Krwiodawcy drugiego stopnia również będą jeździć MZK za darmo. Radni podjęli decyzję

7

Krew jest niezwykle cenna, nie da się jej wyprodukować lub zastąpić. Zwłaszcza teraz krwiodawstwo jest niezwykle istotne dla ratowania naszego życia i zdrowia. Dlatego radni postanowili przyznać przywilej korzystania z darmowych podróży MZK również krwiodawcom drugiego stopnia.

Krwiodawcy oddają krew i osocze, co w czasach pandemii jest niezwykle ważne. Bez ich wsparcia nie udałaby się uratować wielu ludzi. Krew była, jest i zawsze będzie najcenniejszym darem, który można przekazać drugiemu człowiekowi.

Anonimowy wnioskodawca zwrócił się do radnych o uwzględnienie w przywilejach krwiodawców drugiego stopnia. Na ostatniej radzie miasta radny Fabian Pszon zawnioskował, aby rozważono tą kwestie i w zniżkach przyznanych przez gminę uwzględniono również krwiodawców dalszego stopnia. Do tej pory na ulgi mogli liczyć tylko krwiodawcy pierwszego stopnia, czyli te osoby, które oddały co najmniej 15-18 litrów krwi.

Projekt radnego był rozpatrywany na komisji skarg, wniosków i petycji. Fabian Pszon wnioskował, by pozyskać informację z PCK na temat tego, ilu krwiodawców przynależy do każdego stopnia. Po otrzymaniu danych, prezydent miasta złożyła wniosek do rady miasta o rozszerzenie przywilejów zniżkowych także o krwiodawców drugiego stopnia. To osoby oddające co najmniej 10-12 litrów krwi.

Tak więc teraz z darmowych przejazdów komunikacją miejską będą mogli korzystać zarówno krwiodawcy pierwszego, jak i drugiego stopnia. Uchwałę przyjęli niemal wszyscy radni.

Na komisji rozmawialiśmy z panem Włodzimierzem Kominkiem z Polskiego Czerwonego Krzyża i on też był bardzo zadowolony z takiego pomysłu. Cieszę się, że jesteśmy bardzo hojnym i przyjaznym miastem. To nie będzie duży koszt finansowy dla gminy. Mając w Kędzierzynie-Koźlu szpital covidowy i dużo chorych na koronawirusa, musimy cenić naszych krwiodawców, zwłaszcza, że z krwią oddaje się osocze. Jestem bardzo zadowolony. Takie decyzje są bardzo potrzebne – podsumował na sesji radny Fabian Pszon.

7 KOMENTARZE

 1. Brawo panie radny ! A przy okazji oddawanie krwi powinno być płatne. I jeszcze drugie przy okazji rząd planuje budowę fabryki przeróbki osocza. To wiadomość na miarę informacji o locie w kosmos.
  Od 1989 nikomu w Polsce nie udało się tego zrealizować.

  3..2..1.. niecierpliwie czekam na rytualne szczekanie i bluzgi na PiS

  • mamy komisję d/s kosmosu w sejmie, więc na pierwszy lot mamy załogę siedzącą w pierwszym rzędzie: Terlecki Kaczyński i Błaszczak.

 2. Ależ Wy głupoty piszecie w tym artykule…
  Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia – Kobieta która oddała co najmniej 10 litrów krwi, mężczyzna który oddał co najmniej 12 litrów krwi.
  Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia – Kobieta która oddała co najmniej 15 litrów krwi, mężczyzna który oddał co najmniej 18 litrów krwi.
  Jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi I stopnia od wielu lat. Korzystam z darmowych przejazdów MPK.

  • Przecież napisała redahtorka Alina N., że 10 do 12 l. Szczegóły w tym brukowcu nigdy nie były istotne.

 3. Warto pisać bez skrótów myślowych…
  „…krwiodawcy pierwszego stopnia, czyli te osoby, które oddały co najmniej 15-18 litrów krwi.” w tłumaczeniu:
  „… krwiodawcy posiadający odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia, czyli te osoby które oddały co najmniej 15 litrów – kobiety i 18 litrów mężczyźni”

  A tak na marginesie jestem Prezesem Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Kędzierzynie – Koźlu a nie jak podaje FF. pracownikiem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
  z poważaniem w.kominek

 4. Wniosek Pszona mógł nie przejść, ale ten sam złożony przez prezidą przeszedł już jednogłośnie? Więcej pytań nie mam.

Skomentuj