Komu przeszkadza tablica Teresy Haremzy? Ktoś właśnie ją zniszczył

7

Niecały miesiąc przetrwała tablica upamiętniająca Teresę Haremzę na muszli koncertowej w kozielskim parku.

Umieszczenie tablicy było zwieńczeniem długiego procesu rewitalizacji muszli. Przez lata scena zupełnie nieużywana popadała w ruinę. W końcu trzeba było zdecydować, co dalej. Postanowiono dać muszli nowe życie, choć nie brakowało głosów, że obiekt nie przystaje do dzisiejszych czasów i po prostu trzeba go wyburzyć.

Wyremontowaną muszlę uroczyście otwarto latem zeszłego roku, a w tym roku nadano jej imię najsłynniejszej bodajże piosenkarki rodem z Koźla Teresy Haremzy. Miesiąc temu odsłonięto pamiątkową tablicę. Ktoś właśnie ją zniszczył.

O sprawie redakcję KK24.pl poinformował autor tablicy Michał Misiaszek. Przykry widok zastał go, gdy wraz ze znajomymi w Wigilię wybrał się do parku na spacer.

– Moja praca została zdewastowana… Brak mi słów (…) Efekt mojej ciężkiej pracy został zniweczony, oblany jakąś smołą – opisuje.

Nie wiadomo jeszcze, czy kamień będzie dało się doczyścić, czy też tablicę trzeba będzie wykonać od nowa. Nie sposób też wytłumaczyć, dlaczego komuś przeszkadza upamiętnienie zmarłej w 1996 roku artystki. Możliwe, że był to po prostu bezmyślny akt wandalizmu.

Teresa Haremza to w latach 70-tych i 80-tych wysoko ceniona piosenkarka, przede wszystkim w środowisku wielbicieli poezji śpiewanej. Była wielokrotną uczestniczką festiwali piosenkarskich w Opolu, Zielonej Górze, Krakowie. Współtworzyła m.in. z Markiem Grechutą, Sewerynem Krajewskim i Czesławem Niemenem. Mówiono o niej, że to „dziewczyna o anielskim głosie”.

7 KOMENTARZE

  1. Jestem niezmiennie Jej fanką. Przykry i niezrozumiały ten akt wandalizmu.
    Teresa Haremza nagrała płytę w Australii. Utwory są zupełnie nieznane w Polsce. Może radio Park je przypomni a na swojej stronie udostępni ich wersje cyfrowe?
    Pozdrawiam wszystkich miłośników anielskiego głosu Teresy.

  2. Debli w Kożlu nie sieją, rosną sami. Może wiec trzeba tablicę usytuować w miejscu niedostępnym dla bez muzgowców, np. wyżej.

Skomentuj