Kozielski kościół doczeka się rewitalizacji. Remont świątyni pochłonie blisko 4,5 miliona złotych

11

Kościół parafialny pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej przejdzie kompleksowy remont. Prace obejmą konserwację i odrestaurowanie elewacji zewnętrznej świątyni i ścian wewnętrznych, a także zagospodarowanie placu wokół niej i zakup nagłośnienia zewnętrznego. Całość pochłonie blisko 4,5 miliona złotych, z czego aż 85 proc. będzie pochodziła ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podpisanie umowy na ten cel miało miejsce dziś w parafii. Dokumenty parafowali wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek i proboszcz parafii pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej Marek Biernat.

– Jest to bardzo ważny moment dla naszej parafii, całej lokalnej społeczności, ale też i dla województwa, bo nasz kościół ma bardzo bogatą historię. Mamy datowany na 1420 rok obraz Matki Bożej z Koźla. W 2020 roku chcemy bardzo uroczyście obchodzić jubileusz obrazu i program, w który wchodzimy naprawdę mocno nam pomoże, aby przygotować się do przeżywania jubileuszu – mówił ksiądz Marek Biernat.

Cała inwestycja pochłonie kwotę blisko 4,5 miliona złotych. Jak mówił wicemarszałek województwa opolskiego, jest to jedno z trzech najwyżej dofinansowanych zadań dotyczących rewitalizacji budynków sakralnych w ramach programu.

Ponad 3,8 miliona złotych będzie pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 5.3.1 Dziedzictwo kulturowe i kultura. Pozostałą część niezbędnych środków (670 tys. zł) parafia zabezpieczy kredytem bankowym, ale bardzo możliwe jest, że do remontu dorzuci się samorząd.

– Jako miasto mamy program zabytków. Ostatnio wsparliśmy kwotą 200 tysięcy złotych kościół parafialny w Sławięcicach, w tym wypadku również czekamy na odpowiednie pismo od księdza proboszcza. Czas na Koźle, na pewno teraz odczuje ono zmianę, która w Kędzierzynie odbyła się nieco wcześniej – mówiła prezydent miasta Sabina Nowosielska.

– Jako członek rady parafialnej muszę przyznać, że od dłuższego czasu zabiegaliśmy o uporządkowanie terenu wokół kościoła, a także o to, by zainwestować w kościół i godnie świętować 600-lecie obrazu. Dziękujemy urzędowi marszałkowskiemu, że udało się wspomóc parafię. Na pewno będzie to piękne miejsce nie tylko dla naszych parafian, ale i wszystkich mieszkańców powiatu – dodał wicestarosta powiatu Józef Gisman zaznaczając, że decyzję o ewentualnym wsparciu parafii podejmie rada powiatu na etapie konstruowania przyszłorocznego budżetu.

W ramach inwestycji cały plac kościelny zostanie odnowiony, wymienione zostanie ogrodzenie, powstaną nowe chodniki. Budowlańcy wyczyszczą elewację zewnętrzną świątyni i uzupełnią w niej ubytki. Wnętrze kościoła zostanie wymalowane i odrestaurowane, przy okazji zamontowane zostanie ogrzewanie podłogowe, nowa wentylacja i pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Na zewnątrz zainstalowane zostanie nowe nagłośnienie. Najprawdopodobniej remont wymusi czasowe zamknięcie świątyni.

– Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że mamy drugą świątynię – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który również był remontowany z funduszy unijnych i na jakiś czas będziemy mogli się do niego przenieść – poinformował ksiądz Marek Biernat.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Towarzystwem Ziemi Kozielskiej, parafiami Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu oraz pw. świętego Urbana w Reńskiej Wsi, a także Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. Partnerzy mają pomóc w promowaniu inwestycji i stworzeniu spójnej oferty kulturalnej dla turystów i mieszkańców.

Rewitalizacja i przebudowa kościoła parafialnego w Koźlu ma zakończyć się w listopadzie 2019 roku.

 

11 KOMENTARZE

  1. A czy całe te obrazy, obrazki, medalionami itp na czym kościół zbija fortunę czy czasem biblia tego nie zabrania? Znaczy przykazania, które kościół pozmieniał?

  2. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła :) To jest wydarzenie. Urząd Marszałkowski musi mówić o projektach unijnych. Beneficjenci też są zobowiązani do informacji na ten temat

    • Minarety i muezini nie stanowią problemu w imię tolerancji i multikulturalizmu, problemem dla postępowców jest Kościół Katolicki sam w sobie, którego nie można tolerować, bo prezentuje wartości sprzeczne z ideologią marksistowską.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj