Kolejne miliony dla Kędzierzyna-Koźla. Miasto pozyskało dofinansowanie na dwa ważne projekty

3

Kolejne miejskie inwestycje otrzymały unijne wsparcie. Stosowne umowy podpisali dziś w urzędzie miasta prezydent miasta Sabina Nowosielska i marszałek województwa Andrzej Buła. Dzięki dofinansowaniom uda się w tym roku m.in. zakupić nowe autobusy miejskie, a tereny inwestycyjne przylegające do kozielskiego portu zostaną uzbrojone w niezbędną infrastrukturę. Na realizację tych zadań pozyskano blisko 5,4 mln złotych.

Pierwszy z projektów pn. „Poprawa jakości powietrza w subregionie kędzierzyńsko-strzeleckim – etap II” pomoże ograniczyć niską emisję i poprawić miejski klimat. Jego realizacja będzie kosztować miasto ponad 9,2 mln złotych, z czego wysokość dofinansowania wynosi blisko 4,4 mln złotych.

– Zakup nowych autobusów to przedsięwzięcie obejmujące swoim zasięgiem całe województwo. Z Regionalnego Programu Operacyjnego kupujemy łącznie 47 nowych pojazdów. Wcześniej z programu Infrastruktura i Środowisko zakupiliśmy 61 nowych autobusów dla Opola i aglomeracji opolskiej – wyliczał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Gmina zakupi dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego cztery nowe autobusy, w tym jeden o napędzie hybrydowym. Wszystkie zakupione pojazdy będą spełniać najwyższe europejskie normy w zakresie emisji spalin.

– Zakup tych autobusów na pewno przyczyni się do obniżenia zagrożenia, jakim jest smog. Po państwa stronie jest umiejętne zorganizowanie transportu zbiorowego tak, aby był on wygodny dla mieszkańców i jak największa ich liczba chciała z niego korzystać – skomentował wicemarszałek Roman Kolek.

Na dziesięciu przystankach pojawią się elektroniczne tablice, dzięki którym pasażerowie uzyskają bieżące informacje o dokładnym czasie przyjazdu i odjazdu autobusu. Umożliwią one także wyświetlanie innych przydatnych informacji i komunikatów. Część środków zostanie przeznaczona również na rozwój e-usług pozwalających m.in. na zakup biletów na przejazd przez internet.

Liderem projektu „Poprawa jakości powietrza w subregionie kędzierzyńsko-strzeleckim – etap II” jest gmina Kędzierzyn-Koźle. Jej partnerem jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Strzelcach Opolskich. Łączny koszt całego projektu wyniesie ponad 18,7 mln złotych, z czego dofinansowanie stanowi prawie 9 mln zł.

– Na przestrzeni lat 2011 – 2015 gmina Kędzierzyn-Koźle pozyskała ze środków unijnych pieniądze na zakup 21 autobusów. Niedługo nasza flota w połowie będzie składała się z pojazdów zakupionych dzięki środkom unijnym, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni. Pani prezydent stawia na ekologię, a te autobusu spełniają najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin – powiedziała Joanna Koziarska-Kiziak, prezes MZK Kędzierzyn-Koźle,

Drugie zadanie pn. „Wzmocnienie potencjału inwestycyjnego Subregionu Kędzierzyńsko-Strzeleckiego poprzez uzbrojenie terenów inwestycyjnych przylegających do Portu w Koźlu” może liczyć na milion złotych dofinansowania. Wartość prac związanych z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w kozielskim porcie oszacowano na nieco ponad 1,2 mln złotych. Działki przeznaczone dla inwestorów zostaną wyposażone w kanalizację sanitarną i deszczową, sieć wodociągową i telekomunikacyjną oraz kanał teletechniczny. Projekt przewiduje również budowę wewnętrznej drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych. Uzbrojone działki w połączeniu z powstającymi w samym porcie terminalami przeładunkowymi mają zachęcić potencjalnych inwestorów do ulokowania działalności swojej firmy w Kędzierzynie-Koźlu i stworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców miasta.

Marszałek Andrzej Buła zapowiedział, że w najbliższych miesiącach mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą spodziewać się kolejnych niespodzianek od urzędu marszałkowskiego, ale nie chciał zdradzić, na jakie dofinansowania możemy liczyć.

– Najpiękniejsze jest to, że podjęliśmy kilka inwestycji, które są w trakcie realizacji i nagle otrzymujemy pieniądze z zewnątrz. Dzięki temu możemy przeznaczyć nasze środki na kolejne zadania – skwitowała prezydent Sabina Nowosielska.

3 KOMENTARZE

  1. Kiedy zagospodarujecie brzegi rzeki Klodnicy od Piastów aż do kożla -wspaniały teren rekreacyjny stoi zarosnięty i dziczeje -a powinny tam byc ścieżki ,ławki -mieć takie cos u siebie i nie zadbać o to -wstyd

  2. Może by tak wreszcie nasze miejskie władze pozyskały dofinansowanie (czy to krajowe, czy też unijne) na realizację łącznika ul. Stelmacha z al. Partyzantów?

Skomentuj