Kolejne potrącenie rowerzysty na przejeździe. Słony mandat dla kierowcy

31

Kierowcy i rowerzyści po wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych ciągle uczą się koegzystować. Na przejazdach notorycznie dochodzi od sytuacji konfliktowych i, niestety, także kolizji. Jedna z nich miała miejsce w środę wczesnym wieczorem na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z Miłą.

Jak wynika z ustaleń policji, 46-latek siedzący za kierownicą samochodu osobowego, który nadjechał od skrzyżowania ulicą Miłą, wymusił pierwszeństwo na 56-letnim rowerzyście znajdującym się na przejeździe. Doszło do potrącenia. Na miejscu interweniowało pogotowie ratunkowe i policja. Na szczęście rowerzysta doznał tylko niegroźnych obrażeń nogi. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

 

 

31 KOMENTARZE

 1. Teraz proszę zapytać z jaką prędkością wjechał rowerzysta na przejazd . Nie bronię kierowcy , ale on tam praktycznie musi się zatrzymać i rozglądnąć się czy coś nie nadjeżdża . Z prawej płot który ogranicza widok , a samochód musi wjechać na przejazd rowerowy żeby coś zobaczyć . Durne prawo dla rowerzystów które pozwala jeździć jak się podoba. Rowerzysta powinien przed takim przejściem zwolnić i się rozejrzeć jak kierowca i dopiero pokonać przejazd , i tyle w temacie. A najlepsze jest to że większość rowerzystów to także kierowcy .

  • Napisałeś, że: „Rowerzysta powinien przed takim przejściem zwolnić i się rozejrzeć jak kierowca i dopiero pokonać przejazd , i tyle w temacie.”
   Pytam: Dlaczego rowerzysta ma się zatrzymywać na drodze z pierwszeństwem?
   Co przeszkadza kierowcy samochodu zatrzymać się i rozejrzeć?
   Rowerzyści to pełnoprawni uczestnicy ruchu.
   Jak tak spojrzysz na problem, nie będziesz miał już wątpliwości :)
   Pozdrawiam :)

 2. Niestety ścieżki pojawiły się w KK wiele lat po zmianie przepisów, kierowcy myślą że ścieżka rowera to jak pasy. Kierowcy w podobnych miejscach powinni zatrzymać się jak na STOPIE, oczywiście rowerzysta powinien rownież uważać, ale nawet jak wpadnie winny jest kierowca więc lepiej naciśnać STOP niż zabić człowieka.

 3. A dlaczego policjanci nie nakładają mandatów na rowerzystów którzy nie stosują się do znaków drogowych i przejeżdżają na Kozielskiej po przejściach dla pieszych.Jest to nagminie łamane !!!!!!!!!!!

  • W pełni się zgadzam. Rowerzyści winni się wyedukować w kwestii tego, że jeśli są tylko pasy dla pieszy to schodzimy z roweru i go przeprowadzamy, NIE PRZEJEŻDŻAMY po pasach. Rowery i rowerzyści zachowują się w naszym mieście jak pojazdy uprzywilejowane. Zasady ruchu drogowego obowiązują wszystkich uczestników ruchu, rozglądamy się, zwalniamy itd.

   • Nie tylko w naszym mieście tak się zachowują. Mają swoje 5 minut i…, klękajcie narody, „z drogi śledzie bo pan rowerzysta jedzie”. Odbija im zdecydowanie i przeginają pałę nagminnie.

 4. Życzę zdrowia. A na rower kto da pieniądze?
  Na ulicy Miłej nie tylko rowerzyści mogą mieć problemy. Od ronda, po lewej stronie zrobiono ścieżkę dla rowerów i chodnik chyba wg sennego marzenia. Bliżej ulicy jest pas dla osób idących, czasem z dziećmi, psami. Bliżej parku pas dla rowerów. Nieprzyjemnie idzie się, kiedy z prawej parkuje auto, prawie wjeżdżając na chodnik. Po lewej śmigają rowery, a nasz pies akurat musi na trawkę ( mam torebkę na sprzątanie), a dziecko chce podnieść listek. Tamta trasa to nie spacer tylko mordęga.
  Może dałoby się przemalować znaki z lewej na prawą i odwrotnie?

 5. Prędkość rowerzysty nie ma tu znaczenia. Rowerzysta poruszał się drogą z pierwszeństwem i mimo że jechał ścieżką miał pierwszeństwo. A obowiązkiem kierowcy samochodu wyjeżdżającej z podporządkowanej jest ustąpienie pierwszeństwa zarówno innym samochodom jak i rowerzystom. Z powodu braku widoku może wymusić pierwszeństwo na samochodzie albo motocyklu ??? No właśnie.

 6. rowerzyści niestety często mylą nieśmiertelność z pierszenstwem. rozumiem że mają pierwszeństwo ale również powinni uważać. ponadto sądzę że idealnym rozwiązaniem przy przejazdach rowerowych było by montowanie dwuch barierek aby rowerzysta nie był w stanie z pełną prędkością wjechać na przejazd. pozdrawiam

 7. Wszystkim kierowcom proponuję wsiąść na rower i pojeździć trochę po ścieżkach, ulicach,wykonać manewry przejazdu przez jezdnię ,włacznie się do ruchu kiedy kończy się ścieżka rowerowa wtedy może z innej perspektywy zobaczą jak to wygląda i nie będą może wyprzedzać rowerzysty na tzw.styk.
  Pozdrawiam kierowca auta i rowerzysta.

 8. Rowerzyści w Kędzierzynie jeżdżą jak święte krowy.Nie zwracają uwagi czy można przejechać tylko na chama wjeżdżają na ulice i bardzo łamią przepisy i zdarza się to nagminnie.Nie raz mam ochotę wyjść z samochodu i za włosy wytargać ,żeby ten rozum s powrotem wszedł im do głowy.Rowerzyści nie wszyscy ale większość to patałachy,które zapominają zasady ruchu drogowego .Przejeżdżają przez ulice tymi rowerami jak by tylko oni mieli pierwszeństwo i byli jako jedyni użytkownikami ruchu .Masakra……Jeżdżę dużo po kraju i za granice ale co rowerzyści wyprawiają w Kędzierzynie to jest wolanie o pomstę .Policja niech się zajmie tymi pseudo rowerzystami a nie najlepiej wypisać mandat komu kierowcy.Wrrrr…….

  • Bzdura! Rowerzysta na przejeździe ma pierwszeństwo! To tak jak kierowca jadąc drogą główną, jemu ustępują wszystkie pojazdy z drogi podporządkowanej! Tak samo jest z przejazdami – to jest „droga główna”. Czy jadąc np. ulicą Damrota od Karola Miarki zwalniasz gdziekolwiek? NIE! Dopiero przy Wojska Polskiego bo ona jest drogą główną. A zatem nie zwalniasz mijając: ulicę Matejki, Plac Wolności, ulicę 1 maja.
   A zatem kompletną bzdurą jest to co piszesz, że rowerzysta ma uważać i zwalniać. To kierowcy powinni uważać, bo dojeżdżają do „drogi z pierwszeństwem”, tj. do przejazdu rowerowego!
   Radzę się douczyć w zakresie prawa o ruchu drogowym, a także z zasad poprawnej polszczyzny, szczególnie interpunkcja leży (i płacze).

 9. Proszę czytajcie ten tekst ze zrozumieniem:…wymusił pierwszeństwo na 56 letnim rowerzyście ZNAJDUJĄCYM SIĘ NA PRZEJEŻDZIE..!!!

 10. No, jak kogos przerasta zatrzymanie się samochodem przed ścieżka rowerową to chyba nie powinien mieć prawa jazdy. Idąc tokiem myślenia co poniektórych tutaj to skoro rowerzyści łamią przepisy, nie powinni mieć pierwszeństwa. Ale zaraz zaraz przecież kierowcy tez łamią przepisy, jest tak czy nie jest ? SERIO 56 letni rowerzysta jeździ tak szybko ze biedny kierowca nie był w stanie go zauważyć. Ogarnijcie się ludzie i zacznijcie po prostu przestrzegać przepisów, nie widzę to nie jadę.

 11. Oczywiście winny rowerzysta, a Policja się pomyliła karząc kierowcę mandatem… Jak czytam te poniektóre durne wręcz komentarze to bym chyba w pierwszej kolejności wręczyła tym pseudo wybitnym kierowcom kodeks ruchu drogowego i kazała im na nowo egzamin zdawać. Owszem sama nie raz bym pojechała po tych rowerzystach co to im ciężko zejść z roweru i przez zwykłe przejście dla pieszych przeprowadzić rower. Cóż debili nie brakuje i wśród jednych i drugich użytkowników, ponieważ nagminną praktyką większości naszych kierowców jest nie zatrzymywanie się i nie ustępowanie pierwszeństwa osobom czekającym przy pasach na przejście. Ale punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia, więc zanim wydacie jakiś głos to się zastanówcie dwa razy i czy aby na pewno sami nie macie sobie nic do zarzucenia, wszyscy idealni kierowcy.

  • Jako kierowca samochodu zawsze ustępuję przejścia pieszym, umożliwiam autobusom MZK włączenie się do ruchu przy wyjeździe z zatoczki. Lecz jako rowerzysta schodzę z roweru i przeprowadzam go przez przejście , rozglądam się w prawo i w lewo zanim wjadę na przejazd dla rowerzystów. Gdyż nie mam poczucia, że jak mam pierwszeństwo to jestem uprzywilejowany. Tak więc „siedzę” i jako kierowca i jako rowerzysta. miłego i bezpiecznego użytkowania – zarówno dróg jak i ścieżek rowerowych. Więcej kultury w ruchu drogowym.

 12. Wielka szkoda że nie zabrałem dziś kamerki jadąc rowerem.Zbliżałem się wolno do oznakowanego przejazdu dla rowerów na wysokoście Carrefura ,z zamiarem przejechania na drugą strone ulicy.Damska franca za kierownicą, udawała że tego nie widzi.Musiałem ostro hamować żeby nie doszło do potrącenia.DF przejechała, nie zwalniając nawet.

 13. Przepis dający pierwszeństwo rowerzystom powinien być zmieniony. Nie jesteśmy Holandia gdzie ścieżki są prawidłowo zaprojektowane i oznaczone. Na Kozielskiej to jeden wielki bubel. Chcąc wyjechać samochodem z podporządkowanej nie da się nie oczekiwać na ścieżce bo inaczej nic nie widać, a właśnie wtedy nadjeżdża Janusz swoją zardzewiala Ukraina i macha łapami mruczac coś pod wąsem. Projekt tej drogi jest spartaczony a 2 ścieżki po obu stronach wprowadzają tylko zamęt i utrudnienia dla wszystkich uczestników ruchu.

  • Też byłbym za tym, by ten przepis został zmieniony (przynajmniej do czasu, jak część rowerzystów będzie wreszcie bardziej świadoma jak bezpiecznie (np. stosowanie zasady ograniczonego zaufania) i w zgodzie z przepisami (np. nagminna jazda rowerem po chodnikach i przejściach dla pieszych) poruszać się w ruchu drogowym), ale niestety jest to praktycznie niemożliwe, bowiem przepis ten jest „chroniony” przez Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym (Polska musiałaby ją wypowiedzieć, czego nie należy się spodziewać). Dlatego też by do takich zdarzeń jak najmniej dochodziło powinno się: 1. prowadzić szeroko zakrojoną akcję edukacyjną poprzez spoty w tv, ulotki itp. jak należy zachowywać się na przejazdach dla rowerzystów, 2. przywrócić egzaminy państwowe w celu uzyskania karty rowerowej (dla rowerzystów powyżej 18 roku życia nie posiadających prawa jazdy, osoby poniżej 18 roku życia taką kartę obecnie muszą posiadać), 3. to o czym wspominasz, czyli prawidłowo projektować, budować i oznakowywać ścieżki rowerowe.

 14. Jako kierowca, rowerzysta i pieszy z dużym stażem ( odpowiednio 46, 50 , 60 lat ) powiem tylko jedno : bez wzajemnej tolerancji i aktywnego myślenia na drodze nawet najlepsze przepisy nie pomogą

 15. w niektórych miasta, tam gdzie ścieżka rowerowa istnieje równolegle z ulicą o dużym natężeniu ruchu, przed skrzyżowaniem na ścieżce rowerowej jest postawiony znak o ‚odwołaniu’, który informuje, że pierwszeństwo dla rowerzystów się skończyło. rowerzysta musi zejść z roweru i przeprowadzić rower na przejściu. po drugiej stronie ulicy jest ponownie znak , że to ścieżka rowerowa. w paru państwach w podobnych sytuacjach widziałem również ustawione znaki stop dla rowerzystów. jestem kierowcą i rowerzystą, ale staram się zachowywać rozsądnie. ale niektórzy rowerzyści zachowują jak stado zdziczałych psów!

Skomentuj