Kontynuacja strajku w przedszkolach i podstawówkach. Egzaminy ósmoklasistów niezagrożone

52

Nie widać końca impasu w szkołach. Po nauczycielach szkół średnich i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat, kontynuację strajku zapowiedzieli też ich koledzy i koleżanki pracujący w miejskich podstawówkach i przedszkolach.

Z powodu ogólnopolskiego strajku w ubiegłym tygodniu wszystkie szkoły i zdecydowana większość przedszkoli na terenie powiatu nie pracowały. Urząd miasta wraz z podległymi mu placówkami organizował zajęcia zastępcze dla najmłodszych, udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalistów.

Jeszcze w piątek szefowa kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w liście do naszej redakcji przekazała informację o kontynuowaniu strajku przez pracowników szkół średnich i placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest powiat kędzierzyńsko-kozielski.

Kolejny komunikat dotyczył nauczycieli ze szkół i przedszkoli na terenie Kędzierzyna-Koźla. Oni również zadeklarowali, że będą kontynuować strajk w nadchodzącym tygodniu.

Tymczasem władze miasta poinformowały, że zaplanowane na poniedziałek i wtorek egzaminy ósmoklasistów odbędą się zgodnie z harmonogramem.

Poniżej pełny komunikat:

Dyrektorzy miejskich szkół nr 1, 3, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 15, 16 i 19 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 informują, że egzaminy ósmoklasistów z języka polskiego i matematyki odbędą się według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W poniedziałek (15.04) uczniowie sprawdzą swoją wiedzę humanistyczną, a we wtorek (16.04) napiszą test z nauk ścisłych. Oba egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9:00.

O organizacji środowych (17.04) egzaminów z języków obcych nowożytnych będziemy informować na bieżąco.

52 KOMENTARZE

 1. I co z tego że nasze miasto chwali się że zapewnia opiekę, ale dziecku z przedszkola czy inaczej ujmując dziecku z wiekiem przedszkolnym zajęć się nie zapewnia bo w każdej bibliotece zajęcia od 8 roku więc nie dokonca sobie radzicie. Natomiast nauczyciele to najbardziej roszczenia grupa na jaką udało mi się trafić mam córkę w szkole podstawowej i jej edukacja pozostawia wiele do życzenia natomiast jeśli chcemy żeby dziecko coś umialo to siedzimy z nią po kilka godzin i dodatkowo lekcje z angielskiego i niemieckiego. Najpierw drodzy nauczyciele miejcie wyniki w swojej pracy dopiero zadajcie podwyżek, bo jak sądzę nagle nie zaczniecie lepiej uczyć bo ktoś wam dał podwyżkę.

  • Nauczyciele obecnie nie maja lekkiego życia. Nie dość, że MEN nie ułatwia życia ciągłymi zmianami programów nauczania to do tego dochodzą rodzice. Mam swoje obserwacje gdy plebs ma jedyną okazję kontaktu z osoba po szkołach na wywiadówkach. Mamusie Dżejsik czy Alanków w beztrosko chamski prezentują swoje pretensje, oczywiście nie widząc własnych błędów wychowawczych. Mylą szkołę z zakładem wychowawczym dla swoich dostawców 500+.

  • Szanowny Panie Maurycy! Tak to już jest, że jak ma się dziecko, to trzeba mu poświęcać dużo czasu. Nikt tego nie zrobi za rodzica. Nauczyciel ma wskazać drogę, a na resztę trzeba zapracować samemu. Nauka to trudna i żmudna praca, powie to każdy, kto w trudzie i w pocie czoła osiągnął sukces w zdobyciu swego wykształcenia ( proszę o to zapytać choćby studenta medycyny). Wiele dzieci w klasie wprost chłonie wiedzę, są ciekawe wszystkiego. Są niestety i tacy, których wiedza „boli” i choćbyś łopatą kładł do głowy, to i tak zrobią wszystko, żeby samemu niczego się nie nauczyć, a i innym poprzeszkadzać. Proszę nie winić nauczycieli, że Pańskie dziecko musi jeszcze tyle godzin spędzać nad książką w domu. Trzeba się raczej zastanowić, dlaczego tak się dzieje z dzieckiem. Z pewnością w jego klasie są uczniowie, którzy nie siedzą w domu nad książką z rodzicem, tylko „wynoszą” wiedzę z lekcji i mają znakomite wyniki. Proszę przejrzeć artykuły w prasie lokalnej o sukcesach uczniów w konkursach i olimpiadach. Gdyby zapytał Pan któregokolwiek, kto stoi za tym sukcesem, odpowie, że rodzice, oni sami, a także ich nauczyciel. I właśnie taka jest kolejność. Najpierw dom rodzinny i jego wartości, potem pilna praca dziecka i wreszcie nauczyciele. Potrzebna jest tylko współpraca i wzajemny szacunek.Jeśli dziecko w domu słyszy, że szkoła jest do niczego, a nauczyciele to nieroby, to proszę mi wierzyć, że zapału do nauki w ten sposób Pan w nim nie wykrzesa.

 2. do wszystkich tych co twierdzą, że nauczyciele to lenie i opuścili swych uczniów podczas egzaminów, zobaczcie kto ich przygotował do nich ? egzaminy zgodnie z prawem przeprowadza Centralna Komisja Egzaminacyjna to znaczy, że przez te wszystkie lata nauczyciele pracowali w czasie egzaminów za darmo bo jak się okazało rząd hojnie wynagrodził trud strażaków , leśników itp.

  • ~Jadzia~, można równie tak powiedzieć o kierowcach, jak ich wykształcono na kursach, i jak zdali egzamin?, skoro powodują tyle wypadków?, różnica jest taka że kierowca za kurs i egzamin musiał zapłacić, a nauczyciel nie bo został „wykształcony” z pieniędzy podatników.

   • To niech skończy „studia dla kierowców”, studia są za darmo. Kurs prawa jazdy każdy może skończyć (jak kończy widać na poprawkach np. z jazdy), nawet największy tłuk – stąd tyle wypadków.
    Fajny z Ciebie „realista”, jak porównujesz studia wyższe z kursem prawa jazdy – szkoda, ze nie z kursem palacza.

  • BRAWO POPIERAM, Ci wszyscy krytykujący: skoro Waszym zdaniem jest tak lekko ,łatwo i przyjemnie dlaczego nie zostaliście nauczycielami ? Bo to ciężka i odpowiedzialna praca !!!! TRZYMAM KCIUKI ZA NAUCZYCIELI !!!

 3. Niewielu z nauczycieli zna i rozumie mechanizm jednorazowego dodatku uzupełniającego tzw. 14 tej pensji. A szkoda bo związkowcy „na dole” powinni dbać o prawidłowe wykorzystanie art. 30 Karty Nauczyciela. Ministerstwo Oświaty ogłasza tzw. średnie pensje za dany rok np.:
  W 2019 r. wyliczone na podstawie KN i ustawy budżetowej średnie wynagrodzenia nauczycieli wynoszą brutto:
  3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty;
  3380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego;
  4385,10 zł dla nauczyciela mianowanego;
  5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.
  Gminy wyliczają jak to jest u nich i jeżeli w danej grupie jest mniej to muszą nauczycielom do 31 stycznia wyrównać. Oczywiście gminy nie chcą płacić nauczycielom za darmo więc odpowiednią ilość godzin lekcyjnych rezerwują na nadgodziny (robią to np. przy pomocy programu firmy Vulcan art.30). Oczywiście rozdział tych godzin następuje wg zasady „znajomi królika”. I tu powinny wkraczać organy związkowe pilnując aby były te godz. rozdzielane po równo. Ale tak nie jest i w tej sytuacji są nauczyciele (którzy oczywiście głośno nie protestują) zarabiający po 8 tys. i są te „biedaki” mający po 4 tys. (średnio wychodzi 6 tys. więc gmina nie musi wyrównywać z art. 30).

  W związku z powyższym propozycja Rządu RP o podniesieniu pensum do 24 godzin za pensję 8 tys. jest bardzo korzystna głównie dla młodych nauczycieli, bez tzw. układów.
  To oni dzisiaj pracują za grosze mimo, że stosowanie art.30 średnio daje niezłe pobory.
  Oczywiście nauczyciele mający nadgodziny w swojej albo innej placówce i wyciągający miesięcznie po 8 tys. nigdy nie pokażą swojego rocznego PIT-a.

 4. Dramatem polskich szkół jest to, że rządzą w nich miss pokojów nauczycielskich. A miss jak to miss, wielkie ego i często nic poza tym.

 5. Nauczyciele tzw. broniarze, NIE ZNAJĄ PODSTAWOWEJ ZASADY!😁

  Uczeń NIE JEST DLA nauczyciela! !!!!
  To nauczyciel JEST DLA UCZNIA !😠

  Ale komuna JAK ZAWSZE wszystko POstawiła na głowie i podmieniła znaczenia podstawowych pojęć – co CZERWONE nauczycielstwo z radością i OCHOCZO ŁYKNĘŁO😁😉

  Podoba mi się ta ksywka „BRONIARZE” 😁 Chociaż co POniektórym, to NAWET nie pozwoliłbym bronować ogródka, a co dopiero pola😠 No, może pozwolilbym im wyrzucać obornik spod tych UWIELBIANYCH przez broniarzy KRÓW😁😁😉

 6. Nie twierdzimy ,że lenie ,ale powinni się zastanowić nad tym co teraz reprezentują ,egzaminy?-proszę sprawdzić statystykę zdawalności matur np.z matematyki ,albo ocen dopuszczających z tego przedmiotu ,nie każdego stać na prywatne lekcje ,a bardzo dużo rodziców niestety musi korzystać z dodatkowych lekcji ,bo dziecko niestety nie pojęło tematu -nauczyciel wyłożył temat -a czy uczeń zrozumiał lub nie to Jego sprawa ,to jest normalne ? brawo

 7. żadnych przywilejów co to jest za wymysł karta nauczyciela umowa o pracę i do roboty jak się nie podoba wyjazd na zachód tam dają kasę za darmo lub się przekwalifikować jak doradzano innym zwalnianym .rynek pracy czeka na nich lidl biedra ekookna z taką wiedzą jaką posiadają przyjmą ich z pocałowaniem w rękę

  • ~szary~ dokładnie tak, stawka x ilość przepracowanych godzin = zarobek, ewentualnie 10% premii za dobre nauczanie, i koniec kropka, do roboty a nie śpiewać durne piosenki! ….

 8. Powtarzam, jeśli komuś źle w zawodzie nauczyciela to zmienić pracę. Praktycznie każde dziecko wymaga korepetycji. Mówi Wam to coś ?

 9. Zawód nauczyciela po tym co widzę w nie jednaj stacji tv i nie tylko to porostu kabarety. Napisy w stylu „tylko świnie pilnują na egzaminie” są karygodne dla mnie powinno się was pozwalniac i zatrudnić jak normalnego pracownika. Jak słyszę o przygotowaniu do lekcji to się nóż w kieszeni otwiera znam nauczycieli którzy zmieniają w swoich konspekt ach czy klasowkach słowa to jest to przygotowanie? Jesteście śmiesznie i myślę że y większości rodziców zobaczycie pogardę jak powrocicie na święte stołki

 10. Popieram strajk nauczycieli. Niech strajkują jak najdłużej i załatwią bez mydła maturzystów. Dzięki temu poparcie dla Zjednoczonej Prawicy przekroczy 50%. A to już tylko krok do większości konstytucyjnej.

 11. a kaszyńskie się cieszą, że ludzie się wzajemnie naparzają im więcej będziecie się nienawidzić tym większość radość mu zrobicie taki to już typ (jego tatuś ostrzegał) . czy jeszcze tego nie zauważyliście? sędziowie,nauczyciele kto następny?

 12. Model współczesnej polskiej szkoły trąci myszką na kilometr. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że narodził się w Prusach w pierwszej połowie XIX wieku i był pochodną ówczesnych, dość specyficznych potrzeb społecznych. Mamy rok 1819. Większość społeczeństwa mieszka w małych wsiach, gdzie rytm dnia wyznacza wschód i zachód słońca. Średnia długość życia to 30 lat. Jesteśmy bez radia, telewizji i internetu. 80% dorosłych stanowią analfabeci. Jedynym miejscem, w którym młodzi mogą dowiedzieć się czegokolwiek o świecie, jest szkoła. Jedyną książkę w szkole posiada nauczyciel.
  W którą stronę powinniśmy iść? Dobrych praktyk jest sporo. Dla wielu krainą szczęśliwą jest Finlandia, której system uznawany jest za najlepszy na świecie – mocno skoncentrowany na uczniu, wolnościowy i demokratyczny, wspierający, pozbawiony ocen i wolny od testomanii. Uczniowie podążający tym systemem od lat zajmują najlepsze pozycje w testach PISA – ogólnoświatowych sprawdzianach kompetencji, badających poziom wiedzy uczniów z różnych dziedzin.

 13. CORAZ WIĘCEJ MĄDRYCH LUDZI ZAUWAŻA, ŻE STRAJK NAUCZYCIELI ZOSTAŁ CELOWO SPROWOKOWANY PRZEZ PIS, ŻEBY LUDZIE ZAPOMNIELI O ICH AFERACH PRZED WYBORAMI. KTO JESZCZE PAMIĘTA O SPÓŁCE „SREBRNA”? DLACZEGO NIC JUŻ NIE SŁYCHAĆ O ANIOŁKACH GLAPIŃSKIEGO? KTOŚ ŚLEDZI ICH PLANY DOTYCZĄCE OFE? KTOŚ JESZCZE PAMIĘTA SKANDALICZNE WYPOWIEDZI MORAWIECKIEGO DO KWIATKA W SOWIE? ZAPOMNIELIŚCIE JUŻ O INTERNETOWYCH TROLLACH OPŁACANYCH PRZEZ PIS? (O TYM AKURAT WARTO PAMIĘTAĆ, CZYTAJĄC WPISY CHOĆBY NA TEJ STRONIE). DŁUGO BY WYMIENIAĆ. ALE LEPIEJ ZROBIĆ NAGONKĘ NA NAUCZYCIELI. PIS WAM PODZIĘKUJE PO WYBORACH. NO DOBRA, RACJA. NIE PODZIĘKUJE WAM. MÓDLCIE SIĘ, ŻEBYŚCIE NIE BYLI KOLEJNĄ ZGNOJONĄ GRUPĄ ZAWODOWĄ I NIEZAWODOWĄ (VIDE: NIEPEŁNOSPRAWNI), BO BIADA WAM!!!

  • @mężu jadźki, PO pierwsze nie krzycz (wyłącz CapsLocka), PO drugie weź leki, PO trzecie, większych bredni nie mogłeś wymyślić!

  • coraz więcej mądrych ludzi zauważa, że strajk nauczycieli został celowo sprowokowany przez Marsjan gdy ż Chińczyki wylądowały na drugiej stronie Księżyca i grozi ujawnienie marsjańskiej bazy więc Marsjanie przy pomocy ręki zombiaka Schetyny nacisnęli guzik o nazwie Broniarz co wykoleiło czerwonych ticzerów..
   I kto jeszcze pamięta o chińczykach na ciemnej stronie ziemskiego satelity?
   Nikt… I o to chodziło a reszta to dekoracja z tektury.

 14. Egzaminy egzaminami. Jak widać spokojnie się odbyły. Proszę o wpisy Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, które następny tydzień będą siedzieć w domu. Nam się udało zapewnić opiekę i atrakcje naszej 5-letniej córce, ktorej przedszkole jest zamknięte. Tak de facto nasze mieszkanie zamieniło się w salę przedszkolna. Ale ja się pytam, jak długo jeszcze. Małe dzieci nie rozumieją Waszego STRAJKU kochani nauczyciele. A teraz to my Rodzice i nasze małe dzieci staliśmy się zakładnikami waszego strajku. Długo tego nie zapomnimy! A rząd z tego co słychać i tak się nie ugnie.
  Proszę Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym o wpisy i komentarze.

 15. Do @męża jadźki. Mówisz że strajk sprowokował PiS?!😁

  Czyli wychodzi na to, że Broniarz jest AGENTEM PiSiorów😁
  Już dawno (po rozmowie ze Schetyną) zapowiedział, że należy zrobić wszystko aby odstrzelić dobrą zmianę. Czyli Schetyna TEŻ jest AGENTEM PiSiorów😂

  W czasie puczu sejmowego w grudniu 2016, niejaki Kramek opublikował kilkupunktową instrukcję „jak sparaliżować państwo polskie i zrobić tu MAJDAN”.
  Jednym z punktów był STRAJK GENERALNY W SZKOLNICTWIE!!!
  Broniarz ze Schetyną to łyknęli i wymyślili, aby zastrajkować W CZASIE EGZAMINÓW – biorąc DZIECI ZA ZAKŁADNIKÓW😕😠

  Wtedy (jak kombinowali) , rodzice się wściekną i wykopią PiSiorów od władzy. Jak wymyślili, tak Broniarz zrobił i rodzice RZECZYWIŚCIE SIĘ WŚCIEKLI.

  Tyle że, TYLKO patrzeć, jak SAMI nauczyciele wywiozą Broniarza na taczkach😁, a Platforma w wyborach dostanie taki łomot ,o jakim nie śniła w NAJGORSZYCH SNACH😕😕😂

  Tak, że powiedz „mężusiu jadźki” tym mądrym swym znajomkom, ABY nieco bardziej zmądrzeli😁😁 Siemanko!!!😀

 16. nie możecie czytać „męża jadźki” bo się boicie że wam zabiorą 500+ ? albo 100+ na świnie? wasz kartoflany kurdupel marze o takiej wojnie polsko-polskiej . łatwiej się wtedy zarządza np. temu dam 500zł a temu nie i jeszcze go wkurzę bo powiem , że dam na świnie i krowę a jego praca jest nic nie warta. wszyscy to łyknęliśmy to jest zły człowiek

 17. oglądając zdjęcia z poprzednich artykułów dot. strajku nauczycieli mam nieodparte wrażenie że strajkujący świetnie się bawią, odpoczywają wręcz bo ilość wpisów popierający strajk się nieco zwiększyła.ciekawe jak się będę cieszyć jak im urwą wypłaty , może pan B.się z nimi podzieli?
  nie widać żeby martwili się uczniami , i ich stresem egzaminacyjnym , no ale co tam uczniowie są dodatkiem do pracy nauczyciela bo to nauczyciel jest najważniejszy kolejna super kasta ……

 18. NA WIELKI TYDZIEŃ CZYTANIE EWANGELII WG JAROSŁAWA : wszyscy Polacy macie się kłócić i nienawidzić . Kto się mnie zaprze przy urnie i ja mu nie dam 500+. Jak przyjdę w chwale z moimi aniołami antonim smoleńskim i tadeuszem toruńskim wezmę wszystkich pod sąd. ale nim to się stanie stanie brat przeciw bratu i rozbije mu łeb , siostra przeciw siostrze i ją zwyzywa . Wtedy ja jaro będę szczęśliwy a ten kto będzie najwierniejszy w swej złości będzie ze mną w moim małym „raju”

 19. No widzisz@ela. Jakbyś nie chlała od rana, to może byś NAWET WYCZYTAŁA na necie, że dopłaty na krowy i świnie TO SĄ DOPŁATY UNIJNE dla ekologicznego rolnictwa😁

  I nie ma to NIC WSPÓLNEGO z budżetem Polski!!!!!!!’😂 Mam nadzieję, że kumasz co to jest budżet?

  I kurdupel (jak piszesz), obiecał TERAZ wywalczyć takie DOPŁATY dla rolników – takie same dopłaty jak mają Niemcy, Francja, itd.
  Bo jakoś POprzednicy olali temat i załatwili polskim rolnikiem ZNACZNIE MNIEJSZE te dopłaty. Chociaż chwalą się , że zrobili WSZYSTKO, ale dla DOBRA Niemiec, Francji ,itd😕😕😠. Ale o tym CICHO SZA , w Twoim ukochanym TVN😀😀😀

  Elka NIE PIJ tyle OD RANA!!!! 😕😕😕 Siemanko😂

  • To są pieniądze, które nie mają nic wspólnego z polskim budżetem, to prawda. Tylko, że Zbawiciel suwerenowi o tym nie powiedział, wręcz przeciwnie – powiedział, że my (PiS) damy 500+ na krowę i 100+ na świnkę. Więc ciemny lud nie ma pojęcia, że to z Unii i myśli, ze to prezent od Zbawiciela.
   Kaczyński to cwaniak i manipulator – Urban mógłby się od niego uczyć. Teraz straszy €, chociaż nikt nie mówi o €. To pieśń przyszłości, raczej dalekiej.
   Wymyślają tematy zastępcze, żeby przykryć afery i odwrócić uwagę mediów od strajku nauczycieli.

   • YARO to WYRAŹNIE powiedział (!!!!!!),że chodzi o DOPŁATY UNIJNE!! Jego wystąpienie można odsłuchać na necie😀

    A że TVN to OCENZUROWAŁ (gadzinówka wyborcza, itd), to chyba nie jest winą Zbawiciela !!?? 😠
    Chociaż jak rozumiem – TEŻ😕😁

    Tak, że radzę DOBRZE PRZEŚLEDZIĆ- kto cenzuruje, manipuluje i mówi „PRAWDĘ” – bardziej prawdziwą niż moskiewska PRAWDA 😂😂😂

   • Dotacje unijne ZAŁATWIA się co 7 lat 😀 PiSiory rządzą od 4 lat, a kolejne negocjacje zaczynają się za kilka miesięcy😀

    Policz sobie😂

     • Dziękuję za „cymbała”😉, ale CELOWO napisałem „ZAŁATWIA się”, żeby taka ELYTA i tacy entelektualizdy jak Ty ZROZUMIELI o co chodzi😀

      I żeby SAMI nie porównywali się do świń, krów i POdobnego bydła😕😉Siemanko😂😂

      Wesołego Alleluja!!!!!
      Alleluja i do PRZODU, jak mawia klasyk😀😁😀

 20. Broniarz już się zgadza na okrągły stół. Z mowy ciała wyglądał jak zbity 🐕. Tak więc drogie nauczycielki i drodzy nauczyciele pora kończyć ten ciamajdan. Bilans zysków i strat sporządźcie sobie sami. Ale coś czuję, że karta nauczyciela się nie ostanie. Koniec z rocznymi urlopami itp.

 21. Nauczyciele POwinni teraz policzyć stracone przez strajk wynagrodzenie. I niech nie zapominają, że o tę kwotę będzie zmniejszona podstawa wyliczenia tzw. „trzynastki”.
  Same straty, ale desperaci tak mają!

 22. do „jaka szkoła” – nie każdego da się kupić , kartofelek zrobił z was zawistnych szmalcowników i za 100+ dusze zaprzedacie. może na 1 rzut oka strajk źle wygląda ale tak już jest np. strajkują kolejarze to nie ma połączeń jak strajkują linie lotnicze to ….. itp. osobiście uważam że sprzeciw nauczycieli jest bardzo ważny ze względu na sprawiedliwość społeczną . nie może być tak że kobita dostaje 1500zł za 4 dzieci siedząc w domu a nauczyciel który uczy te dzieci zarabia 1900zł. przecież to jest chore

 23. Broniarz się chwali że uzbierał już 5 mln dla nauczycieli, to policzmy po ile na głowę wychodzi, 5.000 000 / 600 000 = 8,3 PLN, na hot-doga wystarczy, ale na wypłatę trochę za mało :P

 24. Do @Wiesiek. I jeszcze jedno. Z tego co wiem, to węgiel i cement ZAŁATWIAŁO SIĘ w czasch głębokiej komuny😕

  Bo obecne podobno SIĘ KUPUJE😕 Tak słyszałem😀😂

  W jakim Ty świecie żyjesz chłopeczku????? 😁😀
  Jeszcze raz, Wesołego Alleluja!!

Skomentuj