Klub Radnych Sabiny Nowosielskiej-KO odpowiada radnym PiS w sprawie odpowiedzialności za protesty

115

We wtorek radni Prawa i Sprawiedliwości opublikowali oświadczenie, w którym domagają się wyciągnięcia odpowiedzialności od osób, które organizowały kędzierzyńskie protesty kobiet i brały w nich udział – więcej. Dzisiaj odpowiedzieli im radni Klubu Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej. Wielu z nich osobiście pojawiało w demonstracjach. Pełna treść oświadczenia poniżej:

Kędzierzyn-Koźle, 25 listopada 2020 r.
Klub radnych
Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska
Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle

Stanowisko klubu radnych Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska

Klub radnych miejskich Sabiny Nowosielskiej – Koalicja Obywatelska oświadcza, że wnikliwie zapoznał się z treścią apelu klubu radnych powiatowych PiS. Przedmiotowy apel przyjęliśmy z mieszanymi uczuciami – niedowierzania, współczucia, zażenowania i smutku.

Niedowierzania – ponieważ liczba błędów językowych, stylistycznych i gramatycznych we wspomnianym dokumencie przekracza granice tolerancji, jakie wyznaczane są nawet uczniom szkół średnich, nie mówiąc o ich absolwentach. Jest to tym bardziej zastanawiające, jako że dwie osoby pod nim podpisane są z zawodu nauczycielami.

Współczucia – albowiem naprawdę nie zazdrościmy sytuacji, gdy na wezwanie partyjnej centrali trzeba ruszać na front walki ideologicznej, wbrew większości mieszkańców własnego miasta i powiatu, narażając się na drwiny i ośmieszenie.

Zażenowania – gdyż trudno nam przyjąć, by poważni ludzie, za jakich do tej pory mieliśmy autorów apelu, mogli podpisać się pod treściami obrażającymi nie tylko inteligencję ich odbiorców czy porządek prawny i społeczny Rzeczypospolitej Polskiej, ale wręcz naruszającymi jakiekolwiek formy cywilizowanej komunikacji międzyludzkiej.

Smutku – bo wiemy, że groźby kierowane do mieszkańców naszego miasta i powiatu ze strony lokalnych przedstawicieli partii rządzącej dodatkowo podsycają i tak napiętą już sytuację społeczną, a – jak pokazują przykłady z Warszawy – niestety mogą przybrać także realne formy bezprawnej represji.

Próbując jednak (choć to niezwykle trudne) traktować ten apel poważnie, widzimy w nim elementy groźne i niepokojące, przywodzące na myśl czasy poprzedniego ustroju. Jako ludzie przywiązani do wartości demokratycznych stanowczo przeciwko temu protestujemy i oświadczamy, co następuje:

1. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu mają pełne prawo korzystać z konstytucyjnej wolności zgromadzeń, jednej z najważniejszych wolności zapisanych w naszej ustawie zasadniczej. Organizowane na przełomie października i listopada br. manifestacje były zgromadzeniami legalnymi (tzw. spontanicznymi), ochranianymi i nadzorowanymi przez znaczne siły policyjne. Żadne z nich nie zostało przez policję rozwiązane. Nie do przyjęcia jest apelowanie o represje i kary wobec zachowań w pełni legalnych i niełamiących prawa.

2. Konstytucja RP przewiduje rozdział Kościoła od państwa. Szanując wiarę katolicką, jak i wszystkie inne wyznania, nie zgadzamy się jednak, by narzucano naszej społeczności konkretne przekonania światopoglądowe, systemy etyczne czy religijne, jak próbują to czynić autorzy apelu.

3. Stanowczo protestujemy przeciwko określaniu młodych uczestników protestów mianem ludzi zmanipulowanych. Młodzież naszych szkół średnich, która spontanicznie wyszła na ulice, jest bardzo świadoma, a jej obywatelska postawa i zaangażowanie są godne najwyższego uznania. Ostatnie lata przyniosły wiele sukcesów naszych uczniów w olimpiadach wiedzy o społeczeństwie i prawach człowieka, projektach międzynarodowych czy – jak ostatnio – konkursach krasomówczych. Jesteśmy z nich dumni.

4. Zgadzamy się z sygnatariuszami apelu, że winni wywołania niepokojów społecznych powinni zostać ukarani. W pierwszej kolejności dotyczyć to powinno wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który dla wewnętrznych rozgrywek partyjnych postanowił wprowadzić prawo aborcyjne należące do najbardziej restrykcyjnych na świecie, a w konsekwencji wyprowadził na ulice setki tysięcy ludzi w szczycie pandemii.

5. Wszyscy jesteśmy zapewne ludźmi niedoskonałymi, jednak nie sądzimy, by najlepszymi recenzentami naszej postawy moralnej byli radni PiS, którzy tym samym uzurpują sobie boskie kompetencje.

Solidaryzując się z protestującymi w słusznej sprawie, apelujemy o zakończenie działań zmierzających do dzielenia lokalnej wspólnoty, zastraszania mieszkańców, represjonowania nauczycieli, obrażania młodzieży czy rozpętywania wojen religijnych. Sądzimy, że w obecnej trudnej sytuacji dużo bardziej potrzebny jest nam spokój, a także działania zmierzające do walki z pandemią oraz ratowania lokalnej gospodarki.

Hanna Białas
Ewa Czubek
Katarzyna Dysarz
Andrzej Kopeć
Małgorzata Lipczyńska
Michał Nowak
Adam Oczoś
Ewa Stogniew
Ireneusz Wiśniewski
oraz pozostali radni klubu radnych miejskich
Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska

115 KOMENTARZE

 1. Ha, ha, ha. Znacie to” „Na złodzieju czapka gore.” „Uderz w stół, a nożyce się odezwą”. „Tylko winny się tłumaczy”. Starczy, czy jeszcze coś towarzyszom napisać? Ku pokrzepieniu serc.

 2. Pono gulbinowicz jednak nie współpracował z SB. Boże dziękuję ci, żeś nie stworzył go kapusiem, a z twojej łaski był tylko pedofilem

 3. Lelum polelum, picus glancuś. Szkoda, że nie wspominacie o panującym wirusie, o narażaniu życia mieszkańców, młodzieży. Nie wspominacie o wykrzykiwanych przez uczestników tzw. spontanicznej manifestacji wulgarnych, rynsztokowych przekleństw i profanowaniu kościołów na terenia naszego miasta.Młodzież biorąca udział w tych zgromadzeniach rzeczywiście otrzymała lekcję wychowania obywatelskiego w waszym mniemaniu. Szkoda, że w odpowiedzi nie ma ani słowa o skandalicznym zachowaniu niektórych osobników wykrzykujących i pokazujących banery z napisem „wy……….ć” i innymi tego rodzaju z rynsztoka .
  Hipokryzja, fałsz i obłuda wcieka z odpowiedzi nic więcej.
  Ocena należy do naszych mieszkańców , a nie grupki kilkuset osobowej „spontanicznie” protestujacych.

  • NN, tłum przemówił językiem tych, do których miał trafić. Dodam, że w słowniku cywilizowanego człowieka nie ma słów, którymi należy posłużyć się, aby były one zrozumiałe. Zresztą miarka się przebrała za te pisowskie manipulacje, konszachty, machloje i inne tałatajstwa. Byłem na manifestacji aby wesprzeć protestujące kobiety, sam jednak byłem zamanifestować swoje niezadowolenie z władzy. Kościoły zostały sprofanowane zapewne przez wichrzycieli pisowskich. Rynsztokowy język, o którym piszesz, był na poziomie partii rządzącej, jest to jedyny zrozumiały dla nich język.

  • ja też nie rozumie dlaczego używane jest to hasło. O wiele bardziej trafne by był „spi..rzaj dziadu”. Chyba praw autorskich na to nie ma.

 4. Szanowni Radni SN-KO, nie dziwcie się stylowi pisma i błędom radnych PiS w Apelu. Pisali to wczoraj, a jak wiadomo 24 listopada jest obchodzony dzień pisowca, stąd niedyspozycja intelektualna. Życzmy im zatem wielu podobnych „sukcesów” a wykopki parlamentarne mogą przyspieszyć.

 5. Nauczyciele języka polskiego się odezwali. Trochę o was wiem… A nie przeszkadzały wam wrzaski i bluzgi umiłowanej młodzieży? Hipokryci. Radni powiatowi mieli rację, a wy … Szkoda słów.

 6. POgonić tą zbieraninę wzajemnej adoracji pod przewodnictwem tej gwiazdy, która się tylko lansować potrafi. Niech się nauczą odpowiedzialność ponosić. Siewcy zarazy chodzili, klnęli, wyzywali a ci piszą jakieś dyrdymały o obrażaniu młodzieży. Chyba się jeszcze nie obudzili po tym cyrku. Oni chcą z pandemią walczyć. Kpiny sobie chyba urządzają. Babsko najpierw organizuje jakieś biegi co weekend, potem daje przyzwolenie na marsze stadne i rykowisko, następnie jakieś wyścigi rowerowe itd. Nie róbcie sobie jaj z ludzi. Są jakieś granice tego szaleństwa.

  • Do 🤮! Nie obrażaj ludzi i nie prowokuj. Dobrze wiesz kto ten spór rozpoczął. Była akcja to i reakcja musiała być. A jeśli tego nie rozumiesz to zajmij się produkcją łomów lub cepów. Na te artykuły pewnie będzie zapotrzebowanie w twoim otoczeniu ,więc zbyt nasz pewny, a przy okazji zarobisz troszkę.

 7. Jak się nie ma argumentów, to wypisuje się właśnie takie bzdety, jak POKOnani. Od POkoLEŃ rządzicie w tym mieście i efekty są takie, że ta kochana młodzież stąd ucieka, benzen truje, nuda zabija. Najważniejsze?, że was humor nie opuszcza.

 8. Przepraszam, ale o jakim porzadku prawnym oni piszą? Przeciez to wyrok TK w obronie którego tyle łez już wylali (oczywiście jesli było im to na rękę) i o jakiej większości mieszkańców piszecie? Ja tam widziałem garstkę zagubionych dzieciaków i kilku ideologicznych leśnych dziadków z Nowakiem i nowosielska na czele

  • Chciałeś chyba napisać: „tzw. Trybunału Julii Przyłębskiej”. Liczę na to, że ci wybrani przez PiS sędziowie poniosą kiedyś zasłużoną karę za to co zrobili. Jak i sam PiS oczywiście. Te protesty to zapowiedź, że nadchodzi NOWE, coś przed czym Kaczyński chowa się za plecami służb specjalnych (w czasie protestów ubrali go w kamizelkę kuloodporną i przewieźli do jakiegoś swojego ośrodka – stamtąd nadał swoje słynne przemówienie). Ma rację wasz dyktatorek, że się boi.

   • nadchodzi NOWE mają w d…pie Konstytucję, prawo i całą resztę.
    Poważam Konstytucję, prawo gdy mi (nam) pasuje.
    Dotarło do tego głupawego łba ?

 9. Picu picu, a nam mieszkańcom fundujecie radni niezaradni nowa podwyżkę za śmieci. Weźcie sie w koncu za pracę dla mieszkańców. Skandal panie Wiśniewski przewodniczący Rady, lepiej będzie wytłumacz dlaczego jest ta podwyżka. Naszą wiarę i Kościół i kobiety zostawcie w spokoju.

 10. Radnych w Klubie Sabiny Nowosielskiej -KO jest 14, a w odpowiedzi jest wymienionych z imienia i nazwiska tylko 9. Więc nie jest to odpowiedź jednomyślna, 5 radnych nie jest podpisanych. Można sadzić, że jest innego zdania.

 11. Najłatwiej obśmiać i krytykować. Merytorycznie proszę towarzysze i towarzyszki. Konkrety, nie bzdety. Były wrzaski? Były. Były wulgaryzmy? Były. Było was mniej niż 5 osób? Nie. I te tęczowe chorągiewki. Po co to komu? Po co wkurzacie i prowokujecie? W domu róbta co chceta, ale po co to coś eksponujecie? Tu jest Polska.

 12. Przeczytajcie apel radnych PiS a potem przeczytajcie odpowiedź radnych SN-KO. Merytoryczna, intelektualna i stylistyczna przepaść, pisowcy wypadli jak dzieci z podstawówki przy profesorach.

 13. Chciałbym dodać że młodzież ktora bierze udział w tych demonstracjach, robi to we własnym interesie, my cztetdziestoletni już raczej nie będziemy mieli problemu czy i jak usunąć chory płód, ale ich oby nigdy to jednak może to dotknąć!

 14. No i co POstkomuchy? Zabolało? No i bardzo dobrze, bo miało. Jak wy spontanicznie wyliście i bluzgali, to było cacy, a jak ktoś was słusznie sPOniewierał, to jest be. Tylko PiS. Tak trzymać.

 15. Apel pisiorów pisany przez nienawistnego kibola podpisany przez 4 ameby liczące na awans (sięgną z poziomu podłogi do pisuaru). A hejterzy pisu jedyne co maja do powiedzenia w komentarzach to że TVN jest obce ,a PO ma za paznokciami , a nie rozumieją o co w tym wszystkim chodzi – tylko oni nawet nie chcą myśleć bo wyznają swoje przekonania jak ich mózgi wytresowano bez jakiegokolwiek światopoglądu… A jak tak nienawidzicie wszystkiego co obce to zakupić garnitur marki BYTOM , buty marki RELAX bo zima idzie , kosmetyki WARS i na zimowisko do Ciechocinka. Oddajcie paszporty bo za granicę prawdziwy patriota PISIOR nie jeździ , prawda ? Czy nie ? Polska będzie wówczas potęgą i nie dacie zarobić obcym. Podpiszcie zobowiązanie , że nigdy nie wyjedziecie z polski w celach zarobkowych oraz urlopowych bo wy tylko Made In Poland !
  Hipokryci poparani wyzywacie inne nacje ,a na urlop do Turcji lub krajów arabskich , do pracy do Niemiec , Austrii i wtedy zagranica nie przeszkadza ? Kibole na fb zdjecia z wakacji z Egiptu i co, wtedy kolorowy to ziomek , a na marszu biała rasa ? Macie takie poglądy jak wam chwilowo pasuje , prawo wg. własnej interpretacji i jeszcze chcecie mówić ludziom co mogą robić i jak mają żyć..!!! W głowach się poprzewracało !!
  Więc nie dziwcie się ,że jedyne co ma wam do powiedzenia logicznie myślące społeczeństwo niedające się sponiewierać waszą teorią pislamu to…
  (…)

  • Chyba się spociłeś od pisania tych bredni. Znalazł się qrfa poeta. Kejny gwiazdor i jeszcze zabawniejszy. Smaruj do cyrku klaunie a nie wylewasz tu swoje pomyje.

    • Jak nie wiesz co znaczy, że coś wylewasz w danym miejscu , to poczytaj odpowiednią lekturę na ten temat. Raczej puściłem pawia, czytając powyższy komentarz. Nie trzeba było jechać do Egiptu. Wystarczy być w naszym Pacanowie i sam paw sie ciśnie do gardła, jak się czyta idiotyzmy.

  • Artur, dobrze 👍 powiedziałeś, ale to do tych prostaków nie dotrze ! Próbkę aroganckiej i prostackiej wypowiedzi przeczytaj sobie niżej 👇!

   1

 16. PiS to w 100% złodzieje,oszuści,pedofile lub geje,wszyscy pichodzą z rodzin komuchów,ubeckich konfidentó i innych szumowin, to nie są Polacy! to ruskie mendy,ku….y putina.

 17. Odpowiedź na apel radnych PiS żadna. Potok słów nic nie znaczących. W waszych „spontanicznych” marszach po ulicach K-K narażacie na utratę zdrowia i życia niewinnych ludzi. Panie szefie PO zastanów się nad tym wszystkim i nie piszcie głupot. PiS ma mimo wszystko rację.
  Dość grandy, przekleństw i wciągania małolatów w rynsztok waszej polityki. Był KOD, Obywatele i inne hucpy i co na nic.

  • Ty skomlesz praktycznie w każdym temacie, więc nie udawaj głupszego niż jesteś. Porozwiązuj sobie te zwoje mózgowe, bo chyba masz na nich jakieś węzły.

 18. Wy! Czarne POpaprane wiedźmy, nie reprezentujecie ani mnie, ani większości kobiet – mieszkanek powiatu. I nie życzę sobie ani wypowiadania się w moim imieniu, ani Waszej reprezentacji w przestrzeni publicznej. Jesteście chorymi ludźmi – niestety ludźmi. WON!

 19. Czy aby na pewno jesteś kobietą?tylko pisowska,klerykalna karykatura mogła wypisać taki tekst obrażając wolny wybór kobiet szczególnie młodych które mają problemy z zajściem w ciążę,utrzymaniem jej i urodzeniem zdrowego dziecka.

   • Prawo to wprowadził pseudo trybunał konstytucyjny. Szefowa tej bandy to odkrycie towarzyskie Kaczora. Problemy z logiką – czego nie rozumiesz ??????????????????

 20. Przynajmniej tutaj odpowiedź na poziomie. Śmieszny apel pisiorków bez ładu i składu z mnóstwem błędów stylistycznych. Ale czemu się dziwić skoro wyborcy PIS to głównie matoły bez szkoły i staruchy z demencją to trzeba się zniżyć intelektem do ich poziomu.

  • Pisiorka to masz między szczudłami. Znalazł się przedstawiciel elity ze szkołą karwasz twarz. Chyba podstawową, nieskończoną. A potem się trureń dziwi, że ktoś komentuje ten bełkot.

   • Uderz w stół a nożyce się odezwą. No i jak na zawołanie przypełzł naczelny krzykacz i usłużny kundel PISu. To że nie skończyłeś podstawówki to widać. Jakbyś skończył studia to już za PO miałbyś dobrą pracę. Ale jak się jest matołem to się pracuje jako parobek.

    • Jeszcze się odszczekujesz. A potem z pretensjami, że człowiek musi odpisywać na te wypociny.Ty nawet żłobka nie skonczyłeś ćwoku. I za parobka na forum robisz z tego co widzę.

 21. Panie radny Nowak daj już pan spokój z apelami i odpowiedziami na nie. Zajmij się tym do czego ciebie wybrali. Zostaw macice kobiet, a przygladnij się lepiej podwyżce wywozu śmieci w naszym mieście.
  Usiądź na swoich czterech literach i radzimy skalkuluj na nowo te podwyżki, bo ludzie są wnerwieni waszym gospodarowaniem. Pilnujcie lepiej benzenu, aby nie truł ludzi.

 22. Tak woźny ma rację, pani prezydent i przewodniczący rady z szefem klubu PO powinni lepiej zająć się trującym nas benzenem, budową, nowych mieszkań komunalnych, tworzeniem lepszych warunków do życia młodych mieszkańców Kędzierzyna, a nie antyrządowymi hucpami i awanturami. Wstydzić się trzeba za te wasze tzw. „spontaniczne” burdy i grandy na terenie naszego miasta. Od kościołów i naszej wiary katolickiej wara wam.

 23. To co można zapamiętać z waszych strajków, to wrzaski i przekleństwa w towarzystwie nieletnich.
  Dziwię się pani prezydent, że brała udział w tym żałosnym przedstawieniu i powinna się przyznać, że źle zrobiła przynosząc wstyd dla naszego miasta. Kolejna porażka, był KOD, Obywatele, Obrona Sądów itp.
  Ludzie mają tych awantur już dosyć panie przewodniczący PO w K-K Nowak i chcą wreszcie bez awantur ulicznych spokojnie żyć i pracować i mieć w końcu spokój. Dzieci i młodzież nie prowokujcie do waszych niecnych gierek ze znakiem czerwonej błyskawicy.

 24. Pani Nowosielska jak pani nie wstyd, gdzie pani honor i ambicja? Jestem zawiedziony. Uważałem panią za porządnego człowieka, a nie marionetkę. O Wiśniewskim nie mówię, bo młokos za wszelka cenę chce być na świeczniku, oczywiście bardzo niestabilnym i złudnym. Z Nowakiem szefem lokalnego PO nie ma szans, bo to gracz, ale bardzo płytki i mało wiarogodny, Pytam, gdzie tu jest szacunek do wartości narodowych, tradycji chrześcijańskich, poszanowania naszej kultury, a nie extremalnych teorii, obcej naszej tradycji i kulturze. Mamy swoją tradycję narodową nieodłączną z wiarą w Polskę i religię naszych przodków.

 25. Jestem pod wrażeniem tego pisma klubu radnych, którzy TERAZ rżną ludzi BARDZO inteligentnych i chcą innych uczyć kultury😉

  Chociaż nie rozumiem, dlaczego już nie używają bluzgów którymi byli tak zachwyceni i popisywali się przed młodzieżą?😕 Mądrość etapu czy …. ? 😉

 26. „Sądzimy, że w obecnej trudnej sytuacji dużo bardziej potrzebny jest nam spokój, a także działania zmierzające do walki z pandemią oraz ratowania lokalnej gospodarki.”
  – Czyżby? To dlaczego zakłócacie spokój gromadząc się i krzycząc na ulicach???

 27. A co o tym sądzą miejscy radni PiS-bis Wio Por? Jacyś tacy mało aktywni w radzie i wszędzie. Sabina zabrania im aktywności, czy są tacy sami z siebie? Powiatowi radni PO też zamilkli. Działajcie coś, bo, w tym mieście benzenu i niemożliwości nuda goni nudę.

 28. BRAWO Pani Prezydent Kędzierzyna Koźla, z tego co wiem mamy państwo swieckie, więc co się kler wtrąca w rządzenie, poza tym niech wpierw uporzadkują swoje grzechy

 29. Pani Radna Katarzyna Kukolka szefowa Klubu Radnych Pis-u w mieście ze swoimi radnymi dotychczas nie poparła Apelu Radnych PiS w powiecie. Ciekawe dlaczego? Mówią, że pewnie zrozumieli gdzie jest prawda i popieraja koleżanki i kolegów radnych rządzących miastem. Może się mylę, czas pokaże.

  • To też mnie zastanawia dlaczego KK jeszcze nie jest wolne od lesbijek, gejów, idąc jeszcze wyżej to biseksualistów, i broń nas dybuku przez transwestytami, to jest już najgorsze co może być. Urszulko, wyobraź sobie że ci krypto LGBT po mieście chodza a nikt nie wie kto to. To wie tylko Jarosław i jego klika, będą zamykać, pałować i wieszać jak wieszali na szubienicach portrety, tak będą wieszać lgbtów.
   Partia kaczystowska musi mieć WROGA, tak działa każdy totalitaryzm. Nie będą Wam wszystkowiedzącym robił wykładu z prawdziwej historii bo wasza historia jest bardziej wasza, niż moja jest mojsza.

   • Tęsknisz za rowerami Rychu? Ujawnij się wreszcie, to i do ciebie dojadą. Nie wstydź się inności. Tylko sięz tym POtem zanadto nie afiszuj.

 30. Ci milczący radni (a raczej dwie radne) miejscy PiS to za co biorą dietę? Za nic nierobienie? Cisi sprzymierzeńcy Sabiny. Przecież ona i Wiola to koleżanki, więc … wszystko jasne. Może naiwnie na coś liczą?

Skomentuj