Koreański Foosung rozpoczyna budowę fabryki na Polu Południowym. Rekrutacja w przyszłym roku

11

22 marca 2022 r. w Centrum Obsługi Inwestora  w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Władz Gminy Kędzierzyn-Koźle oraz Prezesów spółek: Foosung Poland Sp. z o. o, Foosung Co. Ltd. i Koura. Podczas spotkania ogłoszono podpisanie w najbliższym czasie porozumienia dotyczącego wspólnego przedsięwzięcia – joint venture i zapowiedziano rozpoczęcie inwestycji. Relacja wideo z konferencji:

W kontekście przygotowań do jej realizacji, pomiędzy Gminą a inwestorami podpisany został List Intencyjny potwierdzający współpracę w zakresie wzmocnienia potencjału gospodarczego Gminy i Powiatu, w tym:

 • Współpracę na rzecz terminowej i efektywnej realizacji inwestycji opartej na nowoczesnych, bezpiecznych dla otoczenia technologiach;
 • Współpracę w zakresie wspierania edukacji w dziedzinie chemii w szkołach i innych ośrodkach edukacyjnych Gminy i Powiatu pod kątem pozyskiwania kadr i budowania dobrej oferty zatrudnienia w nowo budowanym zakładzie;
 • Wspólne działania w procesie rekrutacji pracowników;
 • Wsparcie pracowników w logistyce dojazdów do pracy w ramach dostępnych możliwości;

Regularny kontakt w sprawie wymiany informacji w zakresie postępu kolejnych etapów realizacji inwestycji i komunikowaniu ich społeczeństwu Gminy.

–  Bardzo się cieszę, że docieramy do etapu wbicia przysłowiowej łopaty i rozpoczęcia ambitnej – pierwszej w Europie – inwestycji zaplanowanej przez firmę Foosung. Liczę, że inwestorowi uda się zrealizować zakładany harmonogram terminowo i efektywnie, a nowoczesny zakład, wzmocni nasze zaplecze biznesowe oraz wzbogaci rynek pracy w Kędzierzynie-Koźlu – podkreśla Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle. – Z naszej strony deklarujemy oczywiście wsparcie i pomoc w procesie inwestycyjnym – dodaje.

Firma Foosung planuje zrealizować w Kędzierzynie-Koźlu inwestycję budowy nowoczesnego zakładu produkcyjno-usługowego nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych. W marcu 2019 r. Foosung otrzymał decyzję wsparcia realizacji inwestycji ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w lipcu 2019 r.  spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego blisko 20 ha terenu inwestycyjnego od Gminy Kędzierzyn-Koźle. Po uzyskaniu zgód środowiskowych
i pozwolenia budowlanego, inwestorzy planują rozpoczęcie przedsięwzięcia na Polu Południowym w II kwartale 2022 r., a zakończenie do II kwartału 2024 r. Proces poszukiwania kadr rozpocznie się na przełomie II i III kwartału 2023 r. Planowany koszt realizacji inwestycji wynosi ponad 370 mln złotych, ilość miejsc pracy w początkowym etapie wyniesie 80, a docelowo 150.

11 KOMENTARZE

 1. Co by nie patrzeć, już trzy inwestycje, które są jeszcze bliżej realizacji, to jest po prostu dobra wiadomość.

  Malkontenci wylejcie żale o benzenie!

  • Dziś (22.03.2022) od godz. 4 do 8 wiatr nawiewał benzen w ilości 150 – 200 µg/m3 na stację pomiarową z kier. 88 – 125. Dla stacji pomiarowej na ul. Bolesława Śmiałego na tym kierunku znajduje się Holding Blachownia. Koksownia Zdzieszowice na kierunku ~330.
   Azoty nie podtruwają nas benzenem, bo go nie mają.
   Może w końcu się przebijemy do władz naszego miasta z informacją, że nie mogą poprzestawać na jednej stacji, ustawionej dodatkowo tak, że wiatry, głównie zachodnie, zwiewają benzen na Sławięcice. Cieszenie się w tej sytuacji, że nie przekraczamy średniorocznej normy 5 µg/m3 jest nieuzasadnione. Nie przekraczamy na osiedlu Piastów. A w Sławięcicach pewnie tak. Ale tego nie wiemy bo nie mamy tam stałej stacji pomiarowej. Wykonywane na prośbę Senatora Godylo pomiary pokazały, że w momencie gdy na Piastach jest stężenie 100 µg/m3 to na osiedlu Blachownia obok przedszkola jest 600 µg/m3 !
   Konieczne są dodatkowe stacje na osiedlu Blachownia np. przy przedszkolu i w Sławięcicach np. przy DPS-ie.

 2. Zauważyliście że wszystkie inwestycje w K-K są,jakby to powiedzieć,na bakier z ekologią,czystością itp.?
  Jakieś spalarnie,lakiery,akumulatory.
  To że mamy syf w mieście od zawsze to nie znaczy że trzeba jeszcze dokładać zanieczyszczeń.
  Smieszne są uzasadnienia tych trujących firm że teraz stosują zeroemisyjne i czyste technologie.
  Ha Ha Ha przy produkcji szajsu do akumulatorow brak produktów ubocznych trucizn,oczywiście.
  Mają jakieś certyfikaty z dupy wzięte i tyle.

 3. I dlatego wycinają drzewa żeby jeszcze więcej inwestycji było. Bo przecież nic nowego nie posadzili. To przecież nie problem sadzić drzewa nie?

 4. Wstyd, takie inwestycje w Europie, a tu Zielony Ład przecież mamy i redukcję CO2. Koszmar, porażka Sabiny i wstyd na całą Opolszczyznę

 5. Turcja, weź się nie kompromituj, toż to taniej niż nad Bałtykiem, „mnie stać” błysnął jak kędzierzyńska mineralna w porcelanowym telefonie.

Skomentuj