Kredyt hipoteczny jako najlepsza alternatywa wynajmu

1

Mimo licznych zwolenników wynajem nieruchomości, w związku z galopującą inflacją i stale zwiększającymi się cenami mediów, staje się coraz mniej opłacalny. Jeżeli wynajmujący nie zdecyduje się na powrót do rodzinnego domu oraz nie posiada wystarczających środków na zakup mieszkania za gotówkę, najlepszą opcją może okazać się kredyt hipoteczny.

Rodzaje kredytów na rynku

Kredyty hipoteczne nie są jedynymi produktami w ofertach banków. Oprócz licznych wysoko oprocentowanych pożyczek i kredytów konsumpcyjnych, konsolidacyjnych, czy gotówkowych, istnieje jeszcze cała gama zobowiązań dla przedsiębiorców, ale nie one są tematem tego artykułu. Oferta poszczególnych banków może się zdecydowanie różnić, nawet w przypadku propozycji przygotowywanych dla jednego klienta (na tych samych warunkach). Głównym powodem wspomnianych różnic jest oprocentowanie kredytu, na które składają się marża banku oraz wysokość stopy referencyjnej WIBOR. Pierwsza z nich jest w pełni uzależniona od decyzji banku, podczas gdy o drugiej decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Co więcej, na wysokość marży banku wpływa także wysokość wkładu własnego oraz stosunek wysokości zaciąganego zadłużenia do wartości nabywanej nieruchomości. Warto też prezentować wysoką zdolność kredytową, a także wiarygodną historię wierzytelności (terminowo spłacane pożyczki, kredyty lub inne zobowiązania finansowe, takie jak np. abonament telewizyjny lub telefoniczny).

Kredyt hipoteczny to nie wszystko

Poszukiwania wymarzonego lokum to nie tylko kwestie kredytowe. Warto na wczesnym etapie zadecydować o wyborze rynku pierwotnego lub wtórnego. Ten pierwszy charakteryzuje się koniecznością kapitalnego remontu. W ofercie sprzedawców znajdują się w zdecydowanej większości lokale w standardzie deweloperskim, a więc posiadające gotowe tynki i posadzki. Natomiast rynek pierwotny oferuje nieco więcej możliwości, od konieczności restauracji, czy nawet przebudowy, poprzez niewielkie poprawki, aż do stanu gotowego do przeprowadzki (pełne umeblowanie oraz satysfakcjonujący stan wykończenia poszczególnych pomieszczeń). Oczywiście stopień wykończenia jest analogiczny do ceny.

Poszukiwania nieruchomości

Zdecydowanie najlepszą opcją dla przepracowanych (być może także leniwych) są wyszukiwarki nieruchomości bądź też porównywarki ofert kredytowych, a najlepiej połączenie obu. Jednym z głównych, a jednocześnie jedna z pierwszych, pośredników oferujących pełen zakres wspomnianych usług jest firma Expander, umożliwiająca korzystanie ze swojej oferty niemal w całości przez internet. Biorąc pod uwagę ogrom pracy, jaką należy włożyć w każdą czynność niezbędną do nabycia wymarzonej nieruchomości, takie rozwiązanie, dodatkowo bezpłatne (pośrednik pobiera prowizję od wybranego banku), wydaje się rozwiązaniem idealnym. Ze względu na stale rosnącą w branży pośredniczej konkurencję, oferta każdej firmy stale zwiększa się i ewoluuje.

Kredyt czy wynajem?

Zawarte w artykule informacje, poparte sensownymi przykładami, powinny pomóc wszystkim niezdecydowanym w podjęciu decyzji. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy kredyt hipoteczny jest w dalszym ciągu opłacalny, ale warto zwrócić uwagę, że wzrastająca inflacja wpływa zarówno na jego ratę, jak i koszty najmu.

Materiał partnera

1 KOMENTARZ

  1. Mam w rodzinie przykład, jak na kredycie hipotecznym można „się przejechać”. Członek mojej rodziny prowadził handel częściami elektronicznymi sprowadzanymi z Chin, z Wuhan. Poczuł się na tyle pewnie i stabilnie, że wziął kredyt hipoteczny i kupił nowy dom. I nagle z dnia na dzień, z powodu pandemii import z Chin został wstrzymany. Stracił klientów i nie był w stanie spłacać swoich zobowiązań… Co się dalej działo, zostawiam do wyobrażenia znajomości realiów w takich sytuacjach. Kłopoty i ogromny stres, bo nawet znalezienie jakiejkolwiek pracy okazało prawie niemożliwe. Rezerwy przeznaczone na spłatę tego kredytu „poszły na życie”. Każdemu, kto rozważa kredyt hipoteczny polecam głęboką rozwagę. Wnioskując z tego artykułu, zapewne sponsorowanego prze bankowość, jeszcze w oblicu rosnących cen nieruchomości, chętnych na taki kredyt jest zapewne dużo mniej, jak przed „pandemią”!
    A’propos pandemii: „stan” do dziś nie został odwołany, a w ogóle to był zbędny. Wykończył finansowo niejednego małego przedsiębiorcę. A chodziło tylko o to, żeby „opchnąć” naiwnym, zbędne – jak twierdził Ś.P. dr medycyny, profesor Z.M. Hałat – szkodliwe „szczepionki”… I był przyczyną śmierci wielu chorych nie leczonych, po stwierdzeniu dodatniego testu na covid-2!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj