Krematorium w byłym obozie po pracach konserwatorskich. Nadal będzie świadectwem mrocznej historii. WIDEO

12

Przejmująca wystawa w wyjątkowym miejscu, które samo w sobie jest bezpośrednim świadkiem tragicznych wydarzeń z czasów II Wojny Światowej. W pobliżu krematorium w Sławięcicach można oglądać ekspozycję upamiętniającą losy więźniów filii byłego niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer.

Przygotowana wystawa będzie dostępna przez okres około trzech tygodni. Znajduje się ona w pobliżu odrestaurowanego w tym roku budynku krematorium. Ten szczególny obiekt podtrzymuje pamięć o zbrodniach i ofiarach II Wojny Światowej. Remont zabytku został zrealizowany przy dofinansowaniu ze środków unijnych.

Organizatorem uroczystości oraz samej wystawy jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej, a jej parterem Stowarzyszenie Blechhammer 1944. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Tekst: UM

12 KOMENTARZE

  1. Niemcy zrobili lepiej. Obozy na terenie Niemiec zrównali z ziemią i coś w tym miejscu pobudowali. ?

    A teraz mają namacalne dowody na „polskie” obozy koncentracyjne. Bo u nas są, a tam większość zlikwidowano ?

  2. A teraz konkretnie. Niemcy napadły na Polskę. Niemcy zamordowali miliony Polaków. Niemcy agresorem a Polska i Polacy ofiarami. Tak trudno prawda przechodzi przez pióro? To miejsce przypomina o zbrodniach popełnionych przez Niemców.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj