Kto będzie rządził powiatem w nowej kadencji? „Dopinamy szczegóły porozumienia”

9

Radni powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego po raz ostatni spotkali się na posiedzeniu w tej kadencji samorządu. Pierwsza sesja rady powiatu w nowym składzie odbędzie się za tydzień. Wszystko wskazuje na to, że współrządząca powiatem koalicja będzie kontynuowała pracę, a spokojni o swoje stanowiska mogą być starosta Małgorzata Tudaj i wicestarosta Józef Gisman.

Dzisiejsza nadzwyczajna sesja rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego była ostatnią w tej kadencji samorządu. Mandaty radnych wygasną 16 listopada (wcześniej Komisarz Wyborczy w Opolu podjął decyzję o wygaśnięciu mandatów Rajmunda Frischko i Tomasza Kandziory, którzy w ostatnich wyborach samorządowych zostali wybrani na stanowiska wójtów w Cisku i Reńskiej Wsi – red.), a pierwsza posiedzenie nowej rady zaplanowano na wtorek, 20 listopada. Wtedy też poznamy skład zarządu powiatu w nowej kadencji, a co za tym idzie nazwisko starosty i wicestarosty.

– Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że koalicja komitetu Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska wraz z komitetem Mniejszości Niemieckiej najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie rządzić w powiecie. Dopinamy szczegóły naszego porozumienia – mówi starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że zarówno starosta Małgorzata Tudaj, jak i wicestarosta Józef Gisman, zachowają swoje stanowiska na kolejną kadencję. Oboje stoją na czele powiatu nieprzerwanie od sierpnia 2013 roku, kiedy to ówczesna rada zdecydowała o odwołaniu zarządu ze starostą Arturem Widłakiem na czele.

Koalicja Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej kontynuowała rządy w powiecie po wyborach w 2014 roku. Przez ostatnie cztery lata współpraca między oboma ugrupowaniami układała się dobrze. Koalicjantom udawało się uniknąć błędów popełnianych przez ich poprzedników – rządy przebiegały w spokojnej atmosferze, co doceniali również radni opozycyjni.

W wyborach samorządowych z 21 października 2018 roku Platforma Obywatelska stworzyła koalicyjny komitet wraz z prezydent miasta. KWW Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska zdobyła aż 9 mandatów w liczącej 21 stołków radzie powiatu. Mniejszość Niemiecka w nowym rozdaniu ma 6 szabel, co powoduje, że pozycja dotychczasowej koalicji może być jeszcze mocniejsza niż w ostatniej kadencji. W składzie nowej rady znajdzie się 4 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz 2 radnych z KWW Niezależni z Markiem Piaseckim.

9 KOMENTARZE

 1. HE, he do 20 listopada jeszcze jest sporo czasu i zdaje się, że będzie niezła niespodzianka.
  Niech pani Tudaj nie będzie taka pewna. Inni radni z jej komitetu tez mają ambicje wielkie. Mówią, że na jedence na liscie wyborczej jak postawią pingwina to też będzie miał najwięcej głosów. Wielu innych zdaniem starosta powinien zostać pan Masełko bo solidnie sobie na to stanowisko zapracował. Inni z obywatelskiej koalicji też mają niezła chrapkę na stołek starosty np. pan były poprzedni przewodniczacy rady tak łatwo tego stołka nie odpuści. Tak może się zdarzyć że głosików pani Małgorzacie braknie. A pan Gisman taki jakiś dziwny jest, małomówny i widać, że lekko czymś podniecony.
  Natomiast w sejmiku też euforii nie ma. Komunikaty i oswiadczenia marszałka coś ostatnio sa nieco za oszczędne i bez zbytniego entuzjazmu.
  Moze dojdzie do koalicji komitetu obywatelskiego (Pani Nowosielska mówi, ze nie jest z PO) z PiS-em. W polityce wszystko jest mozliwe. Podobno jakies rozmowy były. Czy to prawda to się okaże 20 w przyszłym tygodniu.

 2. Powiat to jedna sprawa, ale bardzo ciekawie zapowiada się koalicja w sejmiku :-) Co prawda Platforma już podzieliła się fotelami, ale wróble coraz głośniej ćwierkają, że po 20 listopada może wybuchnąć niezła sensacja, gdy nastąpi odsłona koalicji rządzącej Opolszczyzną.

  Jeżeli przyjrzeć się Dolnemu Śląskowi, to u nas może być JESZCZE LEPSZY NUMER! :-)
  Coś wiem na ten temat, ale nie powiem :-) Może tylko tyle : NADSZEDŁ czas na zmiany ;-)

 3. A czego w samorządach szukają lekarze, bo wiemy jacy byli tam „aktywni”? Chyba tylko kontraktów z NFZ? Maselko też kiedyś startował ale z MN. Taki ideowy? Powtórka gwarantuje stagnację. Byle do emerytury. Dżosef też nie lubi się przemęczać, a Margotka już jest lekko zmęczona. PO powinna iść osobno a nie z PZPR-REAKTYWACJA!!! Nie wróżę egzotycznym przyszłości.

 4. Masełko? Kto to jest i co ten czlowiek konkretnego dla miasta zrobił?
  Pic na wodę, fotomontaż. Nie tak dawno był na liście wyborczej Mniejszości Niemieckiej, potem PO, a teraz jest w PO inaczej bo dodano na jego plakatach i banerku wyborczym , że jest w komitecie Sabiny Nowosielskiej. Ludzie mówią, że jak mu pasuje to pan Masełko informuje, że nie jest w PO. Pytają kim więc jest pan Masełko i kogo reprezenentuje? Może jak będzie taka potrzeba będzie z PiS-u?
  Nie ma co dobry obrotowy, umie się ustawić gościu.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj