Koreański koncern inwestuje w Kędzierzynie-Koźlu. Powstanie fabryka za 400 mln zł!

13

Firma Foosung Poland sp. z o.o., należąca do południowokoreańskiej grupy Foosung, zainwestuje blisko 400 milionów w Kędzierzynie-Koźlu. Uruchomi tu zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych. To pierwszy w Europie projekt, który zakłada produkcję LIPF6, czyli heksafluorofosforanu litu – kluczowego składnika elektrolitu w akumulatorach litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Firma do końca 2020 roku planuje zatrudnić 80, a w 2022 roku już 150 pracowników.

– Bardzo się cieszę, że inwestor wybrał nasze tereny inwestycyjne, tym bardziej, że rywalizowaliśmy z innymi destynacjami w Polsce i Europie – podkreśla Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle. – To inwestycja o dużym znaczeniu nie tylko dla miasta, ale całego regionu. Właśnie w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie bije serce polskiego przemysłu chemicznego, firma Foosung dołączy do grona znamienitych marek polskich firm i wzmocni nasz kapitał gospodarczy, poszerzając jednocześnie platformę międzynarodowych kontaktów biznesowych. Liczę, że oferta pracy, która zostanie skierowana również do naszych mieszkańców, pozwoli wielu osobom na realizację planów zawodowych i wykorzystanie posiadanych kompetencji. Życzymy inwestorowi realizacji założonych planów i mamy nadzieję, że już krótce będziemy mogli cieszyć się wbiciem pierwszej łopaty – dodaje.

– Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jako cel stawia sobie wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Ustawy, które powstają w MPiT, mają realny wpływ na wzrost naszego PKB. Z myślą o inwestorach, zarówno krajowych jak i zagranicznych, zmieniliśmy zasady działania specjalnych stref ekonomicznych. Rozwiązania te zostały dobrze przyjęte przez biznes, czego potwierdzeniem są publikowane ostatnio rankingi. Dowodem też jest ogłoszone dziś przedsięwzięcie, co ważne, w jednej z priorytetowych dla Polski branż, czyli elektromobilności. Nie ulega wątpliwości, że w Polsce warto lokować kapitał. Mam nadzieję, że coraz więcej inwestorów będzie dostrzegać znaczący potencjał województwa opolskiego – mówi wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Pierwsze zapytanie Foosunga o możliwości inwestowania w Polsce wpłynęło w styczniu 2018 roku. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zostało skierowane do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przedstawiła kilka ofert terenów, w tym tzw. Pola Południowego w Kędzierzynie-Koźlu.

– 27 kwietnia 2018 r. miała miejsce pierwsza wizyta inwestora w Kędzierzynie-Koźlu, na terenie Pola Południowego, a potem w Centrum Obsługi Inwestora – przypomina Alicja Górska, prezes zarządu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego. – Podczas wielu wymagających spotkań wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom środowiskowym i transportowym. Dla firmy Foosung ważna była możliwość włączenia w projekt bocznicy kolejowej, co udało się uformować się w konkretne założone w czasie plany i będzie miało zasadniczy wpływ na dywersyfikację transportu. Przed inwestorem pozostaje m. in. kwestia pozyskania zgód środowiskowych i pozwoleń na budowę, pozyskiwanie kadr i wiele innych wyzwań związanych z lokowaniem inwestycji w innym kraju – dodaje.

Spółka Foosung skorzysta z ulg strefowych, decyzja o wsparciu została udzielona w marcu 2019r.

11 czerwca 2019 r. został rozstrzygnięty przetarg na zakup prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni około 20 hektarów w Kędzierzynie-Koźlu, w którym firma Foosung Poland sp. z o.o. złożyła ofertę. Zakup nieruchomości jest zaplanowany na koniec czerwca br.

13 KOMENTARZE

  1. Jakie oddziaływanie na środowisko i ludzi będzie miała ta inwestycja?

    Zakład produkcyjny, więc skutki uboczne zawsze są.

  2. Ketaki ladnie to okresliles, tyle ze zoltki w najgorszym wypadku porzuca plac budowy ,lub przeniosa inwestycje do czech badz na ukraine!!

  3. Tak ale KK Terminale chce robic inwestycje za 300 milionow zl , Corea za 400 milionow z bocznica,wiec ci z budowy portu , przebija na 500 milionow I beda mieli dwie bocznice- chory kraj I zlodziejska polityka!!!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj