Koziołki na rynku już cieszą oko. Podobne rzeźby staną na każdym miejskim osiedlu. ZDJĘCIA

11

Pierwsze trzy rzeźby koziołków autorstwa Michała Misiaszka odsłonięto dziś na rynku. Figury mają stanąć na każdym osiedlu Kędzierzyna-Koźla, urozmaicając miejski pejzaż, ale i budując tożsamość mieszkańców.

Głównymi aktorami uroczystości, która miała dziś miejsce na rynku, były przedszkolaki z dwóch miejskich placówek. Dzieciaki wysłuchały kozielskiej legendy, a następnie odsłoniły rzeźby koziołków. Towarzyszyli im m.in. autor figurek Michał Misiaszek i prezydent miasta Sabina Nowosielska.

– Jeszcze dziś odsłonimy koziołka pod halą Azoty, który jest prezentem od miasta z okazji 25-lecia Zaksy. W przyszłym roku chciałabym, żeby na każdym osiedlu stanął jeden koziołek, który będzie nawiązywał do charakterystyki danej części miasta. Pierwsze pomysły już są – na osiedlu Piastów ma stanąć koziołek w koronie, w Miejscu Kłodnickim będzie to koziołek-strażak. Pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać swoim radom osiedli – opowiada prezydent miasta.

Konkurs na stworzenie rzeźb urząd miasta ogłosił dwa lata temu. Jego zwycięzcą został kędzierzynianin Michał Misiaszek. Jak przekonywał dziś autor rzeźb, stworzenie figur z brązu, które ozdobią rodzinne miasto, jest dla niego ogromną frajdą.

– Rzeźby swoją formą mają skrócić dystans, zachęcić do tego, aby podejść i je dotknąć. Pomyślałem o figlarnych koziołkach, które mogą być symbolem naszego miasta – mówił Michał Misiaszek.

Odsłonięcie rzeźb nie oznacza zakończenia przebudowy rynku. Jego oficjalne oddanie do użytku po remoncie ma nastąpić 8 grudnia podczas rozświetlenia choinki i jarmarku świątecznego.

 

11 KOMENTARZE

  1. Fajne te koziołki. W Kędzierzynie, na placu przed dworcem PKP, mógłby np. stanąć koziołek w kolejarskiej czapce, z lizakiem zawiadowcy w łapce, a np. na ul .Wojska Polskiego koziołek w kasku, dzierżący kielnię (nawiązanie do powstania NDM, w czasach dynamicznego rozwoju miasta).

  2. A w tle ekskluzywny sklep odzieżowy który ożywia rynek. Ławki mi odfoliować, aby mieszkańcy targowej mogli swój folklor śmieciowy przenieść na główną płytę bo się od roku męczą.

  3. To miasto i odelegowani urzednicy do rozporządzenia naszymi pieniędzmi to wszystko chore, nie zrobiona kasa można się fajnie bawić, to super sposób na życie,

Skomentuj