Kolejna edycja programu Aktywny Samorząd. Niepełnosprawni mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie

9

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu Aktywny Samorząd. Mogą z niego skorzystać niepełnosprawni mieszkańcy powiatu, którzy dzięki niemu mają szansę na poprawę swojej sytuacji na rynku pracy oraz aktywności społecznej.

Program Aktywny Samorząd składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich ma na celu likwidację barier utrudniających aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Oferowane w nim wsparcie to pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu, pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, (co najmniej na III poziomie jakości), pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego, pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.

W ramach drugiego modułu programu oferowane jest wsparcie w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcie mogą składać wnioski:

  • bezpośrednio w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu – ul. Skarbowa 4, 47-200 Kędzierzyn-Koźle pok. nr 11 (tel.77/4833323, 77/4810282),
  • pocztą tradycyjną – liczy się data stempla pocztowego,
  •  elektronicznie za pośrednictwem systemu SOW: 

https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/

Nabór wniosków w ramach I modułu potrwa do 31 sierpnia 2021 roku, a w przypadku II modułu wnioski można składać do 10 października. Szczegółowe informacje dotyczące programu Aktywny Samorząd na stronie PCPR (kliknij, aby przejść).

9 KOMENTARZE

  1. To kłamstwo i oszustwo !
    Jestem posiadaczem orzeczenia o niepełnosprawności stopnia lekkiego „z dopiskiem” zabraniający pracy ciężkiej. Niestety nie mogę otrzymać pracy jako osoba niepełnosprawna. Nikt nie potrzebuje z takim orzeczeniem pracowników nawet w sp. inwalidów. Do ochrony również żądają orzeczenia ale ze stopniem umiarkowanym lecz ten ciężko uzyskać. Lekarze orzecznicy w Naszym kochanym mieście mają chyba wytyczne aby nie dawać orzeczeń stopnia umiarkowanego nawet do zatrudnienia. Rozumiem że są przepisy odgórne ale jednak interpretacja należy do urzędników Zespołu do Spraw Orzecznictwa i lekarzy orzeczników. Więc nie mogę pojąć czemu tak jest, czemu umilają nam życie ? Niestety jestem zmuszony pracować jako osoba pełnosprawna tym samym niszcząc sobie zdrowie. Czy to jest w porządku ? I tak jak przedmówca pytam się po co ten lekki stopień skoro nikt nie zatrudni osoby z takim orzeczeniem ?

  2. Czy opóźnieni intelektualnie: Kożlak Center, Rychu, Xxx jeż mogą się starać o sprzęt elektroniczny bo jak hibernowali to zepsuły im się odtwarzacze VHS a słyszeli coś o DVD.

  3. Mogą śmiało iść to UM. Tam w maseczkach z czerwoną błyskawicą rozwiązą ich dylematy. Spozniona aborcja czyli eutanazja.

Skomentuj