Kibice Chemika budują w Kędzierzynie-Koźlu nowe patriotyczne stowarzyszenie

2

W Kędzierzynie-Koźlu powstaje stowarzyszenie patriotyczne zrzeszające mieszkańców chcących działać na rzecz swojej małej i dużej ojczyzny.

Stowarzyszenie „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle” zrzesza kibiców Chemika, członków Kędzierzyńskiego Centrum Inicjatyw Patriotycznych, przedsiębiorców, młodzież. W piątek odbyło się spotkanie założycielskie, wybrano zarząd.

– Chcemy pobudzać świadomość historyczną wśród naszych mieszkańców, kształtować szeroko rozumiane postawy patriotyczne, pomagać Polakom żyjącym na Kresach, dbać o pamięć polskich bohaterów – tłumaczy Krzysztof Tyliszczak, prezes stowarzyszenia.

Członkowie stowarzyszenia mają już plany na najbliższe miesiące. Będą aktywnie uczestniczyć w obchodach wszystkich świąt państwowych, wybierają się także do Lwowa. Chcą nie tylko zwiedzić to byłe polskie miasto, ale także wesprzeć darami mieszkających tam Polaków, spośród których wielu cierpi niedostatek. Przygotują także paczki dla polskich kombatantów żyjących na Kresach. 1 listopada będą także kwestować na kędzierzyńsko-kozielskich cmentarzach i zbierać w ten sposób pieniądze na ekshumację i identyfikację żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Liczą także na aktywną współpracę z władzami samorządowymi, innymi organizacjami pozarządowymi, lokalnym biznesem, miejscowymi parafiami. – Chcemy mocno postawić także na edukację, będziemy organizowali wykłady historyczne – dodaje Szymon Jaremko. W ciągu kilku dni do sądu mają trafić wszystkie dokumenty, które pozwolą zarejstrować stowarzyszenie.

Materiał nadesłany przez Stowarzyszenie „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle”.

2 KOMENTARZE

Skomentuj