Kolby w dłonie! Młodzi chemicy rywalizowali w Sławięcicach. Konkurs „Chemiczna głowa”

0

Sprawdzili swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w laboratorium. W Zespole Szkół nr 3 w Sławięcicach już po raz ósmy odbył się konkurs dla gimnazjalistów i uczniów podstawówek „Chemiczna głowa”.

Organizatorem konkursu wspólnie ze szkołą jest powiat kędzierzyńsko-kozielski. Z kolei Grupa Azoty ZAK objęła go patronatem oraz była głównym sponsorem nagród. Wydarzenie wsparły  także firmy Petrochemia Blachownia oraz Silekol. W Zespole Szkół nr 3 od kilku lat działa reaktywowana klasa chemiczna – również objęta patronatem kędzierzyńskich Azotów.

Konkurs „Chemiczna głowa” organizowany jest już od 2012 roku i przez lata wypracował sobie renomę. Do Sławięcic rywalizować przyjeżdżają nie tylko uczniowie podstawówek i gimnazjów z terenu powiatu, ale również regionu.

– Zmagania są dwuetapowe – uczniowie mogą wykazać się wiedzą teoretyczną, jak i umiejętnościami praktycznymi w laboratorium. To wartość i wyróżnik naszego konkursu. Aby dobrze przygotować się do rywalizacji, uczniowie w swoich szkołach razem z nauczycielami muszą praktykować czynności laboratoryjne, a wtedy najłatwiej złapać bakcyla chemii. Oczywiście zapraszamy do nauki w naszej szkole i klasie chemicznej – mówi Adam Kania, dyrektor Zespołu Szkół nr 3.

Uczestnicy „Chemicznej głowy”, następnie uczniowie klasy chemicznej nierzadko później zasilają kadry Grupy Azoty ZAK.

– Nasz udział jest dwutorowy, a więc wspieramy konkurs, w którym w tym roku biorą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a także patronujemy klasie chemicznej działające w ramach zespołu szkół. Celem jest rozwój edukacji chemicznej. Dziś w coraz większym stopniu mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Jednocześnie więc pokazujemy, jakie stwarzamy możliwości zawodowe – mówi Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK.

W imieniu władz powiatowych uczestników powitała Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty w starostwie.

– Myślę, że tak duże zainteresowanie chemią, czego dowodzi liczba uczestników konkursu, przełoży się na świadomy wybór dalszej ścieżki edukacji i nabór do klasy chemicznej – mówiła Aurelia Stępień.

Po części oficjalnej uczniowie udali się do budynku mieszczącego pracownię chemiczną, gdzie przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych.

Skomentuj