Kredyt w banku, faktoring… też w banku? Sprawdź dostępne opcje!

  0

  Choć banki kojarzą się nam głównie z dwoma usługami – prowadzeniem rachunku bankowego oraz kredytami – wcale nie oznacza to, że nie oferują nic więcej. Przedsiębiorcy mogą w banku skorzystać także z faktoringu, jednak nie zawsze będzie to najkorzystniejsza opcja. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach bank może być faktorem, którego poszukujesz, a kiedy lepiej skorzystać z faktoringu w wyspecjalizowanej firmie faktoringowej. Zapraszamy do lektury!

  Czym jest faktoring?

  Faktoring polega na sprzedaży faktur. Jeżeli jako przedsiębiorca wystawiasz faktury swoim klientom, jednak ich termin płatności jest długi, a nie możesz sobie pozwolić na przeciągające się oczekiwanie, skorzystaj z faktoringu! W ten sposób sprzedasz fakturę i otrzymasz środki przewidziane na dokumencie w ciągu kilku godzin. W porównaniu z 30-dniowym, a czasem o wiele dłuższym czasem oczekiwania, faktoring przynosi konkretną korzyść korzystającym z niego przedsiębiorcom.

  Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

  Faktoring to usługa skrojona na potrzeby firm, które z różnych powodów muszą wystawiać faktury z długim terminem płatności. Czasem wymaga tego sytuacja na rynku, czasem kontrahenci (niektórzy z nich mogą nawet zagrozić przejściem do konkurencji w przypadku otrzymania faktury z krótszym niż zwykle terminem płatności), a czasem praktyka w branży.

  Jeżeli ryzyko wystąpienia zatoru płatniczego jest spore, na pewno warto skorzystać z faktoringu i upewnić się, że Twoja firma będzie miała do dyspozycji potrzebne środki, by pokryć wszystkie swoje niezbędne potrzeby.

  Faktoring jest też dobrym narzędziem dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które współpracują jednocześnie z wieloma powtarzającymi się klientami, każdemu z nich wystawiając faktury z odległym terminem płatności. W takiej sytuacji mogą one skorzystać z faktoringu online – otworzyć stały, odnawialny limit faktoringowy, dzięki któremu na bieżąco mogą finansować wystawione faktury.

  Faktoring w banku czy poza nim?

  Jak wspomnieliśmy na początku, przedsiębiorcy mogą wybierać między faktoringiem bankowym a pozabankowym. Choć teoretycznie różnią się jedynie instytucją, która świadczy usługę, diabeł tkwi w szczegółach.

  W skrócie: bank dysponuje ogromnymi zasobami finansowymi, dlatego może konkurować z firmami faktoringowymi w zakresie ceny usługi. Minusem faktoringu bankowego jest jednak to, że skorzystać z niego mogą zazwyczaj tylko duże firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Banki sprawdzają też dokładnie przyszłych faktorantów – na zasadach zbliżonych do tych, według których sprawdzają potencjalnych kredytobiorców.

  Faktoring pozabankowy jest dużo łatwiej dostępny – podstawowym kryterium w ocenie ryzyka nie jest bowiem wypłacalność firmy korzystającej z usługi, a jej kontrahentów, czyli de facto tych firm, które będą musiały zwrócić pieniądze firmie faktoringowej.

  Więcej o tym, czym różni się faktoring bankowy od pozabankowego przeczytasz w naszym poradniku!

  Materiał partnera

  Skomentuj