Kozielski szpital zyska dwie kondygnacje. Po kolejnej rozbudowie wszystkie oddziały w jednym miejscu

15

O konieczności skoncentrowania wszystkich oddziałów w jednym miejscu mówi się od kilkunastu lat. Dokumentacja pod nadbudowę jednego ze skrzydeł o dwie kondygnacje będzie niebawem gotowa, przetarg na zadanie, którego szacunkowa wartość wyniesie około 40 milionów złotych ma zostać ogłoszony pod koniec przyszłego roku.

Wstępem do realizacji jednej z największych inwestycji w historii samorządu powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu jest przygotowanie dokumentacji pod rozbudowę szpitala. Udało się już wyłonić firmę, która sporządzi niezbędne plany. Projekt inwestycji ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku, co otworzy drogę do dalszych działań.

– W międzyczasie szukamy środków finansowych. Liczymy na nowy budżet unijny, ale też środki w ramach Polskiego Nowego Ładu, dlatego że zarówno szpital, jak i samorząd powiatowy najprawdopodobniej nie będą w stanie samodzielnie udźwignąć ciężaru finansowego zadania. Przeniesienie wszystkich oddziałów szpitalnych w jedno miejsce pozwoli nam zoptymalizować finansowanie jednostki – wyjaśnia starosta powiatu Paweł Masełko.

– Rozbudowa pozwoli nam na przeniesienie oddziału pediatrycznego, pulmonologicznego, geriatrycznego i świadczeń dermatologicznych do Koźla. Po pierwsze pozwoli to na redukcję kosztów związanych z transportem pacjentów, a do tego wzrośnie jakość opieki nad pacjentem – opowiada Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Podczas poprzedniej rozbudowy szpitala nowe skrzydło zaprojektowano tak, aby była możliwość jego nadbudowy o kolejne kondygnacje. Co ważne, prace nie będą zakłócały bieżącego funkcjonowania placówki.

– Wizja rozbudowy szpitala powstała w 2006 roku, trzy lata później gotowe było nowe skrzydło, które jest przystosowane do dalszej rozbudowy. Cieszę się, że w końcu uda nam się domknąć inwestycję – mówił wicestarosta Józef Gisman.

Skumulowanie wszystkich szpitalnych oddziałów w jednym budynku pozwoli nie tylko ograniczyć koszty jego finansowania, ale też usprawnić pracę medykom i skrócić czas oczekiwania na diagnostykę. Szczególne powody do radości ma personel oddziału pediatrycznego, który od lat zabiega o zmianę lokalizacji.

– W maju przyszłego roku minie 30 lat od czasu, kiedy przeniesiono nas do budynku przy ulicy 24 kwietnia. W tym czasie kilkukrotnie były już plany przeniesienia nas do budynku głównego, ale tym razem wierzymy mocno, że dojdzie to do skutku – opowiada dr Danuta Gmyrek, ordynator oddziału dziecięcego kozielskiego szpitala.

W przypadku oddziału dziecięcego, przeniesienie go do budynku głównego ma podnieść komfort pacjentów leczonych na oddziale, ale też warunki pracy samych medyków. Do tej pory zdarzało się, że dzieci wymagające badań były przenoszone na rękach przez pielęgniarki. Po rozbudowie oddział ma być większy i przestronniejszy.

Kiedy można spodziewać się realizacji inwestycji? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i szpitalowi uda się sięgnąć po dofinansowanie do rozbudowy, przetarg może zostać ogłoszony pod koniec przyszłego roku. Przedstawiciele starostwa i szpitala deklarują, że w optymistycznym wariancie, za trzy lata cała inwestycja może być na finiszu.

15 KOMENTARZE

 1. Umiesz czytać?
  Wizja rozbudowy szpitala powstała w 2006 roku, trzy lata później gotowe było nowe skrzydło, które jest przystosowane do dalszej rozbudowy.

 2. Teren jest grządki i zalewowy. Ryzyko duże. Nie potrafię zrozumieć dlaczego z uporem godnym lepszej sprawy forsuje się ten pomysł. W Kędzierzynie na Judyma można stworzyć drugi szpital. Miejsca jest dużo a gdy trzeba będzie więcej to można dobrać z parku.

  • Teren jest grząski i zalewowy. Ryzyko duże. Nie potrafię zrozumieć dlaczego z uporem godnym lepszej sprawy forsuje się ten pomysł. W Kędzierzynie na Judyma można stworzyć drugi szpital. Miejsca jest dużo a gdy trzeba będzie więcej to można dobrać z parku.

   • Napewno architekt czekal na te podpowiedz. Teraz sobie wszystko przemysli… hahaha same madrale:)
    W waszych domach i pracach na bank wszyscy z was leja dlatego „doradzacie” za frajer pod pseldonimami. Rychu to tez do ciebie hahaha

    • Przy dwóch szpitalach łatwiej jest pogodzić leczenie pacjentów covidowych i niecovidowych.
     A architekt zrobi to za co mu zapłacą. Decyzje polityczne podejmuje zarząd powiatu.

     • A może na budynek szpitala kędzierzyńskiego ma ktoś chrapkę?
      Może np. nienasycona w posiadaniu kuria?
      Któż to wie?

     • A chorych leżących w Kędzierzynie na badania będziemy wozić karetką do Koźla? Czy zdublujemy sprzęt? Będą dwa takie same szpitale w Kędzierzynie i Koźlu? No świetny pomysł Alino. Paliwo co raz tansze, ludzi mamy nadmiar, niech się czymś zajmą, fundamenty dają gratis. Tak szydzić mogę w nieskończoność. Myśl!

 3. Ciekawe dla kogo przygotowywany jest ten szpital??

  Chyba już jest chętny jakiś Krzyżak do jego kupienia. Oczekiwanie za złotówkę, albo mu jeszcze dopłacą. Tak jak to robiono choćby z bankami?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj