Koreański Foosung rozpoczyna budowę fabryki na Polu Południowym. Rekrutacja w przyszłym roku

12

22 marca 2022 r. w Centrum Obsługi Inwestora  w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Władz Gminy Kędzierzyn-Koźle oraz Prezesów spółek: Foosung Poland Sp. z o. o, Foosung Co. Ltd. i Koura. Podczas spotkania ogłoszono podpisanie w najbliższym czasie porozumienia dotyczącego wspólnego przedsięwzięcia – joint venture i zapowiedziano rozpoczęcie inwestycji. Relacja wideo z konferencji:

W kontekście przygotowań do jej realizacji, pomiędzy Gminą a inwestorami podpisany został List Intencyjny potwierdzający współpracę w zakresie wzmocnienia potencjału gospodarczego Gminy i Powiatu, w tym:

 • Współpracę na rzecz terminowej i efektywnej realizacji inwestycji opartej na nowoczesnych, bezpiecznych dla otoczenia technologiach;
 • Współpracę w zakresie wspierania edukacji w dziedzinie chemii w szkołach i innych ośrodkach edukacyjnych Gminy i Powiatu pod kątem pozyskiwania kadr i budowania dobrej oferty zatrudnienia w nowo budowanym zakładzie;
 • Wspólne działania w procesie rekrutacji pracowników;
 • Wsparcie pracowników w logistyce dojazdów do pracy w ramach dostępnych możliwości;

Regularny kontakt w sprawie wymiany informacji w zakresie postępu kolejnych etapów realizacji inwestycji i komunikowaniu ich społeczeństwu Gminy.

–  Bardzo się cieszę, że docieramy do etapu wbicia przysłowiowej łopaty i rozpoczęcia ambitnej – pierwszej w Europie – inwestycji zaplanowanej przez firmę Foosung. Liczę, że inwestorowi uda się zrealizować zakładany harmonogram terminowo i efektywnie, a nowoczesny zakład, wzmocni nasze zaplecze biznesowe oraz wzbogaci rynek pracy w Kędzierzynie-Koźlu – podkreśla Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle. – Z naszej strony deklarujemy oczywiście wsparcie i pomoc w procesie inwestycyjnym – dodaje.

Firma Foosung planuje zrealizować w Kędzierzynie-Koźlu inwestycję budowy nowoczesnego zakładu produkcyjno-usługowego nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych. W marcu 2019 r. Foosung otrzymał decyzję wsparcia realizacji inwestycji ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w lipcu 2019 r.  spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego blisko 20 ha terenu inwestycyjnego od Gminy Kędzierzyn-Koźle. Po uzyskaniu zgód środowiskowych
i pozwolenia budowlanego, inwestorzy planują rozpoczęcie przedsięwzięcia na Polu Południowym w II kwartale 2022 r., a zakończenie do II kwartału 2024 r. Proces poszukiwania kadr rozpocznie się na przełomie II i III kwartału 2023 r. Planowany koszt realizacji inwestycji wynosi ponad 370 mln złotych, ilość miejsc pracy w początkowym etapie wyniesie 80, a docelowo 150.

12 KOMENTARZE

 1. Co by nie patrzeć, już trzy inwestycje, które są jeszcze bliżej realizacji, to jest po prostu dobra wiadomość.

  Malkontenci wylejcie żale o benzenie!

  • Dziś (22.03.2022) od godz. 4 do 8 wiatr nawiewał benzen w ilości 150 – 200 µg/m3 na stację pomiarową z kier. 88 – 125. Dla stacji pomiarowej na ul. Bolesława Śmiałego na tym kierunku znajduje się Holding Blachownia. Koksownia Zdzieszowice na kierunku ~330.
   Azoty nie podtruwają nas benzenem, bo go nie mają.
   Może w końcu się przebijemy do władz naszego miasta z informacją, że nie mogą poprzestawać na jednej stacji, ustawionej dodatkowo tak, że wiatry, głównie zachodnie, zwiewają benzen na Sławięcice. Cieszenie się w tej sytuacji, że nie przekraczamy średniorocznej normy 5 µg/m3 jest nieuzasadnione. Nie przekraczamy na osiedlu Piastów. A w Sławięcicach pewnie tak. Ale tego nie wiemy bo nie mamy tam stałej stacji pomiarowej. Wykonywane na prośbę Senatora Godylo pomiary pokazały, że w momencie gdy na Piastach jest stężenie 100 µg/m3 to na osiedlu Blachownia obok przedszkola jest 600 µg/m3 !
   Konieczne są dodatkowe stacje na osiedlu Blachownia np. przy przedszkolu i w Sławięcicach np. przy DPS-ie.

 2. Zauważyliście że wszystkie inwestycje w K-K są,jakby to powiedzieć,na bakier z ekologią,czystością itp.?
  Jakieś spalarnie,lakiery,akumulatory.
  To że mamy syf w mieście od zawsze to nie znaczy że trzeba jeszcze dokładać zanieczyszczeń.
  Smieszne są uzasadnienia tych trujących firm że teraz stosują zeroemisyjne i czyste technologie.
  Ha Ha Ha przy produkcji szajsu do akumulatorow brak produktów ubocznych trucizn,oczywiście.
  Mają jakieś certyfikaty z dupy wzięte i tyle.

 3. I dlatego wycinają drzewa żeby jeszcze więcej inwestycji było. Bo przecież nic nowego nie posadzili. To przecież nie problem sadzić drzewa nie?

 4. Wstyd, takie inwestycje w Europie, a tu Zielony Ład przecież mamy i redukcję CO2. Koszmar, porażka Sabiny i wstyd na całą Opolszczyznę

  • Ładnie brzmiący zielony ład, eko, redukcja CO2 to dla uni elektryfikacja transportu. A ta inwestycja to właśnie do produkcji tych ekoakumulatorów do ekosamochodów. Jeśli ktoś chce mówić jaki jest „eko” itp to gdzieś musi być nie eko bo produkować ten szajs do akumulatorów trzeba.

 5. Turcja, weź się nie kompromituj, toż to taniej niż nad Bałtykiem, „mnie stać” błysnął jak kędzierzyńska mineralna w porcelanowym telefonie.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj