Kozielskie ulice przemierzą ułani. Przed nami obchody Święta Niepodległości i Tydzień Patriotyczny

3

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Ziemi Kozielskiej wraz z partnerami przygotowało Tydzień Patriotyczny – tygodniowy program obchodów tego jakże ważnego dla wszystkich Polaków święta.

11 listopada w Kędzierzynie-Koźlu odbędą się oficjalne obchody Święta Niepodległości. O godz. 10 w kościele przy ulicy Czerwińskiego odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny, później uczestnicy przejdą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Rady Europy, gdzie o godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości.

Tydzień Patriotyczny odbędzie się w terminie 10 – 16 listopada 2021 roku. Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z programem oraz do aktywnego uczestnictwa.

Program:

10 listopada

10.00 – hol MBP – wystawa pt. „Niepodległość dla Polski 1918”.

11.00 – MBP i sieć bibliotek – warsztaty dla dzieci pt. „Pamiętajmy o symbolach”.

11 listopada

15.00 – Muzeum – wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości, prowadzenie: Izabela Migocz, akompaniament: Katarzyna Rzeszutek.

16.00 – Muzeum – projekcja filmu przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej

12 listopada

– online – finał konkursu dla młodzieży na komiks pt. „100. Rocznica Przyłączenia Części Górnego Śląska do Polski”.

13 listopada

11.00 – kozielski rynek, kierunek parking przy Muzeum – defilada i prezentacja Sekcji Konnej Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich

14 listopada

10.00 – Muzeum – „Tańce na dworach polskich na przełomie XIV i XV wieku”. Wykład – pokaz – warsztaty. Prowadzenie: Justyna Domżalska-Mańka.

15 listopada

12.00 – Muzeum – wernisaż wystawy oraz wykłady pt. „100. Rocznica Związku Polaków w Niemczech na Ziemi Kozielskiej”. Przygotowanie wystawy: Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Ziemi Kozielskiej. Wykład wygłosi Bolesław Bezeg.

16 listopada

10.00 Muzeum –XXVII Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe pt. „Kędzierzyn-Koźle. Miasto pogranicza – pogranicza w mieście. Doświadczenia historyczne a współczesność”. Przygotowanie: Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.

3 KOMENTARZE

  1. Trudno zrozumieć po co świętuje się takie wydarzenia. 100 lat temu coś się zadziało i tyle.Jakie znaczenie ma przypominanie tego każdego roku? Jeżeli zapomnimy to stanie się coś złego?

  2. To nie mogą tych ulic normalnie pomierzyć geodeci, muszą jacyś ułani? A czym to będą mierzyć? Są takie taśmy w rolce na stoisku z narzędziami. Nich dadzą babie zarobić.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj