Kozielski szpital liderem w leczeniu zaćmy. Nigdzie na Opolszczyźnie na zabieg nie czeka się tak krótko

13
Na zdjęciu doktor Paweł Szkaradek, kierownik oddziału okulistyki w kozielskim szpitalu.

Województwo opolskie wypada najgorzej w kraju pod względem czasu oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy. W niektórych szpitalach okres ten wynosi kilka lat. Chlubnym wyjątkiem na zdrowotnej mapie Opolszczyzny jest oddział okulistyczny szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie pacjentów pilnych przyjmuje się już po około dwóch tygodniach od zgłoszenia do lecznicy.

O kondycji służby zdrowia w regionie dyskutowano w Kędzierzynie-Koźlu podczas ubiegłotygodniowego konwentu starostów województwa opolskiego. Opieka medyczna jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakim muszą sprostać władze powiatowe. Samorządowcy z Opolszczyzny z zazdrością spoglądają w kierunku kolegów z województwa śląskiego – tam rynek medyczny jest zdecydowanie lepiej rozwinięty i nasycony specjalistami, co dla pacjentów oznacza łatwiejszy dostęp do leczenia.

Jedną z dziedzin, która na Opolszczyźnie kuleje, jest okulistyka. Z danych przedstawionych w trakcie kongresu przez wicemarszałka Romana Kolka wynika, że nasz region znajduje się na szarym końcu pod względem czasu oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy. W niektórych placówkach okres ten wynosi aż kilka lat, przez co pacjenci bardzo często decydują się na leczenie poza granicami województwa, a nawet wyjeżdżają do Czech. Wyjątkiem na mapie regionu jest szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu, który odstaje od placówek w ościennych powiatach.

– Kolejka pacjentów oczekujących na zabieg skróciła się. Stało się tak między innymi dzięki wprowadzeniu wizyt kwalifikacyjnych, które decydują o tym, czy dany pacjent będzie miał usuwaną zaćmę – opowiada Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Skróceniu czasu oczekiwania na zabieg sprzyja ambulatoryjny model leczenia – pacjent trafiający rano na oddział okulistyki jeszcze tego samego dnia ma usuwaną zaćmę.

W przypadku pacjentów zakwalifikowanych jako „pilni” obecnie okres oczekiwania na zabieg wynosi około trzech tygodni. Pacjenci stabilni zapisywani są na zabieg w czerwcu. Jak wskazuje Jarosław Kończyło kolejka do usunięcia zaćmy mogłaby być jeszcze krótsza, gdyby wszyscy pacjenci zapisujący się na zabieg stawiali się na nim. Obecnie około 20-30 proc. spośród zarejestrowanych nie stawia się w szpitalu na zaplanowaną wizytę, blokując tym samym miejsce innym potrzebującym.

13 KOMENTARZE

 1. Słyszałem że ludzie do Czech jeżdżą na NFZ, a za niewielką dopłatą mają lepsze soczewki. Obsługa jak w hotelu. Nasz szpital ma bardzo złe opinie, chwalą go tylko chyba same Starostwo. Bardzo dużo osób narzeka na obsługę.

 2. Kędzierzyński szpital to mordownia. Leżałem kilkakrotnie w tym szpitalu i zawsze czymś mnie zarazili a to zapalenie cewki moczowej ) kłania się higiena ubikacji w tym szpitalu), zapalenie skóry (brudna pościel), kuriozum było to że lekarz który jakoby prowadził moją chorobę obejrzał mnie po 10 dniach leżenia w szpitalu i przy okazji pomylił karty pacjentów. KPINA a nie szpital. Pomijak fak jedzenie gdzie podają jak bydłu oraz że tego żarcia to nawet świnia by ni ruszyła.

  • To po co wogole się kładziecie do szpitala skoro go krytykujecie . Komentarz pana /pani o nicku pacjent jest żenujący. Nie rozumiem takich fałszywy ludzi najpierw się kładą w szpitalu a potem go krytykują a po jakimś czasie znów przychodzą i się kładą do tego samej placówki . Co za nawiedzeni ludzie masakra jakaś . Zacznijcie od siebie zanim zaczniecie krytykować innych . Dla pana bądź pani o nicku pacjent radzę spadać gdzie pieprz rośnie i niech więcej się ta głupia istota nie pokazuje w moich oczach .

   • Widać że V40 jest na pasku starostwa lub co bardziej prawdopodobne jest pracownikiem tegoż szpitala. Żal mi pani/pana że daje się sobą manipulować. Odnośnie gdyby był inny szpital to chętnie unikał bym tego szpitala. Po za tym proponuję zajrzeć na SOR to się można przekonać jakie komentarze krążą na temat tego szpitala.

 3. Ciekawe z jakiej miejscowości jest osoba o nicku pacjent . Po języku nienawiści pewnie z kobylic landzmierza albo roszowic . Nie zdziwiłoby mnie to z doświadczenia wiem że tam same tępe debile są . Sami rozczeniowi ludzie tam mieszkają . Zresztą cała gmina Cisek to popaprancy. Brak słów . Człowiek kiedyś myślał że tam normalni ludzie mieszkają ale cóż się pomylił poprostu.

  • Gratuluję opinii o mieszkańcach ościennych miejscowości , Wychodzi z twojej gęby chamstwo i obłuda . Jesteś zwykłym pachołkiem i niereformowalnym IDIOTĄ. Co do normalnych ludzi to ty na pewno się nie zaliczasz, a twoje doświadczenie świadczy o inteligencji poniżej ryby która tylko rozwiera pysk i łapie powietrze .

 4. Ty pacjecie ty chyba sam lub sama osobie piszesz . Ja powiem tak ty sam bądź sama jestem nienormalnym człowiekiem i mnie taka patologia jak ty nie interesuje. Sam pewnie jesteś z tych patologicznych wiosek idiotów . Jak to się mówi patologia zawsze broni swoich . Mnie twoja opinia na temat mojej osoby nie przeraża ani nie obrażam się co myślisz na mój temat . Może mi to powiesz prosto w twarz co co myślisz na mój temat . Powiesz to prosto w twarz na żywo to co napisałeś o obłudzie i chamstwu oraz że jestem idiota . Tylko nie wiem czy znajdziesz na to odwagę . Ja ci też mogę na żywo powiedzieć nie ma sprawy co myślę o tym wszystkim. Co ty se myślisz że ja się jakiegoś pajaca boje czy co . Heh żenada

 5. Bez komentarza. Morał z tego jest prosty jeżeli ktoś nie chce się leczyć w tym szpitalu to nie musi . Nic na siłę. Każdy ma prawo do własnego zdania . I bez wyzywania siebie nawzajem i obrażania . Krotko i na temat . W niektórych komentarzach emocje wzięły w górę widzę ,a niepotrzebnie. Po co te nerwy i emocje . Wyluzujcie . Po co się kompromitować i robić z siebie wariatów i głupków . Psuć sobie opinie na swój temat .

  • Cierpisz na rozdwojenie jaźni? Sam do siebie piszesz „Wyluzujcie”? Twoje błędy są tak rozpoznawalne, że inny nick nie jest w stanie ukryć twojej tożsamości…

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj