Kierowcy i niechronieni uczestnicy ruchu. W czwartek akcja policji na drogach naszego powiatu

11
Fot. Policja

Już w najbliższy czwartek policjanci ruchu drogowego przeprowadzą w całym województwie akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. To właśnie piesi, rowerzyści czy użytkownicy hulajnóg są najbardziej narażeni na skutki wypadków drogowych. Dlatego kierowcy powinni zwrócić na nich szczególną uwagę. Zwłaszcza na przejazdach i przejściach – to tam niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najczęściej ofiarami wypadków. Policjanci przyjrzą się dokładnie, jak zachowują się kierowcy, piesi, rowerzyści czy też użytkownicy tak zwanych urządzeń transportu osobistego.

Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

 • zachować szczególną ostrożność,
 • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zaplanowane działania obejmą również rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”, oni także powinni zadbać o swoją widoczność na drodze. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa, sprawia, że kierowcy dużo wcześniej zauważają rowerzystę. Równie ważne dla ich bezpieczeństwa są prawidłowo działające światła roweru.

Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.

11 KOMENTARZE

 1. Takie kity to proszę dzieciom na dobranoc wciskać a i one chyba w to nie uwarzą. Zaczyna brakować pieniędzy w budżecie przecież nie jest z gumy i stąd ta akcja. Lecz rozdawnictwo dalej kwitnie. Tyle że zwykli ludzie są coraz ubożsi. Tu policja karze mandatami, ta wycinka drzew… Ciekawe co jeszcze zrobią ?

 2. Panie Policjancie ochroń mnie.jestem opóżniony,nie wiem czy 40 na godz czy 60 kurde,zadbaj o mnie bo mam 50 lat i nie wiem jak sie poruszać po drogach.
  my obywatele wymagamy opieki panów mundurowych oni są tacy mądrzy .

 3. Cieszę się, że moja niemiecka limuzyna rozpoznaje znaki drogowe w Polsce i sugeruje mi prędkość by mandat dla Sasina, Kaczyńskiego i Błaszczaka nie był zbyt dotkliwy.
  Policjant powinien stać w każdym krzaku, a ZAWSZE na obwodnicy pod drzewem lub tuż za mostem, ewentualnie za zakrętem przed budowanym rondem, te miejsca gwarantują wpływy do budżetu PiS, by Polakom żyło się lepiej.

  Z niecierpliwością czekam na przelew w wysokości 1500 PLN na moje pociechy, bombelki ich madki !
  Przy okazji zapytam w imieniu Polaków, kiedy nastąpi waloryzacja tych świadczeń ponieważ wartość tych 500 w 2015r. spadła do 250 w 2022r. Te pieniądze mają już znikomą wartość, ciężko mi spłacać raty za niemiecki samochód.

  Jarosławie, Mateuszku !! kiedy podwyżka 500+ ?? Polacy chcą płacić wyższe mandaty, bo widać na drogach jak im się spieszy po pracy by odpocząć, bym mógł otrzymać wyższe świadczenia !

  Już chyba nigdy nie zagłosuję za PiS !

 4. Hahahaha biedni rowerzyści, a miał bym ochotę kiedyś wysiąść z auta i kij im w szprychy włożyć, za ich wymuszanie i ich jazdę bez znajomości przepisów, jak można jechać drogą a naraz wjechać na przejście dla pieszych i uważać ze się ma pierwszeństwo

  • Więc dlaczego tego nie zrobisz skoro domniemam, że masz na to taką wielką ochotę? Brak odwagi czy lenistwo żeby z tego swojego „auutta” wysiąść..?

 5. Rozumiem wszelkie kwestie bezpieczeństwa, oczywiście że to jest ważne ale odpowiedzialność jest po obu stronach, dlaczego w takim razie pieszy za przejście w nieodpowiednim miejscu lub rowerzysta za jazdę po chodniku nie płaci mandatu 2500zl?

  • No coś takiego, to policjant albo strażnik miejski ma wysiąść z samochodu? A może jeszcze ma pisać mandat?
   Takie wymagania….Przecież oni nie są od tego.

 6. No niestety rowerzyści na mieście rządzą,wszędzie mają pierwszeństwo.
  Też mnie wkurzali ale odkąd sam zacząłem jeżdzić na rowerze inaczej na to patrzę.
  Polecam się przesiąść z auta na rower,nie płaćcie złodziejskiemu Orlenowi za paliwo.
  Wiem że czasem auto jest konieczne ale można na zakupy rowerem pojechać,sakwy kupić za stówę i wejdzie do nich sporo towaru.

  • taak to jest dobra opcja, zmienia perspektywę i drogowe współżycie, wiem bo w rzeczywistości stać mnie tylko na rower

  • Jeżdżę rowerem, ale patrzę na drogę, nie wymuszam pierwszestwa, trzeba wziąć pod uwagę że samochód ma swoją masę i nawet przy 40 km /h może się to dla rowerzysty skończyć źle – więc do wszystkich rowerzystów apel – NIE JESTEŚCIE NA DRODZE SAMI, NIE JEŹDZIJCIE JAK DEBILE!!!!

Skomentuj