Las znika w zatrważającym tempie. Teren wokół jeziorka „Kuźniczka” to dziś bardzo przygnębiający widok

33

Jeszcze kilka lat temu w otoczeniu klimatycznego jeziorka „Kuźniczka” rosło mnóstwo drzew, teraz miejsce to wygląda bardzo smutno. Ta dramatyczna sytuacja występuje nie tylko w rejonie jeziorka, drzewostany znikają również w innych miejscach. Nadleśnictwo tłumaczy, że las choruje.

Miłośnicy spacerów na łonie natury z bólem serca obserwują to, co dzieje się w rejonie jeziorka na osiedlu Kuźniczka. To miejsce wyjątkowo urokliwe, położone w środku lasu. Tak przynajmniej było jeszcze kilka lat temu. Niestety, jak wyjaśnia Nadleśnictwo Strzelce Opolskie, które administruje lasami w tej części Kędzierzyna-Koźla, proces globalnego ocieplenia dotyka nawet takie miejsca. Wichury, susze, to wszystko przyczyniło się do tego, że obecny obraz jeziorka odbiega od tego, który zapamiętaliśmy. Drzewa chorują.

Zapytaliśmy Nadleśnictwo Strzelce Opolskie, dlaczego prowadzone są tak obszerne wycinki drzew. Jak słyszymy, wbrew pozorom robione jest to po to, aby las ratować.

Wycinka lasu została rozpoczęta ze względów sanitarnych. Nastąpił tam rozpad drzewostanu związany z suszą, która zaczęła się w 2015 roku. Dodatkowo drzewostany zostały porażone jemiołą, co było czynnikiem dodatkowo osłabiającym drzewostan. Biorąc pod uwagę, że jemioła potrafi wzmóc transpirację wody aż siedmiokrotnie, to niestety przy tak dużej suszy dorowadziło to do zamierania całych drzewostanów. Gdy drzewo zamiera, jest podatne również na działanie szkodników – mówi Krzysztof Wiśniewski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Strzelce Opolskie.

Jak podkreśla Krzysztof Wiśniewski, najpierw prowadzono cięcia jednostkowe, wycinając tylko drzewa zamierające. Niestety ten zabieg niewiele pomógł.

Gdy las jest za rzadki, dochodzimy do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie go zachować, musimy wyciąć cały drzewostan. Na dzień dzisiejszy zbieramy tam pozostałości po to, aby ograniczyć rozwój pożarowy i ograniczyć rozwój szkodników owadzich. Zależy nam bardzo, aby uratować pozostałe drzewostany. Większym kosztem jest odnowienie tej powierzchni, niż potencjalny zysk ze sprzedaży drzewa. Mam nadzieję, że ten rok sytuację poprawi, bo problem dotyczy nie tylko naszego nadleśnictwa – dodaje.

Tego, czy sytuacja została opanowana, dowiemy się dopiero za rok, jednak podobne działania zakończone sukcesem miały miejsce w lesie w Kłodnicy.

Część powierzchni już została odnowiona, część dopiero będzie, lecz musimy odczekać co najmniej rok. Robimy, co możemy, aby ratować jak najwięcej drzew. Jednak teraz mamy trudne zadanie, bo obumieranie drzewostanu na Opolszczyźnie to niestety poważny problem – podkreśla Krzysztof Wiśniewski.

Foto: Katarzyna Latoń – Kędzierzyn-Koźle inaczej.

33 KOMENTARZE

 1. rabunkowa wycinka lasów jaka ma miejsce pod rządami PiSokomuchów czyni z Polski pustynie! Nawet za okupacji hitlerowskiej nie b yło tak rabunkowej wycinki jak teraz! Współcześni tzw leśnicy to tak naprawdę leśni szkodnicy!

  • Dłużej rośnie, a tego iglastego w piździec bo myśleli, że w kopalniach się przyda… IKEA chce drewna na już, każdą ilość. To że w PL lasy jako tako są obronione to zasługa PiS, to wszyscy wiedzą. Lasy byłyby już prywatną własnością PO i wycięte, ale to przecież jest wiadomo z TV, tam jest źródło naszej wiedzy. Czytałem na paskach pod Holecką.

 2. No niech teraz pisowskie radni piszą zawiadomienia do prokuratury, że las się wycina masowo. W Azotach niedługo będzie z drogi widać co się na Piastach czy Blachowni dzieje. No ale tym radnym ważniejsze kto z kim seks uprawia i co z tego będzie.

 3. Las tak szybko się traci jak wzrasta konto Toruńskiego Grzyba, skromna gratyfikacja 60.000.000 z budżetu państwa to w sumie gdzieś tyle co stracono na respiratory. Polska ma lasy, ma grzyby w lesie, ma hojny budżet, wręcz niewyczerpany.

 4. Nie masz najmniejszego pojęcia o prowadzeniu gospodarki leśnej także bzdurną wypowiedź zachowaj dla siebie. To żadna rabunkowa wycinka. Współcześni polscy leśnicy mają sporą wiedzę. Wystarczy trochę temat zgłębić a nie wypisywać farmazony.

 5. Kazimierz Pabiasz,przedstawiam sie,milo mi.Panie Wisniewski ,w calej rozciaglosci sprawy sie z Panem nie zgadzam.Panskie tlumaczenie to kopia wszystkich tlumaczen Nadlesniczych w tym kraju.Ustalmy pewne fakty.W Nadlesnictwie Kedzierzyn spedzilem 8 lat.Wasze Nadlesnictwo jak i wszystkie inne bazuje na tzw,operatywach i Ksiegach Urzadzania Lasu.Sa to dla Was Ksiegi Swiete obowiazujace od 1945roku.I tu ,bezwzglednie musicie przestrzegac ich tresci.Obrazek na Kk24 przedstawia w jednym ujeciu nedze Waszej dzialalnowsci.Ale to tylko ulamek.Operatyw a co za tym idzie planowane wycinki podlegaja przepisom od 1945 roku.Moze Pan o tym nie wiedziec.Uzalanie sie nad kornikami,susza i globalnym ociepleniem jest sluszne.A ja sie pytam gdzie jest las!Wszak odnowienie lasu to swietosc,tak mnie nauczylicie.Dlaczego nie prowadziliscie dosadzen w tym miejscu drzew lisciastych,debu,buka,jesionow.wszak to miejsce graniczne z Kedzierzynem juz nie wspomne o rekreacji.W imie Waszych operatywow,wykonujecie planowane ciecia jak kiedys a kleska ekologiczna wisi nad glowa,powiem dosadniej,Apokalipsa.Globalne ocieplenie,susza,robactwo i inne choroby drzew a z drugiej strony Wy dokonacie dziela zniszczenia,oczywiscie zgodnie z prawem.A co z odnowieniem lasu,kto da wiare,ze z tych nasadzen cos zostanie.A skad to wiem a od Was lesnikow.Skoro Panu Prezydentowi jak slyszalem w TV sa bliskie sercu Lasy Panstwowe to pierwszy apeluje o totalne zainteresowanie sie Lasami Panstwowymi bo czas nagli.

  • Anżejowi to las nie jest na sercu, on ma grono eksperckich doradców i doradczynię najbliższą sercu jedyną córeczkę. Jego zwoje bezmózgowia z trudem przetwarzają napływające dane. Jak dziecko się pewnie dziś cieszy, że jedyny zagraniczny przyjaciel nie chce się odkleić od stołka. Pewnie sam ma taki plan na 3 kadencję, a jak wiemy doskonale to konstytucję on ma w dudzie.

   To co piszesz o zarządzaniu lasami bazujące na pomysłach z 1945, a wiedzy jeszcze starszej nie napawa optymizmem. LP to firma, ma przynosić zysk z wycinki lasu, ma zarabiać dla budżetu, tam nie ma idei.

  • No co Ty, tam jest złoty pociąg na dnie, ktoś widział szyny, a z cmentarza płynie żyła wodna, co ściąga soki z trumien. Taka atrakcja.

   • Rychu, z jeziorka 450 m. do grobów ziemnych. A jakie piękne okazy ryb stamtąd wędkarze wyciągali. Podobno bardzo smaczne ryby…

   • Rychu nie mów nikomu, ale nurkowałem tam i nie widziałem szyn, pociągu i złota niestety. Ludzie zapomnieli dlaczego to jeziorko w ogóle powstało. Dla wszystkich krzykaczy jest coś takiego jak plan planowania urządzania lasu.

 6. Przestańcie piepszyc głupoty, 4 lata temu po wielkiej modernizacji powstał największy tartak polski w podopolskim Murowie, drugi taki jest w Czechach, w czasie rozmowy szef wyglądał się że w ciagu10/12 lat przerobią wszystkie drzewa w Polsce, także jeżeli na bieżąco nie będzie nasadzeń to za 15 lat będziemy pustynią i nie ma to nic wspólnego z globalnym ociepleniem.

 7. Czyli ratują las poprzez jego wycięcie?
  Czy przypadkiem, jeżeli wytną las, to nie przyczynią się do jeszcze większego parowania wody z ziemii, przyczyniając się do jeszcze większej suszy? Przecież drzewa nawet te chore czy martwe powodują zatrzymanie wody na danym terenie.

 8. Lasy wymierają ? I bardzo dobrze, prezydęta zrobi ścieżkę rowerową i ścieżkę dla biegaczy, będzie miała gdzie szczerzyć zęby do zdjęć w lecie co sobotę urządzając biegi z psiapsiółkami. A benzen kojarzy się jej z bęzyną, którą tankuje. Czas przyzwyczajać się do hasła „Bęzenowe Miasto Możliwości”.
  @Redakcjo! pogrzebcie, jeśli macie odwagę i napiszcie o fabryce akumulatorów Foosung, która miała być budowana – https://kk24.pl/jest-inwestor-w-kedzierzynie-kozlu-powstanie-fabryka-elektrolitu-do-samochodow-elektrycznych/

 9. Nadleśnictwo planuje wyciąć lasy przy osiedlach Piastów i Powstańców Śląskich. Las zostanie również wyłączony z użytku na okres około 10 lat. Drzewa, które chronią te osiedla przed zanieczyszczeniami chemicznymi, spalinami itd. mają zostać wycięte. Co ciekawe nie chcą wyciąć drzew, które są w głębi lasu (a przecież ten las jest bardzo duży), tylko ten las, który jest w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli.
  Znajdźcie w Internecie petycję przeciw wycince i podpiszcie.
  Uniwersytet Trzeciego Wieku i Emeryci wystosowali petycję do nadleśnictwa i pani prezydent. Musimy się zjednoczyć przeciw temu barbarzyństwu.

 10. Kozielski park ZABYTKOWY (po nowemu Planty) traci łamiące się drzewa, wycinane drzewa… Nikt nie myśli czy i kiedy będą nowe.
  Drzewostan w Azotach wystarcza?

Skomentuj