Księża nie będą chodzić po kolędzie. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret

15

Diecezja opolska przedstawiła zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Tradycyjna kolęda się nie odbędzie.

W komunikatach diecezji opolskiej przesłanych do parafii czytamy, że w związku w sytuacją epidemiczną tegoroczna wizyta duszpasterska, tzw. kolęda, nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Oznacza to, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach.

– W trosce o dobro duchowe Wiernych diecezji opolskiej, w imię odpowiedzialności za ich doczesne życie i zdrowie, w obliczu trwającego stanu pandemii SARS-CoV-2, postanawiam, aby tegoroczne duszpasterskie odwiedziny kolędowe zostały zastąpione formami wypracowanymi w roku poprzednim – czytamy w komunikacie diecezji opolskiej.

Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. W przypadku, gdy intencja Mszy jest już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji a nawet trynacji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach.

Msza św. zastępująca odwiedziny duszpasterskie ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach. Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili liturgię rodzinną, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą.

Źródło: Diecezja opolska

15 KOMENTARZE

  1. Kurcze a ja chciałem pogadać z Klechą i kupić od niego jakąś działkę ,żeby potem z zyskiem sprzedać. A czają wydał dekret

    • Dobre działki to jedynie z biskupem możesz załatwić, a najlepsze działki mają biskupi pedofile, bądź jak Mateusz.

  2. W Francji niedawno ukazal sie szokujacy raport jesli chodzi tamtejsze duchowienstwo. Ponad 216 tys.nieletnich padlo ofiara pedofili, dokonalo tego ca.3200 duchownych. Dzieci w wieku 8-10 to bylo 80%. Czekam na taki raport co u nas. Z moje strony dodam, ile tys. z ss wyjechalo na Watykanskim paszporcie placonym czystym zlotem do Argentyny. Bank Watykanski nie ma nadzoru,ile wypral brudnych pieniedzy Camorry i tych z Sycylii. Osoba ktora ujawnila to zostala powieszona na moscie w Londynie. U nas ksiadz Eugeniusz Makulski budowniczy Lichenia chwalil sie jakie drogie auta podarowal swoim meskim kochankom ,ale to chyba z kasy wiernych nie swojej. KK chyli sie ku upadkowi.

  3. Żal mi was szczerze, drwiących i plujących na Kościół i księży… Póki żyjecie, macie możliwość opamiętania. Ciekawe, czy chwilę przed śmiercią będziecie też takimi szydzącymi hojrakami? Oj, niejeden otworzy oczy ze zdumienia, by za chwilę zamknąć je na zawsze.. I już nikt nie przyjdzie do was z kolędą……

Skomentuj