Kończy się budowa zastawki na Linecie, kolejne inwestycje przeciwpowodziowe na horyzoncie

6

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla z jeszcze większym spokojem, będą mogli spoglądać w kierunku Odry. Rozpoczęła się realizacja zadań związanych z ostatecznym uszczelnieniem systemu przeciwpowodziowego. Miasto inwestuje miliony złotych, w to żeby w przyszłości nie mogła nas zaskoczyć kolejna powódź.

Sąsiedztwo Odry z pewnością przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta, był to jeden z czynników jego rozkwitu gospodarczego i powstania portu śródlądowego. Jednak co jakiś czas rzeka przypominała, że nie jest jeszcze do końca oswojona. Przez lata wprowadzono wiele rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie potencjalnemu zagrożeniu powodziowemu. Teraz nowe inwestycje podejmowane przez władze Kędzierzyna-Koźla i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie sprawią, że będzie jeszcze bezpieczniej. Zadbają o to trzy wały: pierwszy na wysokości oczyszczalni ścieków, kolejne na odcinku Lasaki-Poboroszów i od ul. Głubczyckiej do ul. Chrobrego. Całkowity koszt wszystkich przedsięwzięć wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych.

Od zeszłego roku realizowane są kolejne projekty, których zadaniem będzie ochrona Kędzierzyna-Koźla przed zagrożeniem związanym z powodziami. Postępy w pracach i plany finalizacji tych zadań były szczegółowo omawiane na ostatniej sesji Rady Miasta. Poznaliśmy wstępne kosztorysy, możliwe daty zakończenia robót, a także źródło pozyskania funduszy.

Przy budowie dwóch z trzech wałów powodziowych, o których mowa, urząd miasta współpracuje z PGW Wody Polskie. Pierwszym z nich jest dwuetapowa budowa, przebudowa i modernizacja lewostronnego wału Odry Lasaki-Poboroszów. Roboty będą przeprowadzane najpierw w  Kędzierzynie-Koźlu, a następnie na terenie gminy Reńska Wieś. Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki stworzeniu niezbędnej dokumentacji. Miasto na ten cel przeznaczyło prawie 700 tys. zł, z czego ponad 400 tys. zł na opracowanie projektu i 275 tys. zł na poczet odszkodowań za planowane zajęcie gruntów pod tę inwestycję. Całkowite koszty szacuje się obecnie na 35 mln zł. PGW Wody Polskie rozpoczną realizację zadania po potwierdzeniu uzyskania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Kolejny kluczowy dla bezpieczeństwa mieszkańców wał przeciwpowodziowy budowany, przebudowywany i modernizowany we współpracy z PGW Wody Polskie znajduje się w pobliżu miejskiej oczyszczalni ścieków. W tym przypadku miasto również dofinansowało inwestycję. Na jej realizację Kędzierzyn-Koźle przeznaczył pomoc finansową w wysokości 440 tys. zł. W tej puli znalazło się: 339 tys. zł  na dokumentację techniczną oraz 101 tys. zł na odszkodowania za planowane przejęcia gruntów. Pierwszy etap prac przy oczyszczalni został już zakończony w zeszłym roku. W najbliższych tygodniach zostanie rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę etapu drugiego. Na ten cel PGW Wody Polskie wygospodarowały ponad 15 mln. zł. Projekt powinien zostać sfinalizowany jeszcze w tym roku.

Ostatnią z planowanych obecnie modernizacji systemu przeciwpowodziowego chroniącego mieszkańców Kędzierzyna-Koźla będzie wał wraz z zastawką na Linecie biegnący od ul. Głubczyckiej do ul. Chrobrego. Jest to samodzielna inwestycja Kędzierzyna-Koźla, finansowana w całości z miejskiego budżetu. Pierwszy etap prac nad tym zadaniem rozpoczął się w listopadzie 2020 r. i zostanie zakończony w najbliższych miesiącach. Dzięki niemu lepiej chronione przed ryzykiem zalania będą osiedla: Południe, Zachód, Stare Miasto i Rogi. Całość inwestycji kosztorysowo wyceniona została na ok. 17 mln zł. Po ukończeniu zastawki zaplanowano przeprowadzenie weryfikacji zakresu robót, tak aby można było go jak najlepiej dopasować do ciągle rozwijającego się i modernizowanego systemu przeciwpowodziowego.

Istotną rolę w zabezpieczeniu Kędzierzyna-Koźla przed ewentualną powodzią odgrywa też zbiornik Racibórz. Aby zwiększyć skuteczność jego działania w listopadzie ubiegłego roku prezydent Kędzierzyna-Koźla wraz z wójtami gmin: Bierawa, Cisek i Reńska Wieś wystosowali pismo do PGW Wody Polskie, w sprawie zmiany instrukcji gospodarowania wodą. Wniosek samorządowców został rozpatrzony pomyślnie i przekierowano go do Ministerstwa Infrastruktury. Po jego zatwierdzeniu w razie zagrożenia uruchamianie zbiornika będzie możliwe znacznie szybciej – już na poziomie przepływu 700 m³/s, zamiast jak wcześniej dopiero przy 1210 m³/s. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

6 KOMENTARZE

  1. Rozpocznę o od cytatu z powyższego artykułu : ….Sąsiedztwo Odry z pewnością przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta, był to jeden z czynników jego rozkwitu gospodarczego i powstania portu śródlądowego. …. To już historia i miasto z Odry nie korzysta od dawien dawna. Nie wspomnę o upadającym porcie. To ładnie że coś jest robione lecz czy istniejące zabezpieczenia jak wały przeciwpowodziowe wzdłuż Odry czy zasuwa na Linecie obok ulicy Łukasiewicza ,mniejsze zasuwy w parku: za domem kultury, w okolicy ulicy Konopnickiej i obok schodów przy górce Winetu. Czy ktoś to kontroluje pod względem technicznym i bezpieczeństwa przeciw powodziowego ? A co dalej ze zbiornikiem w Kotlarni ?

  2. A tak się chwalili że zbiornik w Raciborzu zabezpieczy wszystkich aż do Wrocławia a tu kolejne 100 baniek wyrzuconych w błoto i końca nie widać a potrzeby w innych dziedzinach są wielkie.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj