Kobiety z Kędzierzyna-Koźla jak Frida Kahlo. Meksykańska malarka patronką festiwalu

20

Prawie 40 kobiet z naszego miasta uwieczniono na portretach inspirowanych wizerunkiem meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Piąta edycja dwudniowego festiwalu „Zostań Fridą Kahlo” zorganizowana przez Koło Gospodyń Miejskich po raz kolejny pokazała, jak kobiece lubią być mieszkanki Kędzierzyna-Koźla.

Barwne, sensualne, odważne, lecz przede wszystkim zainspirowane meksykańską artystką Fridą Kahlo. Takie oblicze odsłoniły mieszkanki naszego miasta podczas dwudniowego festiwalu „Zostań Fridą Kahlo”, którego finał, czyli niecodzienna sesja zdjęciowa, odbyła się na Placu Młodzieży w Kędzierzynie-Koźlu.

Frida Kahlo nieprzypadkowo stała się inspiracją dla organizatorek festiwalu z Koła Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu. Meksykańska artystka była kobietą, która na swoich barkach udźwignęła wiele cierpień, koszmarnego bólu, miłosnych wzlotów i upadków. Cierpienie Fridy ubrane było w kobiecość i przedstawione na jej charyzmatycznych obrazach. Doceniona malarka, wyjątkowa kobieta, ikona stylu to dla pań zrzeszonych w Kole Gospodyń Miejskich bezsporna inspiracja.

– Spotykamy się na święcie kobiet, naszą patronką jest Frida Kahlo. Chodziło nam głównie o zabawę kolorami, o to, aby było wesoło i  barwnie.  Wybrałyśmy Fridę już cztery lata temu podczas spotkań „Śniadania na trawie”. Było to spontaniczne, wykonałyśmy wtedy wianki kwietne i okazało się, że jesteśmy podobne do Fridy.  Jest to kobieta wyjątkowa, z wyjątkową historią. Stała się idealną patronką festiwalu – mówi Ewa Pietruszewska, prezes Stowarzyszenia Koło Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu.

Festiwal zainaugurowały warsztaty tworzenia wianków kwietnych, tradycyjnie finałem była sesja zdjęciowa wykonana przez Justynę Łabuś-Tomaszek. Już niedługo zdjęcia kobiet z naszego miasta będzie można zobaczyć na stronie Koła Gospodyń Miejskich. Jak zdradziła Ewa Pietruszewska, w planach jest również zorganizowanie wystawy wszystkich barwnych portretów.

20 KOMENTARZE

 1. Koło Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu-czy panowie mogą się spodziewać festiwalu, którego bohaterem będzie jakiś mężczyzna? Mam już pomysł, może będzie dla Was inspiracją – festiwal „Bądź jak Lew Trocki”. Myślę, że ten festiwal idealnie połączy te postacie oraz wydarzenia. Na warsztatach panowie mogliby wymyślać hasła rewolucyjne oraz tworzyć transparenty, mogliby szyć flagi oraz własnoręcznie wykonać sierpy i młoty. Możnaby też zorganizować wykłady poświęcone twórczości Trockiego,Marksa i Engelsa. Uczestnicy wzięliby udział w sesji zdjęciowej przebrani w stroję robotnicze, dzierżąc w dłoniach własnoręcznie wykonane flagi i transparenty rewolucyjne. Oczywiście dla dzieci też znalazłyby się atrakcje np. gra w klasy. Po wszystkim można urządzić marsz ulicami Kędzierzyna-Koźla, by pokazać jak pięknie można czcić pamięć „czerwonych” bohaterów. Co wy na to? Są chętni wśród mieszkańców KK na takie wydarzenie? 🧐😁

  • facet, wymyśliłeś coś i chcesz żeby ktoś to za ciebie zrobił. Wyjdź na miasto i przekuj w rzeczywistość swój głupi plan.

  • Świetny komentarz! Też pomyślałem, żeby MARKSIŚCI z Koła Gospodyń Miejskich i Fundacji Wiedzieć Więcej, żyjący z zasiłków i dotacji różnych fundacji wspierających m.in. ruchy LGBTQ+++, zorganizowali Festiwal, którego patronem będzie:
   a) Altiero Spinelli,
   b) Włodzimierz Ilicz Lenin,
   c) Karol Marks
   lub inny, wybór jest ogromny i wystarczy rewolucjonistów na co najmniej jeden Festiwal w miesiącu.

  • Filip, jak się panowie zrzeszą, to sobie mogą zrobić dowolny festiwal. Nie widzę przeszkód, działaj! A co do naszego festiwalu, to to już kolejna edycja, która tylko potwierdza, że w KK jest wielkie zapotrzebowanie na imprezy w przestrzeni publicznej. Jak może zauważyłeś (chociaż nam wątpliwości, czy przeczytałeś tekst, bo byś wtedy głupot nie wypisywał….), to festiwal inspirowany Fridą Kahlo jako kobietą i malarką, artystką, bez podtekstów i plątania w to kwestii światopoglądowych. Jedni potrafią oddzielać te kwestie, jak my, innym zawsze coś przeszkadza, byle tylko mącić wodę….

   • MARKSIŚCI zawsze mają szczytne ideały na transparentach, hasła są „bez podtekstów”, a działacze są wrażliwi społecznie, kierując się wyłącznie dobrem ludzi. Światopogląd u ludzi takich jak propagowana działaczka ruchu komunistycznego nie ma ICH zdaniem żadnego znaczenia, znaczenie ma za to u ludzi, takich jak katolicy, patrioci, tradycjonaliści, konserwatyści – w takich przypadkach już nie oddzielają kwestii światopoglądowych i „mącą wodę”… Bo w każdym przypadku, podkreślam w każdym, pogląd człowieka na świat wpływa na jego postępowanie w życiu!

    • Głupiś Kazik i tyle. Palnij się w łeb jakąś rurką w sobotę a w niedzielę do kościółka wyspowiadaj się z tego i będziesz w zgodzie ze swoim światopoglądem a innym daj robić co chcą, pało pisowska.

     • Więc jednak @FO i @Antypostępowiec trafnie ocenili intencje tej maskarady. Ty w swojej krótkiej wypowiedzi oplułeś i katolików i zwolenników PiS.
      I jesteś zadowolony z siebie, bo jesteś takim typowym środkiem w kapuście!

 2. Fajna impreza, ale ja wolęchodzić na Rodno Pileckiego otpalać race razem z FO. To są polskie świeta, i wiem o co w nich chodzi.

 3. Kolejni inteligenci do oceny. Sami nic nie robią. Lepiej siedzieć w domu z pilotem w ręku, po co robić coś dla innych skoro co byś człowieku nie zrobił to zawsze się mądrzejszy znajdzie któremu coś nie pasuje. Masakra. Brawo kobietki. Więcej akcji do rozruszania tego umierającego miasta.

  • O komunistycznej paradzie równości, której na szczęście jeszcze nie ma w Kędzierzynie-Koźlu też Pani Zosia napisze, że mogłaby rozruszać „umierające miasto”?

 4. Taka ciekawostka.
  Frida Kahlo, by zemścić się na swoim niewiernym mężu, przespała się z kobietą, z którą ją zdradził.
  Z jej biografii wynika, że była mocno poplątana seksualnie.

 5. do pana o nicku erekcje masz . co to za pedofilskie i zboczony nick. może pan o nicku ma jakieś zaburzenia czy coś jak w większości osób. ja ostrzegam młodych panów z furgonetki którzy dziś przejeżdżając obok kościoła w koźlu wrednie sięuśmiechając czy też śmiejąc się prosto w twarz panowie wiedzą o jaką dzisiejszą sytuację chodzi . jeszcze raz taka sytuacja będzie miała miejsce to wam wybije nie tylko z waszych pustych główek ten uśmiech ale w taki sposób że was własna mamusia nie pozna ostrzegam was . panowie wiedzą że o nich chodzi są w końcu z powiatu kędzierzyńsko kozielskiego . ja ostrzegam większości osób

 6. Do sterczgruchy może wy sie powinniście udać znajdźcie sobie inny obiekt zainteresowania . Śmiać się z kogoś prosto w twarz i gapić się na kogoś bez powodu . Tak samo w galerii nękać mnie swoim durnym gapieniem się . Takie zachowanie jest karane

Skomentuj