Licealiści z Kędzierzyna-Koźla sprzeciwiają się nienawiści. Realizują projekt

10

Mają dość zła i nienawiści, mają dość wykluczenia i dyskryminacji, chcą pokazać, że dobro zawsze zwycięża. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu realizuje projekt społeczny, który ma przybliżać tematykę zła, jego przejawów, przyczyn i sposobów na to, jak mu przeciwdziałać.  

Projekt jest realizowany za pomocą platformy „Zwolnienie z teorii” przez grupę licealistów z I LO w Kędzierzynie-Koźlu. Daje ona młodym ludziom możliwość tworzenia społecznych projektów, które zwiększają świadomość społeczeństwa na różne problemy.

Kilkoro uczniów drugiej klasy I LO postanowiło stworzyć projekt „Stop nienawiści”, aby pokazać, jak dużo nienawiści i zła jest dookoła. Chcą również uzmysłowić, że nikt nie jest zły po prostu, bo to życie wpływa na to, jakim się jest człowiekiem. Jednocześnie chcą przekonać odbiorców, że dobro jest najważniejsze i tylko dobrem można zło pokonać. Zorganizowali na Facebooku wydarzenie „Wszystkiego dobrego”, którego finał odbędzie w grudniu w Domu Kultury „Chemik”.

Istotą naszego projektu jest zwrócenie uwagi na ogrom nienawiści, której możemy doświadczyć sami w życiu codziennym. To na przykład wykluczenie ze względu na odmienność, zwykła mowa nienawiści, czy po prostu brak reakcji i pomocy, gdy ktoś doświadcza nienawiści. Podczas inicjatywy zaprezentujemy spektakl, który pokaże, że czasami zło, które jest, nie bierze się znikąd. Będziemy mówić o tym, że nikt nie jest po prostu zły, że to jaki jest, ma uzasadnienie. Daje to zupełnie inne światło na pewne sprawy. Na przykład dręczyciel nie jest zły od urodzenia, musiało coś się wydarzyć, że taki się stał. Pewnie też był dręczony. Tym przykładem chcemy apelować o pielęgnowanie dobra w swoim życiu – mówi Zuzanna Kumorkiewicz uczennica I LO i współorganizatorka inicjatywy.

Młodzież będzie odsłaniała przed publicznością swoje talenty aktorskie i wokalne, wspomogą ich chóry z I LO i II LO oraz dzieci z „Brzdąca”. Dochód z inicjatywy będzie przekazany na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Brzdąc”. Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia o godzinie 10.00 w Domu Kultury „Chemik”.

10 KOMENTARZE

 1. „Kilkoro uczniów drugiej klasy I LO postanowiło stworzyć projekt „Stop nienawiści”” – hahaha, dobre sobie!
  Już to widzę, jak uczniowie postanowili z własnej inicjatywy stworzyć projekt, o którym mowa w wyżej. Sam jestem wychowankiem tego „zacnego” i „elytarnego” Lyceum, którego zapewne do dzisiaj hymnem jest pieśń napisana w głębokim PRL-u, a którego refren brzmi: […] budujemy przyszłość bogatą i wspaniałą, będziemy szczęśliwi, piękny kraju nasz”.
  Za projektem stoi zapewne naczelna MARKSISTKA Liceum Pani Pogorzelska.

  • Niestety muszę Cię rozczarować szanowny użytkowniku komentujący ten post. Żaden nauczyciel ani dorosły nie stoi za inicjatywą tego projektu, bo jest on tworzony przy pomocy platformy „Zwolnieni z teorii”. Polecam poczytać trochę o tym, bo to świetny pomysł na angażowanie młodych ludzi w sprawy społeczne miasta. Myślę, że gdyby wcześniej ta sprawa była bardziej nagłaśniana, zgłosiłoby się więcej chętnych, w tym i ja. Mimo wszystko trzymam za nich kciuki

 2. Ale mają dwóch wspaniałych patronów tej akcji.
  „Zło dobrem zwyciężaj”
  Księdza Jerzego Popiełuszkę i Papieża Jana Pawła II.
  Niech Im Bóg błogosławi w tej akcji.

Skomentuj