Kryminalistyka, kosmetologia i żywność. Niezwykłe warsztaty dla uczniów szkół podstawowych

0

Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu organizuje warsztaty chemiczne dla uczniów szkół podstawowych. Kosmetologia, kryminalistyka i żywność wciągają młodych ludzi w niezwykły świat eksperymentów i ciekawostek.

W ramach promocji kierunków chemicznych w Zespole Szkół nr 3 w Sławięcicach organizowane są warsztaty prowadzone w trzech blokach tematycznych: Kosmetologia – „Zrób sobie sam krem”, Kryminalistyka – „Izolacja DNA z czosnku” i Żywność – „Chemiczne dodatki do żywności”.

Warsztaty chemiczne zaprojektowane są tak, aby rozbudzać u młodzieży szkół podstawowych naturalną ciekawość poznawania świata i inspirować pięknem zjawisk zachodzących wokół nas. Im wcześniej zaczniemy inspirować naszą młodzież nauką, tym chętniej będzie się uczyć przedmiotów przyrodniczych i wybierać kierunki związane z tymi naukami. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ są one przygotowane na najwyższym poziomie. Przed przystąpieniem do prac w laboratorium jest prowadzony krótki wykład na przykład o zastosowaniu chemii w kryminalistyce, a następnie uczniowie mogą powiązać teorię z praktyką laboratoryjną – mówi Irma Kubica-Gabrysch z Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja.

Uczniowie biorący udział w warsztatach samodzielnie wykonują wszystkie eksperymenty. Od odmierzania substancji i przelewania jej ze zlewki do zlewki, po precyzyjne posługiwanie się sprzętem laboratoryjnym, aż do otrzymania gotowego produktu na przykład kremu, który mogą zabrać ze sobą do domu.

W najbliższym czasie szkoła zaprasza na warsztaty „Chemia miłości – warsztaty z czerwienią w tle”. Fenyloetyloamina, feromony, dopamina, oxytocyna, serotonina, endorfina i kortyzol to związki chemiczne bez udziału, których nie jest możliwy najprzyjemniejszy w życiu – moment zakochania. O tych i innych związkach chemicznych będzie mowa już na najbliższych warsztatach chemicznych. Zajęcia te będzie poprzedzać krótki wykład na temat procesów biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka podczas zakochania. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość samodzielnie wykonać doświadczenia chemiczne.

 

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj