Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. dr Rafał Kochańczyk wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Kędzierzynie-Koźlu podinsp. Hubertem Adamkiem złożyli kwiaty na grobie insp. PP Wiktora Ludwikowskiego. Komendanci spotkali się także z rodziną współtwórcy polskiej policji.
Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. dr Rafał Kochańczyk wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Kędzierzynie-Koźlu podinsp. Hubertem Adamkiem oddali hołd i zapalili znicz na grobie insp. PP Wiktora Ludwikowskiego, który został pochowany na kozielskim cmentarzu. Tego dnia spotkali się również z rodziną współtwórcy polskiej policji, która pokazała komendantom wiele rodzinnych pamiątek z życia inspektora.
Wiktor Ludwikowski urodził się 23 kwietnia 1886 r. we Lwowie. Był twórcą polskiej policji przedwojennej. Jest uważany za ojca daktyloskopii oraz był wybitnym kryminologiem. Jego podręczniki służyły wielu pokoleniom policjantów. Jako przedstawiciel polskiej policji, współtworzył struktury Interpolu. Był pierwszym Komendantem Okręgowym Policji w Wielkopolsce. W 1926 roku objął funkcję Komendanta Policji w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej, działał w podziemiu i był organizatorem Straży Obywatelskiej, walczącej z okupantem. Po wojnie osiedlił się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zmarł w 1959 roku.
Dla upamiętnienia zasług insp. PP Wiktora Ludwikowskiego jego imieniem został nazwany w 2016 roku most na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu oraz w 2018 roku sala konferencyjna w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Został on także patronem Wielkopolskiej Policji.
Przez tyle lat nikt nic nie mówił o tym nie czcił pamięci bohatera artykułu a teraz nagle… ? W Polsce jakiś dziwny tzw. patriotyzm panuje szukają i wmawiają kto bohaterem a kto nie. Polska to dziwny kraj.
Był postacią aż tak kryształową ??
Za komuny byli inni „bohaterowie” wreszcie czas na prawdziwych, walczących z okupantem niemieckim i radzieckim.
Co ty bredzisz ? Gadasz jak przeprogramowany przez PIS który w swej rzeszy partyjnej ma towarzyszy partyjnych z tamtych czasów. PO nie lepsze. A wszyscy oni kiedy zdobywali wykształcenie ? Za PRL-u też było sporo ludzi wybitnych a że były takie czasy. Za Polskę oprócz A.K. walczyli też A.L. ,B.CH. to że inaczej myśleli ale jednak Polacy. To Solidarność która miała bronić ludzi pracy oszukała społeczeństwo a w jej szeregi wpisało się sporo SB-ków którzy teraz byli albo jeszcze są u władzy. To oni wmawiają to co im się podoba czyli rzekomy patriotyzm itp. hasełka które nie mają pokrycia w tej rzeczywistości.
Jak się zapisał do PZPR to w tedy mógł być wybitny lub napisał/a wybitny wiersz o Stalinie.
Ty jednak dalej bredzisz. No cóż jak ktoś ma mielonego zamiast mózgu i tak się podpisuje to co si ę dziwić.
Jak się kończą Ci argumenty to zaczynasz obrażać, wszyscy bredzą tylko nie Ty, no chyba że Walczysz o dobre imię Twojej babci
której odebrali ubecką emeryturę.
Ciekawe czy koleś z pałką teleskopową by wyleciał ze służby za Ludwikowskiego?
Można by tak jeszcze jakieś np. drzewo ochrzcić tym imieniem.
Do felixa. Czemu nie.Był już dąb Jagiełły
Do Mukolsola.
Zapoznaj się palancie z rotą przysięgi przedwojennego policjanta. To wówczas poznasz odpowiedź na twoje durnowate pytanie.