Koniec ery covidowej w kozielskim szpitalu. Wracają odwiedziny i przyjęcia na oddział dziecięcy

3

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu zamyka ponad dwuroczny covidowy rozdział w swojej historii. Funkcjonowanie placówki w czasie pandemii koronawirusa było niezwykle trudnym sprawdzianem zarówno dla personelu, jak i pacjentów. Na różnych etapach covidowej działalności szpitala przyjął on ponad 2500 pacjentów. Teraz władze placówki mają nadzieję na jak najszybszy powrót do działalności sprzed wybuchu pandemii.

Tematowi zmian w szpitalu poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa, w której udział wzięli przedstawiciele szpitala i władze powiatu.

– Mamy nadzieję, że zamykamy pewien etap funkcjonowania naszego szpitala. Z tego miejsca raz jeszcze chciałbym podziękować panu dyrektorowi, ale również całemu personelowi medycznemu, pomocniczemu i administracyjnemu za trud, zaangażowanie i podjęte działania. Wiemy, jak trudne były te decyzje, często podejmowane pod presją czasu. Dziękuję w imieniu własnym, ale całego zarządu i radnych powiatowych. Myślę, że to będą dwa lata, które wszyscy doskonale będziemy pamiętali – mówił starosta Paweł Masełko.

Wicestarosta Józef Gisman podkreślał, że przywrócenie całego szpitala do normalnego trybu jest świetną wiadomością nie tylko dla pacjentów z naszego powiatu, ale i mieszkańców ościennych powiatów – kozielska lecznica jest jedną z najważniejszych placówek medycznych w całym regionie.

Po ponad dwuletniej pracy w zmieniających się warunkach, szpital wreszcie może powrócić do normalnego trybu. Zniknie infrastruktura powstała na potrzeby hybrydowej pracy.

– 8 marca 2020 roku rozpoczynaliśmy pracę w covidzie, pierwszym oddziałem była pediatria. Już jutro ten sam oddział jako ostatni w naszym szpitalu przestanie być dedykowany pacjentom z koronawirusem. Od marca 2020 roku do teraz przyjęliśmy ponad 2,5 tysiąca pacjentów z czego około 230 dzieci. Rozpoczynamy normalną pracę, demontujemy śluzy i odbudowujemy pracę naszego szpitala – opowiada dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło.

Co ważne, od 1 kwietnia wracają odwiedziny pacjentów w kozielskim szpitalu, ale na zmienionych warunkach. Odwiedziny będą możliwe we wtorki i czwartki w godzinach 15-17 i w niedziele od 12 do 15. Jednorazowo każdego pacjenta mogą odwiedzić maksymalnie dwie osoby, w liczbie tej ujęci są również nieletni. W szpitalu, podobnie, jak w innych placówkach medycznych, konieczne jest noszenie maseczek, odwiedzający, którzy nie dostosują się do przepisu, zostaną wyproszeni.

Jako ostatni oddział, który powraca do trybu sprzed pandemii, jutro przyjęcia wznowi pediatria. Obecnie na oddziale dziecięcym przebywa 8 dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Rodzice dzieci, które od jutra będą przyjmowane na oddział nie muszą martwić się o ich bezpieczeństwo – pacjenci z koronawirusem przebywają na jednym piętrze i będą odizolowani od pozostałych dzieci.

– Przyjmując dzieci chore na COVID-19 z całego województwa wykonaliśmy ogromną pracę, ale działo się to kosztem dzieci z naszego powiatu. Dlatego cieszę się bardzo, że nasze dzieci powrócą, zaczynamy od rana – podsumowała dr Danuta Gmyrek, kierownik oddziału dziecięcego kozielskiego szpitala.

3 KOMENTARZE

  1. Zobaczymy jesienią… Panie Gisman przestań Pan pilnować Pana Pawła Masełko. Jest dorosły wie co robi i za co odpowiada. Bo przecież nie jest marionetką w waszych rękach ? A na razie to tak wygląda. Może czas na zmiany radnych i v-ce starostę….

  2. Noo, wiodącą lecznica xD. A i tak wszyscy którzy mają trochę rozeznania jadą się operować do Opola/Głubczyc/Krapkowic

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj