Konkurować czy współpracować? Ludzie biznesu i samorządowcy debatowali z Romanem Młodkowskim

1

Znany dziennikarz ekonomiczny Roman Młodkowski poprowadził w Kędzierzynie-Koźlu debatę gospodarczą „Konkurować czy współpracować?”. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm, samorządów, a także instytucji zajmujących się gospodarką. Funkcjonowanie w warunkach wolnorynkowych jest tak wielowymiarowe, że znalezienie jednoznacznej odpowiedzi okazało się niemożliwe.

W debacie zorganizowanej w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wzięli udział Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle; dr Iwona Święch -Olender , Kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (OCRG), Klub 150; Maciej Budner, Kierownik Biura Marketingu Strategicznego Grupy Azoty ZAK S.A.; dr Witold  Potwora, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu; Piotr  Groeger, Prezes Solidaris sp. z o.o.;  Jacek Kotra, Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Gliwice; Tomasz Kandziora, Dyrektor Izby Gospodarcza Śląsk; Christian Ortlieb, Prezes Spotlight sp. z o.o.; Michał Rumiński, Managing Partner (CEO) EEC Ventures Sp. z o.o. Rozmowę moderował Roman Młodkowski, dziennikarz ekonomiczny i menager mediów i niezależny konsultant.

– Współpracować, czy konkurować? Z pozoru jest to pytanie banalne, gdyż czasem jest dobrze robić jedno, a czasem drugie. Jeśli jednak chcemy być dobrymi przedsiębiorcami, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie przebiegają granice rozdzielające obie strategie. Zdarza się również, że konkurowanie odbywa się równolegle ze współpracą – mówił Roman Młodkowski.

Jak przyznała prezydent Sabina Nowosielska, przez całe 24 lata, gdy pracowała w kędzierzyńskich Azotach, konkurowanie było dla niej chlebem powszednim.

– Warto konkurować, w niektórych sytuacjach trzeba również współpracować, jednak tutaj wiele zależy od ludzi, którzy są po drugiej stronie i od sytuacji, w której się znajdujemy. Nie ma takiej możliwości, by powiedzieć: zawsze konkuruję lub zawsze współpracuję – uznała Sabina Nowosielska, dodając zarazem, że współpracowanie w sposób naturalny jednak bardziej nasuwa się w samorządzie, czego przykładem jest Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski , związek miast i powiatów, które wspólnie realizują projekty rozwojowe.

Podobnego zdania był Piotr Groeger, prezes spółki Solidaris, do której należy Hotel Solidaris – w nim odbywała się debata.

W biznesie zarówno konkurencja, jak i współpraca są potrzebne. Dobra współpraca przynosi dobre efekty. Rozważając konkurencję, dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na drugą stronę patrzymy jak na rywala czy jak na przeciwnika – stwierdził Piotr Groeger.

We wtorek kolejny dzień Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – Dzień Rozwoju. W programie m.in. spotkanie z Tomaszem Kammelem. Szczegóły TUTAJ.

1 KOMENTARZ

  1. prezydentowa chyba zapomniała ile ma lat…albo ze względu na wiek zapomniała spódnicy włożyć… Profesjonalizm ??? Oj, coś te wszystkie cudowne uczelnie nie nauczyły etykiety/taktu/dobrego smaku/savior vivre*
    * niewłaściwe skreślić

Skomentuj