„Ledyzacja” Kędzierzyna-Koźla. Miasto rusza z dużym projektem wymiany latarni

8
Nowe latarnie led na alei Jana Pawła II i stare, świecące na żółto, latarnie na Wojska Polskiego.

Około połowy wszystkich latarni należących do gminy Kędzierzyn-Koźle zostanie wymienionych na nowe oświetlenie ledowe. Miasto rusza z dużym projektem modernizacyjnym.

Latarnie ledowe miasto od kilku lat montuje przy nowo budowanych lub przebudowywanych ulicach. To nowoczesna technologia, która ma szereg zalet: natężenie światła jest większe, jego biała barwa poprawia estetykę otoczenia, jednak przede wszystkim ledy są energooszczędne. Wkrótce tego rodzaju oświetlenie zacznie dominować. Miasto rusza z „ledyzacją”

Projekt zakłada wymianę ponad 2500 opraw i ponad 500 słupów. Jego wartość to ponad 5,3 mln zł. Zadanie jest dofinansowane ze środków unijnych – mówi Artur Maruszaczak, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla.

Miasto odpowiada za oświetlenie wszystkich ulic na swoim obszarze, nie tylko tych, które do niego należą. Projekt obejmuje więc różne kategorie dróg. Jednocześnie około połowy latarni na terenie miasta znajduje się pod administracją energetycznej spółki Tauron. Taka sytuacja ma miejsce na przykład na ulicy Piotra Skargi, gdzie latarnie tylko częściowo należą do gminy. Trwają rozmowy z Tauronem, aby modernizację oświetlenia prowadzić kompleksowo. W ramach projektu gmina wymieni niemal wszystkie swoje punkty świetlne.

– Tam, gdzie oświetlenie zostanie wymienione, oszczędności z tytułu zużycia energii wyniosą około 20-30 procent – szacuje Artur Maruszczak.

Odrębnie miasto będzie doświetlać przejścia dla pieszych, aby poprawić bezpieczeństwo.

8 KOMENTARZE

 1. Oby były stawiane w odpowiednich miejscach.
  W Koźlu, koło schodków za 300 tys. postawili latarnię na wprost zjazdu z górki Winetou. Był śnieg, rodzice stali koło latarni i pilnowali, żeby dzieci główek nie porozbijały.
  A może chodziło o to , żeby dzieci nie zjeżdżały z górki na sankach?
  Poza tym w baszcie iluminacja nocna, na Rynku wykopy jaśniutkie nocą, a uliczki wokół z jedną działającą latarnią.

 2. A PO kiego ta wymiana lamp?😕

  Przecież TERAZ jest bardzo FAJNIE😀
  Co kilka dni lampy w całym Koźlu świecą W POŁUDNIE – aż miło😠

  Co prawda, my WSZYSCY płacimy za oświetlenie ulic w biały dzień !!!, ale co tam głupie jakieś tam tysiące wyrzucane w BŁOTO. Miasto możliwości na to STAĆ – ku… jego m…ć😠😉😀

  • Lampy najczęściej jak są włączane w dzień to celem wymiany tych nieświecących. Inaczej przecież nie da się stwierdzić która z nich nadaje się do wymiany. Najprawdopodobniej tak jest i tym razem. Zawsze możesz zadzwonić np. na Straż Miejską. Na pewno odniesie to lepszy skutek niż plucie tutaj w komentarzach.

  • Tu być może JEST jakiś układ z OPERATOREM OŚWIELTLENIA oraz z firmą, co to ma zakładać lampy ledowe😕

   Obecne oświetlanie miasta w biały dzień, ma CHYBA na celu podwyższanie KOSZTÓW za oświetlenie.😠
   A po założeniu lamp ledowych PRZESTANĄ RŻNĄĆ ŚWIATŁEM W BIAŁY DZIEŃ i będzie sukces!!!😉
   Bo znacznie SPADNĄ koszty, jakie miasto płaci dotychczas za prąd😀 I budiet charaszo 😉 A nawet oczeń charaszo😁

Skomentuj