Kolejna benzenowa noc w Kędzierzynie-Koźlu. Truciciel nie odpuszcza

29

Od wczorajszego wieczora stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów odnotowuje wysokie stężenie benzenu w powietrzu. To kontynuacja fatalnej serii, która miała miejsce już w trakcie tygodnia.

Po raz kolejny podwyższone stężenie benzenu odnotowano wraz z nadejściem wieczora. Jeszcze w sobotę o godzinie 21 stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ulicy Bolesława Śmiałego wykazywała jego stężenie na poziomie 1,2 µg/m3, aby po godzinie wzrosnąć do 21,8 µg/m3. Najwyższe stężenie wystąpiło o północy, kiedy aparatura pomiarowa wykazała 104,8 µg/m3.

Wysokie wartości benzenu w powietrzu utrzymywały się przez całą noc. W niedzielę o godzinie 9 stężenie benzenu w powietrzu wyniosło 52 µg/m3 przy dopuszczalnym średniorocznym stężeniu na poziomie 5 µg/m3.

Służby odpowiedzialne za jakość powietrza w regionie od dłuższego czasu nie potrafią rozwiązać problemu z trucicielem, który emituje benzen do atmosfery w rejonie Kędzierzyna-Koźla. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu wielokrotnie prowadził kontrole zakładów na terenie miasta, ale jak do tej pory nie udało się namierzyć odpowiedzialnego za emisję benzenu. Nie powiodło się również prokuraturze rejonowej, która w ubiegłym roku umorzyła śledztwo w sprawie pojawiających się pików benzenu.

29 KOMENTARZE

 1. Zastanawiam się czy nie zabierać rodziny i uciekać z tego skażonego miasta… Swoją drogą ciekawe ilu ludzi zaczyna tak myśleć. Może by tak szanowana władza łaskawie zrobiła coś dla mieszkańców i wreszcie wyeliminowała truciciela!!! Bo chyba to jest największy problem a nie stawianie jakiś durnych klombów, sadzenie kwiatów i udawanie że to załatwi sprawę!

 2. Ciekawe czemu nie przeprowadza się kontroli w nocy kiedy jest najwyższe stężenie benzenu, Tylko w dzień kiedy go nie ma. Jeszcze pewnie uprzedzają o niezapowiedzianej kontroli. Później trudno wykryć sprawcę :D

 3. Co tu komentowac komora gazowa w majestacie prawa bo komus sie nie chce lub nie umie ,,wykryc,, 40 lat pracowalem z benzenem I 1-2 tyg I sprawca wykryty / sluze spolecznie swoim doswiadczeniem / piki nie pojawiaja sie przypadkiem …w sobote lub niedziele ../ to optymalizacja kosztow …tylko czemu kosztem mieszkancow !!!! I przy biernosci odpowiedzialych sluzb…!!!

 4. Nałożyć kary po 100 tys zł dziennie na wszystkie zakłady w których jest benzen, kiedy emisja tego ścierwa jest wpuszczana w atmosferę. Odpowiedzialność zbiorowa powinna. Nie rozumiem jak prokuratura mogła umorzyć śledztwo? Ciekawe czy jak jest jakieś morderstwo to też tak szybko zamykają sprawę?

 5. My, mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla zatruwanego benzenem i innym chemicznym świństwem również nie odpuścimy i w najbliższych wyborach samorządowych przegonimy ekipę rządzącą miastem i powiatem. Do zobaczenia przy urnach wyborczych!

  • Mieszkaniec K-K, ty gdybyś był prezydentem, to byś kontrolował firmy które posiadają benzen? Czy wiesz o tym, że prawo reguluje tę kwestię i gdybyś chciał to robić, to trzeba wcześniej zmienić prawo?
   Teraz może to robić prokuratura, ale zabierają się do tego, jak pies do jeża. Wygodniej im zakończyć dochodzenie, niż włazić na podwórka /być może/ swoich znajomych.

  • Mam nadzieję że mieszkańcy K-Koźla wreszcie zrozumieją, że jeśli nie zmieni się władza to nie ma szans aby cokolwiek w tym temacie się zmieniło. Będziemy zdychać powoli, nasze dzieci i wnuki również, dlatego koniecznie trzeba iść do wyborów, i rozgonić to towarzystwo wzajemnej adoracji.

 6. Benzen mierzą na Opolszczyźnie trzy stacje: Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice i Olesno.
  Olesno ma zawsze poziom niziutki, 1-2 µg/m3 maximum.
  Kiedy pozostałe dwie stacje notują większe od poziomu dopuszczalnego stężenie, to Kędzierzyn ma wyższe od Zdzieszowic o około 100%.
  Średnia za marzec K-K -4,9 µg/m3, Zdzieszowice – 2,7 µg/m3 a Olesno – 1,8 µg/m3.
  Przekroczenia dobowe w marcu K-K – 9 razy>5 µg/m3. Zdzieszowice – 1 raz, Olesno – 0.
  W kwietniu w K-K w ciągu dwóch tygodni już 7 razy przekroczono stężenia dobowe, w Zdzieszowicach 4 razy a w Oleśnie – O.
  W linii prostej od Zdzieszowic do Kędzierzyn-Koźla /stacja pomiarowa/ jest 10 km. Najczęściej jest tak, że jak jedna z tych dwóch stacji wskazuje podwyższone stężenie benzenu, to i druga też.
  Czy emitentem są zakłady posiadające benzen, czy myjnie cystern? A może emisja do ścieków?

 7. Pani Nowosielskiej już podziękujemy za jej bezsilność, za nic nie robienie w tej sprawie, za bezradność.
  Komu tak zależy, żeby wymordować mieszkańców tego miasta ?!
  Dzisiaj wiatr pd-wsch w okresie wysokiego stężenia. Jestem mieszkańcem os. Piastów.
  Zatem trucizna mogła nadejść tylko z Blachowni.
  Sprawdżmy wszyscy i zróbmy statystykę… skąd wieje wiatr w okresach wysokich stężeń. To pozwoli na zawężenie obszaru podejrzanych firm. Róbmy cokolwiek.

 8. I co oskarżano między innymi firmę Petrochemię Blachownia! Ja ich nie bronię ale… Teraz ten zakład ma postój remontowy więc wszystko stoi czyli brak produkcji czyli brak TRUCIA! To znak że jest inny truciciel i niech MIASTO SIĘ ZA TO WEŹMIE BO MY MIESZKAŃCY MAMY TEGO DOŚĆ!!!

 9. Proponuję wyjsc na ulice zwołać demonstracje niech przyjadą tv .bedzie glosno na cala Polske to może wldzunia miejscowa sie wystraszy i zacznie działać jeszcze przed jej zmianą

 10. Na Święta przyjechała rodzina z Niemiec wnuk kaszlał przez cały pobyt gdy wrócili wszystko wróciło do normy . Ludzie weźmy to w swoje ręce ale nie pisząc tu że czekamy do wyborów Proszę Was zróbmy coś wcześniej może jakiś zbiorowy miejski wiec marsz może strajk np. nie korzystać z miejskiej komunikacji z stacji benzynowych na terenie K-K itp. itd

  • A może wnuk miał anginę? Może go przewiało w czasie podróży?
   Wogóle ważne że przeżył!
   Forma zbiorowego protestu który proponujesz jest zachęcająca.
   Może w jego ramach nie będziemy robić kupki na terenie K-K, tak u siebie w domu, jak i w miejskich szaletach?

   • Głupi jesteś, w innych krajach gdy ludzie wpływają na molochy to molochy
    wpływają na polityków jak to miało miejsce czasami w czasie strajków. Kiedyś w jednym stanie Ameryki ( nie pamiętam jakim bo to lata 70 poprzedniego wieku ) gubernator chciał wnieść obowiązkowe noszenie kasków w czasie jazdy motocyklistów ale oni doszczętnie że jest to naruszenie wolności. Odstawić motory i co za tym idzie przestali odwiedzać bary sklepy z częściami no i stacje paliw, okazuje się że nie cały miesiąc ten bunt był bo w/w instytucje wybiła z głowy temu politykowi takie przepisy. Jeśli czujesz się że nie zachowujesz że nie umrzesz przed czasem to wspomnieć te wypowiedzi tu gdy przyjdzie ta chwila chyba że mózgu już nie masz a nie wiesz z powodu zatrucia.

    • Skorpionb_pl, dlaczego obrażasz komentujących. A może to ty jesteś głupi, bo swój tekst napisałeś niby po polsku, ale z polszczyzną ma on tylko trochę wspólnego. Niewiele z niego można zrozumieć.
     A czyjś kaszel nie świadczy o nawdychaniu się benzenu. Przyczyna może być zupełnie inna.
     ——————
     Najwyższe Dopuszczalne Stężenie /NDS/ benzenu na stanowisku pracy wynosi 1,6 mg/m3, czyli 320 razy więcej niż te 5 μg/m3, którego przekroczenie tak nas denerwuje.

     • Nie obrażać co do polszczyzny to zeczywistosc są błędy bo słownik telefonu zmienia. Dałem przykład buntu przeciwko władzy która nie wie kto troje. Tyle w temacie jak trudno zrozumieć o co mi chodzi.

 11. Sztuc, postój remontowy nie oznacza, że nie można przetłaczać produktów, opróżniać zbiorników, czyścić poszczególnych części instalacji.
  ————
  Od stacji pomiarowej przy u. B. Śmiałego do najbliższej stacji paliw /Orlen/ jest 320 metrów.
  Gdyby umieścić chromatograf gazowy /takim urządzeniem mierzy się automatycznie stężenie benzenu m.in. na naszej stacji pomiarowej/ na dużej stacji paliw, to stale by były przekroczone dopuszczalne stężenia benzenu w powietrzu.

 12. Wynik 120 norma do 20 .Udałam się z wynikiem do lekarza POZ .Do dalszej diagnostyki zostałam skierowana na oddział wewnętrzny pan Ordynator stwierdził ,że nie ma potrzeby dalszego badania leczenia .Nawet nie ma leczenia jak obniżyć poziom fenolu .Zmienić miejsce zamieszkania .Nie ma sensu robić badan ,bo w Naszym mieście brak lekarza ,który zajmuje się toksykologią. SMUTNE……Czekam ,aż benzen zniszczy moje życie

Skomentuj