Koreańczycy chcą grać w otwarte karty. Co dokładnie zamierzają produkować w Kędzierzynie-Koźlu?

17
Mintaek Lim, prezes Foosung Poland.

Koreański koncern Foosung kupił w Kędzierzynie-Koźlu tereny inwestycyjne i przygotowuje się do budowy swojej pierwszej europejskiej fabryki komponentu do produkcji elektrolitu wykorzystywanego w akumulatorach pojazdów elektrycznych. Powstaną nowe miejsca pracy, skorzysta lokalna gospodarka, wśród mieszkańców pojawia się jednak obawa, że kolejny zakład jeszcze bardziej pogłębi degradację środowiska naturalnego w mieście. Inwestor zapewnia jednak, że jego technologia jest w stu procentach bezpieczna.

Kędzierzyn-Koźle czekał na dużego inwestora od lat. Gmina przygotowała tereny na Polu Południowym przy strefie przemysłowej w Blachowni, jednak ciągle nie było firmy, która właśnie tam zdecydowałaby się ulokować swój zakład. W końcu pojawił się Foosung – koreański koncern działający w branży chemicznej, technologicznej i budowlanej. W Kędzierzynie-Koźlu zbuduje fabrykę produkującą LIPF6 (heksafluorofosforan litu). Jest to główny komponent elektrolitu wykorzystywanego do produkcji wszelkiego rodzaju akumulatorów. W przypadku Foosung to ogniwa montowane w pojazdach elektrycznych, które przejmują coraz większą część rynku, a eksperci nie mają wątpliwości, że to do nich należy przyszłość motoryzacji. Fabryka w Kędzierzynie-Koźlu będzie dla Foosung drzwiami na rynek europejski.

– Zależy nam na tym, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości zanim jeszcze pierwsza łopata zostanie wbita w miejscu inwestycji. Stosujemy najnowsze technologie. Przestrzegamy wszystkich obowiązujących norm środowiskowych. Wpływ fabryki na otoczenie będzie minimalny – zapewnia Mintaek Lim, prezes polskiej spółki Foosung.

Fabryka elektrolitu powstaje także w Godzikowicach koło Olesna. Tam mieszkańcy zdecydowanie protestują przeciwko inwestycji w obawie o własne zdrowie. Jak twierdzą, procesowi produkcyjnemu towarzyszy wiele szkodliwych związków chemicznych, mówią o cyjanowodorze. Te obawy udzielają się także w Kędzierzynie-Koźlu.

– Używamy wyłącznie materiałów, które są bezpieczne. Na pewno nie jest to cyjanowodór. Nie stosujemy też metali ciężkich. Wszystkie nasze procesy produkcyjne są zatwierdzone w przemyśle zgodnie z wymogami obowiązującymi w Polsce, w Europie i na świecie – zaznacza Mintaek Lim.

Zakład będzie wyposażony w nowoczesne instalacje ograniczające oddziaływanie na otoczenie, w rezultacie wszelkie emisje nie będą przekraczać obowiązujących w Polsce norm ochrony środowiska.

– Jeśli chodzi o toksyczne związki organiczne, takie jak benzen, nie będziemy ich emitować – stwierdza Mintaek Lim.

Pole Południowe położone jest w znacznej odległości od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Pierwotnie, jeszcze w PRL, na tym terenie powstać miała wielka rafineria. Jej budowę przerwał jednak kryzys gospodarczy w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Pole sąsiaduje z lasami, miejskim składowiskiem odpadów i dawnymi zakładami chemicznymi Blachownia. Najbliższy, pojedynczy budynek mieszkalny, zlokalizowany jest w odległości kilometra od planowanej fabryki elektrolitu. Zakłady Foosung produkujące elektrolit, zlokalizowane są także w Korei i w Chinach.

Jak w przypadku każdej dużej inwestycji przemysłowej, obawy mieszkańców wzbudza również zwiększenie ruchu na drogach. W pierwszej fazie fabryka elektrolitu w Kędzierzynie-Koźlu będzie korzystać z transportu samochodowego. Ponieważ jednak LIPF6 będzie wytwarzany w formie koncentratu, fabrykę będzie opuszczać zaledwie około 5 do 10 cystern samochodowych w ciągu dnia. W drugiej fazie inwestycji koncern chce zbudować bocznicę przy linii kolejowej przebiegającej wzdłuż Pola Południowego i korzystać także z transportu szynowego. W założeniach logistycznych Koreańczyków jest obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla, której budowa dopiero się zacznie.

Docelowo Foosung zamierza zainwestować w Kędzierzynie-Koźlu blisko 400 mln zł. Powstanie kilkaset miejsc pracy. Zakład ma ruszyć pod koniec 2020 roku, następnie będzie rozbudowywany.

Obecnie inwestor pracuje nad raportem oddziaływania na środowisko, który będzie podstawą decyzji środowiskowej umożliwiającej rozpoczęcie prac projektowych. W dokumencie dokładnie określony zostanie wpływ fabryki na otoczenie.

17 KOMENTARZE

 1. Oto link do karty produktu LIPF6 (heksafluorofosforan litu) który ma być produkowany przez koreański koncern.
  W karcie produktu znajdą państwo opis produktu. Jak wygląda, stan fizyczny, jego zapach, kolor, szkodliwość wobec organizmów, sposoby postępowania w razie kontaktu bezpośredniego z tą substancją człowieka i wpływ na środowisko.
  —————-
  Oto link skrócony:
  https://tiny.pl/tdpwp

  • Czy też będą pokazywać szklanki z płynami tak jak szef od benzenu? Ten to nawet chciał go wypić, bo przecież nie jest groźny…

 2. Nie wierzcie na słowo co mówi Pani Prezydent i inwestorzy, Pani Prezydent sama jest ciemna w temacie i wciną jest każdy kit co jej pasuje bo otrąbi sukces, ale pamiętacie że to Miasto jest potwornie zatrute jak wybudują już ten zakład to możecie tylko się modlić żeby nic nie wybuchło.

  • Kiedyś to było fajnie, Blachownia aromatycznie śmierdziała, przy Azotach rozlatywały się pończochy. Ciekawe jakie efekty nam skośny zaserwuje, bo ostatnio cos nudno w tym smutnym jak … … mieście,
   wiecie sami hhyeeee

 3. Pani prezydent ma gdzieś mieszkańców KK. Potrzebowała sukcesu na polu biznesu, więc sprzedała kawałek terenu byle tylko go odtrąbić. A zna się na wszystkim. Także na heksafluorofosforanie litu.

 4. Przecież ten koreańczyk nie MOŻE mówić inaczej, bo go wymienią na inny model w tej jego korporacji. Nie powiedział poza tym nic o kulturze pracy w azjatyckiej firmie- może być ciekawie i od tej strony. Kiedy nasza straż pożarna przeprowadzi symulację akcji ,, rozszczelniona cysterna”. Mają w ogóle dzisiaj sprzęt i detektory tego wysoce bezpiecznego dla środowiska płynu?

  • O kulturę pracy, jeśli już o niej piszemy, niech się martwią Ukraińcy. To oni zapewne będą stanowić trzon załogi. Koreańskie przedsiębiorstwo Polakom za to w gratisie przekaże kolejne zanieczyszczenia. Pomyślicie Państwo, że będą z tego podatki. Wątpię, wszak koreańskie przedsiębiorstwo będzie funkcjonować w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (patrz: zwolnienia). A zatem będzie z tego tylko „smród” i wyzysk.

 5. Kiedyś ludzie bali się pociągów, które miały powodować brak mleka u krów i rośnięcie brody u kobiet, teraz jesteśmy nowocześni i niby nie wierzymy w gusła i zabobony ale co poniektórzy boją się nowości i zmian…
  Co by nie było robione to zawsze – pewnie ci sami – stękają i marudzą jakie to nieszczęscia nas spotkają bo to bo tamto bo siamto..

  • Ciekawi mnie kto obiecał to bocznice czy Pani Prezydent Inwestorowi?, czy PKP na gębę. Dziwie się ze inwestor nie zabezpieczył sie dostępem do bocznicy na papierze tylko na gębę działał, musiał mieć zapewnienie kogoś wysoko postawionego

 6. Do@Jam. Tamte zabobony WCALE NIE zniknęły!! ?
  Kobiety z brodą to NAJWIĘKSZE osiągnięcia obecnych postępowców w unii europejskiej, a parowozy DAWNO zlikwidowano – bo jeździły znacznie szybciej niż obecne lokomotywki?

  Węgiel TEŻ jest do bani, bo ociepla klimat i Unię europejską?
  Jedna taka opowiadała, że rzucała kamieniami w DINOZAURY – dzięki czemu klimat SIĘ oziębił?

  Bo TERAZ (jak mówiła Kopaczycha) ZNOWU jest do cholery dinozaurów i ZNOWU trzeba oziębiać TEN francowaty klimat i zatrzymać ten cholerny węgiel.
  Klimat SIĘ ocieplił, krowy przestały dawać mleko ? dlatego jest CORAZ droższe

  A zamiast mleka – krowy walą dwutlenkiem- przez co jeszcze może rozlecieć się EUROkołchoz , a w dodatku jest CORAZ ciepłej??

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj