Kozielski szpital zaprasza panów na bezpłatne badania jąder i prostaty. Akcja już w tę sobotę

10

Od lat listopad jest miesiącem w którym szczególną uwagę zwraca się na profilaktykę nowotworów tzw. męskich: raka prostaty i raka jąder. Akcje profilaktyczne podejmowane w celu zwiększenia świadomości zdrowotnej i wykrywania nowotworów u mężczyzn co roku przynoszą coraz większe korzyści i liczbę osób zdiagnozowanych. Do akcji włącza się także czynnie Oddział Urologii SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, wspierając listopadową akcję profilaktyki schorzeń urologicznych.

13 listopada w sobotę SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza panów do poradni urologicznej przy ul. 24 Kwietnia 7 na padania profilaktyczne. Nie potrzeba skierowania, wystarczy się zarejestrować i przyjść.

Rak prostaty, inaczej rak stercza lub gruczołu krokowego i rak jąder to często jeszcze wstydliwy temat. Niepotrzebnie. Zdecydowanie „męskim” działaniem jest podjęcie wyzwania odpowiedzialności w dbałości o swoje zdrowie. Jednymi z głównych czynników ryzyka zachorowania są m.in.: dziedziczne obciążenia genetyczne, wysokie stężenia androgenów i testosteronu, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce. Istotnym czynnikiem jest także wiek pacjenta. Rak prostaty rzadko jest wykrywany u mężczyzn
przed 45. rokiem życia, a około 75% zachorowań występuje po ukończeniu 65 lat.

Z kolei nowotwory jądra są rzadkim schorzeniem wykrywanym najczęściej wśród młodych
mężczyzn (między 15. a 40. rokiem życia). W tej grupie wiekowej są najczęściej występującym nowotworem złośliwym (na tę grupę wiekową przypada w Polsce 75% zachorowań). Wzrost zachorowań dotyczy też mężczyzn pomiędzy 60. a 70. rokiem życia.

– Mężczyźni mniej zwracają uwagę na swoje zdrowie, dlatego działania edukacyjno-profilaktyczne są niezwykle ważne. Nasz szpital przystąpił do akcji profilaktycznej szczególnie ze względu na „dług zdrowotny” zaciągnięty wobec pacjentów poprzez okres, kiedy byliśmy przekształceni. Dokładamy starań i bardzo mocno pracujemy w zakresie przyjęć pacjentów do szpitala celem nadwykonania kontraktu (ryczałtu) NFZ. Z drugiej strony aktywnie włączamy się w akcje profilaktyczne min. 40+, badania HPV. Akcja realizowana w ramach „Movember Month” chcieliśmy zachęcić mężczyzn do profilaktyki raka prostaty i jąder. Przygotowaliśmy poradnik dla mężczyzn oraz udostępniamy możliwość skorzystania z badań urologicznych bez skierowania. Chciałem zaprosić na sobotę 13 listopada, zwracając uwagę na to, jak ważny jest to problem – mówi Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ.

– Nowotwór jąder jest 5 nowotworem co do częstości występowania u mężczyzn, a nowotwór prostaty 2 co do częstości występowania. Łatwo można zbadać się samemu – dodaje Jacek Mazur zastępca dyrektora ds. medycznych.

– Musimy wychodzić z takimi akcjami profilaktycznymi. Widzimy jak mocno wzrósł ten problem podczas pandemii. Rak prostaty wykryty na wczesnym etapie jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć, czy to operacyjnie czy poprzez radioterapię. Niezwykle istotne jest wykonanie badań markera PSA i zgłoszenie się do urologa. Samo badanie PSA nie jest decyzyjne, o tym czy coś się dzieje ze zdrowiem, dopiero po badaniu urologicznym jesteśmy wstanie ukierunkować pacjenta. Obecnie mamy szereg metod diagnostycznych. W przypadku profilaktyki nowotworów jąder od prostych badań, które możemy wykonać sami aż do zaawansowanych badań ultrasonograficznych. Jest to nowotwór, który bardzo szybko się rozwija i trzeba go szybko leczyć – mówił dr Michał Pułtorak, specjalista urolog FEBU, kierownik oddziału urologii kozielskiego szpitala.

Zaproszona do współpracy w temacie profilaktyki nowotworowej Karolina Wilk, laureatka
tegorocznej Opolskiej Marki, autorka poczytnego bloga KINKA – zaprosiła – wszystkie panie do mobilizacji swoich partnerów

– My jako kobiety jesteśmy w większości świadome wykonywania badań profilaktycznych. Często ratują nam one zdrowie i życie, jestem tego najlepszym przykładem. Podejmijmy działania by taką potrzebę uświadomić swoim parterom. Często, będąc – że tak powiem zabawnie – „na pierwszej linii frontu”, szybciej dostrzegamy męskie problemy. Ważne byśmy ich nie zignorowały i trochę nawet „wymogły” na naszych mężczyznach działania. Mobilizujmy naszych partnerów, braci i ojców – zachęcała Karolina Wilk.

Jak powiedzieli specjaliści, nowotwory układu moczowo-płciowego nie dają wczesnych objawów. Dlatego warto wykazać wzmożoną czujność i uważnie obserwować swój organizm. Akcja profilaktyczna jest wspierana przez ogólnopolską fundację My Pacjenci.

– Kluczowe jest, by mimo wciąż trwającej pandemii prowadzić badania profilaktyczne i namawiać na nie pacjentów. Choroby nie czekają na koniec pandemii, pandemia nie może usypiać naszych potrzeb zdrowotnych. Szczególnie ważna jest możliwość wykonania przez pacjenta takich badań blisko jego miejsca zamieszkania, w lokalnym ośrodku zdrowia – zawsze wspieramy tego typu inicjatywy – mówi Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji MY PACJENCI.

SP ZOZ zaprasza wszystkich Panów w sobotę 13 listopada br. w godzinach od 8.00 do 12.00 na badania do naszej Poradni Urologicznej na ul. 24 kwietnia 7. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza POZ lub specjalisty. Wystarczy się zarejestrować wcześniej w poradni pod nr tel. +48 774 062 526 i przyjść się przebadać! Obowiązuje kolejność wg wskazań rejestracji.

10 KOMENTARZE

  1. „SP ZOZ zaprasza wszystkich Panów w sobotę 13 listopada”, rejestracja od 7.30, w tym czasie do 10.56 wykonałem ponad 70 prób połączenia, 4 x był sygnał oznaczający że numer nie jest zajęty ale i tak nikt nie odebrał. Najwyraźniej panie z rejestracji musiały obdzwonić i zarejestrować całą rodzinę. O 11 się dodzwoniłem i usłyszałem, że lista jest zamknięta a w naszym mieście które ma tyle mieszkańców ile ma ZOZ zorganizował szumnie akcje badań dla panów i przewidział 25 miejsc dla chętnych. Cóż…

    • A co Pan myślał? Tam mają gdzieś ludzi. Liczy się statystyka. Kolejny szat, bezimienny człowiek. Kto by się z nim liczył? Kto zdechnie, ktoś się urodzi. Statystyka. Oczywiście nie powinno tak być, ale niestety jest.

  2. Robicie wielkie halo wokół akcji tylko zapomnieliście o najważniejszym!
    Brak możliwości dodzwonienia się w celu zarejestrowania – ale informacja
    o akcji poszła w świat. Kolejna porażka ale pewnie kasa pobrana na ten cel się zgadza.

  3. Poszedłem do przychodni ponieważ nie sposób się dodzwonić. Niestety poza uroczym spacerem dowiedziałem się że lista rejestracji została zapełniona już pierwszego dnia. Z przekazem do urologa termin – lipiec przyszłego roku. Pozostaje zacytować bohatera filmu Stanisława Barei – ” …piękna akcja. Piękna akcja ! „

  4. Brawo! Grunt że znajomki i rodzina się przebadała, telefon non stop zajęty a później brak miejsc, może trzeba było zamiast 4 godz. raz w roku zrobić akcjie 12 godz. Czekam na powtórzenie akcji a nie sianie propagandy sukcesu i oczekuje wypowiedzi Pana dyrektora, co on na to?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj