Lekarze z kozielskiego szpitala przeprowadzili nowatorską operację urologiczną. Po raz pierwszy na Opolszczyźnie

4

W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu przeprowadzono po raz pierwszy na Opolszczyźnie nowatorski zabieg leczenia złożonej kamicy moczowej. Metoda zastosowana przy przeprowadzeniu operacji nazywa się ECRIS (ang. Endoscopic Combined IntraRenal Surgery). Jest to najnowocześniejszy na świecie sposób endoskopowego usunięcia trudnych złogów w układzie moczowym.

W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu zespół urologów przeprowadził nowatorski zabieg leczenia złożonej kamicy moczowej metodą ECIRS. Metoda ta polega na jednoczasowym usunięciu złogu nerkowego zajmującego całą nerkę (tzw. kamica odlewowa). Zabieg taki przeprowadzono po raz pierwszy w woj. opolskim.

Operację przeprowadził zespół z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu w składzie: Artur Pietrusa – chirurg urolog, Andrzej Kędzierski – chirurg urolog, Monika Gawęda – anestezjolog, Izabela Płowucha – pielęgniarka instrumentariuszka.

Jest to jeden z najnowocześniejszych na świecie sposobów leczenia złożonych przypadków kamicy moczowej – „złoty standard leczenia dużych złogów zlokalizowanych w nerkach.”

Leczenie operacyjne polega tutaj na jednoczasowym, endoskopowym (małoinwazyjnym) dostępie do układu kielichowo-miedniczkowego nerki i precyzyjnym usunięciu złogu. Metoda ta jest przyszłością leczenia kamicy moczowej. Z uwagi na małą inwazyjność i precyzję ogranicza ona znacznie pole operacyjne i pomaga zdecydowanie szybciej wrócić pacjentowi do pełnej sprawności. Zabieg ten jest obecnie wykonywany jedynie w zaawansowanych jednostkach medycznych i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz wykwalifikowanego, wielozadaniowego zespołu.

– Operowany przez nas Pacjent miał złożony typ kamicy moczowodowej i kamicę kielicha dolnego nerki lewej. Stąd decyzja o wykonaniu tego typu zabiegu. Zabieg przeprowadziliśmy, korzystając ze wszystkich dostępnych nowoczesnych urządzeń m.in lasera, małoinwazyjnego zestawu do pcnl i ureterorenoskopu półsztywnego. Dzięki współpracy specjalistów udało się usunąć złogi całkowicie – mówi kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej lek. med. Michał Pułtorak.

Źródło: SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu

4 KOMENTARZE

  1. Gratulacje dla całego zespołu pracującego przy tym udanym zabiegu,życzę szybkiego powrotu do zdrowia pacjentowi któremu zrobiono ten udany zabieg.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj