azoty do 1747 (-34), Kuźniczka do 1061 (-20), Przyjaźni do 503 (-9).

Bez zmian obyło się na osiedlu Południe, gdzie z końcem 2017 roku mieszkało 734 osób. Trzy miejskie osiedla odnotowały niewielkie wzrosty: Rogi liczą obecnie 1221 osób (+21), Lenartowice 453 (+19), a Miejsce Kłodnickie 345 (+2).

 

13 KOMENTARZE

 1. Niestety nie można się zaliczać do mieszkańców miasta bez medunku! A wynajmując mieszkanie i nie ma szans na takowy! Mimo płacenia podatków na P.Skarg od 12 lat i nie jest się mieszkańcem K-K. Smutne

 2. do obcy:
  wynajmując mieszkanie i mając umowę najmu możesz iść się samemu zameldować (bez zgody właściciela) i tym samym zostać mieszkańcem Kędzierzyna Koźla :)

 3. Dane zaprezentowane w artykule znacząco odbiegają od rzeczywistości. Statystyki posiłkują się „tabelkami” , które w dużym stopniu wypełnione są przez „martwe dusze” . Ilu wśród mieszkańców Miasta Możliwości żyje i pracuje w mieście akademickim, w którym pozostało po studiach? Ilu naszych kolegów tuła się za granicą będąc jednocześnie mieszkańcami K-K? Kiedy w końcu władze i mieszkańcy zrozumieją, że Kędzierzyn-Koźle to od przeszła 20 lat powtarzany sen o wielkości? Nasz ośrodek pseudo-miejski obecnie skupia się wokół Galerii i restauracji przy rondzie W. Pileckiego. Czy ktokolwiek z Państwa widział pocztówkę Kędzierzyna-Koźla? Ja dziś zwróciłem na nią uwagę w Urzędzie Pocztowym-dosłownie przeżyłem smutek i zażenowanie… za tzw. „komuny” w weekend można było zabalować w Oazie, Bajce czy Kłodnicznce. Obecnie nawet nie można wpaść do Tunelu bo właściciele wolą wypiekać hamburgery we Wrocławiu niż prowadzić modny niegdyś klub w Koźlu. Obecnie ogarnia mnie smutek, ponieważ od dobrych kilku lat obserwuję postępującą degradację naszego miasta. Ps. Stawiam żołędzie vs Euro, że zostanę „zhejtowany” przez pracowników ZAKU-u, dla nich K-K zawsze było Mekką…

  • Nie można winić przedsiębiorców że bardziej opłaca im się wypiekać burgery niż prowadzić mało dochodowy klub – ci ludzie też chcą coś jeść i coś zarobić. Z drugiej strony warto pochylić się nad tym co i czy w ogóle władze cokolwiek robią aby zachęcić ludzi do tego, aby w miasto zainwestowali.

   • Nie winie Jasiów, że wybrali Wrocław. Miałem na myśli fakt, że wielu mikroprzedsiębiorców preferuje wyprowadzkę poza Kędzierzyn by zarobić na ZUS. Szczerze współczuję tym, którzy zostali zmuszeni do zamknięcia interesu. W Koźlu drobny handel opiera się na lumpeksach i zakładach fryzjerskich. Gdzie w Polsce rynek miejski świeci pustkami poza godzinami pracy ?

 4. A ile mieszka bez meldunku.sama mieszkalam w kozlu i powiem wam ze miasto ładne ale bez przyszlosci z pracą ciezko.wyprowadzilam sie 9 lat temu bardzo daleko i nie zaluje przynajmniej tu gdzie mieszkam nikt nie truje.

 5. Nie zgodzę się do końca z opiniami powyżej.
  Od 15 lat prowadzę działalność w K K związaną z usługami. Wiecie dlaczego przyrost mają min. osiedla Rogi i Lenartowice? Bo tam właśnie przenoszą się mieszkańcy blokowisk, którzy budują domy.
  Bardzo wiele domów – wiecej niż na terenach miejskich – buduje się na pobliskich wioskach. Wiele domów, które przez lata stały puste, się remontuje bo wracają do nich ludzie z zagranicy. Sam Kędzierzyn-Koźle może nie zalicza wzrostu ale cała aglomeracja być może tak.
  W naszym mieście przebywa też czasowo kilka tysięcy Ukraińców, którzy tu pracują. Jeżeli ktoś chce pracować to pracy jest pod dostatkiem ale po co. Lepiej ponarzekać na forum.

 6. Mamy skutek schładzania gospodarki od lat 90 przez tego szkodnika Balcerowicza. Został jeden półpolski zak, 15 biedronek i 3 lidle. Oprócz tego zachodnie banki wydzwaniajądo nas z ofertą pożyczki, żebyśmy z głodu nie zdechli za takie marketowe pensje. Chińskie miasta wyglądały znacznie gorzej niż KK te 10 lat temu. Dziś dorównują Japonii. A my się cofamy jako naród zaradnych ludzi tłamszonych przez biurokratów zyjących z przedsiębiorcy. ŻYjemy w eurosocjaliźmie i czas najwyższy wziąć przykład z GB.

Skomentuj