Janusz Kowalski stawia ultimatum trucicielowi: dostosuj się albo konsekwencje. Już go namierzają

64

Specjalny pojazd naszpikowany nowoczesną aparaturą pomiarową z każdym dniem będzie zbliżał się do rozwiązania zagadki skażenia kędzierzyńskiego powietrza rakotwórczym benzenem. Namierzenie i powstrzymanie truciciela to kwestia najbliższych miesięcy – zapowiedzieli dziś na wspólnej konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba i Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

– Naszym podstawowym założeniem jest ustalenie tego, co jest powodem, że Kędzierzyn-Koźle ma wciąż powietrze zanieczyszczone benzenem (…) Użyjemy do tego wszelkich możliwych instrumentów, które posiada państwo polskie – mówi Janusz Kowalski, podkreślając, że obecne działania są konsekwencją kroków, które podejmuje od początku swojej pracy poselskiej. Podziękował też prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabinie Nowosielskiej oraz stronie społecznej za determinację i współpracę w celu likwidacji problemu benzenu.

Bardzo zaawansowana aparatura pomiarowa już bada powietrze na terenie Blachowni. Pomiary będą prowadzone do końca tego roku, a ich rezultatem będzie określenie, skąd prowadzona jest emisja benzenu.

– Zbierzemy dane, następnie będą prowadzone czynności zmierzające do tego, aby uszczelnić instalację czy wyciągnąć konsekwencje, ponieważ najważniejsze są zdrowie i życie obywateli (…) Badamy nie tylko stan zanieczyszczenia, ale również czynniki atmosferyczne, co da nam kompleksowy obraz tego, co się  dzieje w Kędzierzynie-Koźlu. W konsekwencji nastąpi ustanie problemów, które tu występują, a więc pików benzenu – tłumaczy wiceminister Jacek Ozdoba.

Pierwszy etap badań w ramach projektu zaplanowanego co najmniej do marca przyszłego roku, został już wykonany. Z pozyskanych danych wynika, że skażenie napływa z kierunku Blachowni, gdzie funkcjonują zakłady chemiczne. Jak mówi Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, odkąd ruszył program badawczy, piki benzenu są dużo mniej regularne, co może oznaczać, że truciciel ma świadomość prowadzonych działań.

– W ramach pierwszego takiego projektu badawczego w Polsce dokładnie zmapujemy teren Kędzierzyna-Koźla. Dane pozwolą nam na identyfikację źródeł zanieczyszczenia (…) Występowanie pików benzenu zmieniło się, ale nie ustało. Ja zaś nie ustanę w działaniach do czasu wytypowania tych, którzy są odpowiedzialni za to, że nam trują powietrze – zapowiada Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Równolegle z pomiarami trwa weryfikacja pozwoleń, na podstawie których działają firmy wykorzystujące benzen w swoich procesach produkcyjnych.

– Ustalimy, co jest powodem zanieczyszczenia powietrza w Kędzierzynie-Koźlu i spowodujemy, że w tej kadencji przestanie to być problemem (…) Nasza determinacja w ustaleniu emitentów jest tak duża, że nie ominie ich odpowiedzialność i finansowa, i karna. Jest jeszcze czas na to, aby się cofnąć i dostosować swoją działalność, aby była zgodna z prawem. Z tej drogi nie zejdziemy – zaznacza Janusz Kowalski.

64 KOMENTARZE

 1. Janusz bez wąsa ale z ozdobą. To teraz niech wytłumaczy, za co mu państwo polskie płaci. Za co ozdobie płaci. Niech każdy zajmie się tym co ma zapisane w zakresie obowiązków. A dudawidowisko niech sobie robią u siebie pod domem.

  • J. Kowalski jest opolskim posłem i zajmuje się naszymi sprawami. To obiecał mieszkańcom naszego miasta. Może w końcu, po tylu latach poszukiwań, dorwą truciciela.
   A oszołomom nigdy nic nie pasuje. Czy coś robi, czy nic nie robi, macie wieczne pretensje. Proponuję wystartować w następnych wyborach, dostać się do sejmu i pokazać, na co ciebie będzie stać.

   • nie jestem na ty z typami z papierem toaletowym używanym zamiast mózgu. To jaka szkoda że się tu produkujesz cepie. Po drugie janusz bez wąsa miał od czasu wyboru i dużo wcześniej okazję do działania. Jest teraz wiceministrem, innego niż klimat czy środowisko resortu, więc tak jak każdy normalny człowiek ma być w robocie i robić to co do niego należy. Te bzdety możesz koleś pisać swojej ciotce i wujkowi.

   • co do I akapitu:
    a Ty tak na serio ??

    naiwność to z łaciny: naturalność, prostota umysłu, nieświadomość rzeczy powszechnie znanych.

 2. Łolaboooga, truciciel leży na łopatkach i RYJE ZE ŚMIECHU…
  od śmiechłem już ma kleksy na portkach
  jaka szkoda, że z tej ustawki nic nie będzie
  nie żyje Kędzierzyn, dalej nie żyje
  ważne , że Polska wstała z kolan i przez te 5 lat chwiejnej pionizacji nie podjęła działań poszukiwawczych, ale 10 dni przed wyborami na Nowogrodzkiej uruchomiono przycisk ZAPUSTIT (dobrze wiecie co to znaczy ale chamska hołota może nie wiedzieć: uruchom) i na prowincję udał się zardzewiały pojazd inspekcyjny…

 3. To ciągłe mówienie o tzw pikach świadczy o niezrozumieniu podstawowej rzeczy. Emisja benzenu jest ciągła ( oczywiście z różnym natężeniem ).
  Stacje pomiarowe na osiedlu Piastów i w Zdzieszowicach zadziwiająco zgodnie pokazują przebiegi stężeń benzenu co zależy od kierunku wiatru.
  Na stronie WIOŚ w Opolu można wybrać wykres miesięczny dla obu stacji równocześnie.
  Np:
  http://powietrze.opole.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/05.2020

  http://powietrze.opole.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/04.2020

  http://powietrze.opole.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/03.2020

  Pozdrawiam myślących.

 4. Brawo jest szansa! A za poprzedniej władzy: „bo taki mamy klimat”, albo – jakieś pomiary? Przecież „piniędzy nie ma i nie będzie”. Nie pozwólmy tym ludziom wrócić do władzy, „bo będzie, jak było”. Będą dobrą zmianę wypalać gorącym żelazem, jak powiedział jeden z kandydatów na prezydenta RP, w ramach mowy „miłości”.

  • Mylisz rządy, lata i ludzi – PiS jest u sterów już 5 lat, a obecna reakcja spowodowana jest wyłącznie spadkiem notowań. Poszukaj głupszych od siebie na innym forum.

 5. A czy pojazd naszpikowany aparaturą wykrywającą zanieczyszczenia zostanie wpuszczony na teren Zakładów Azotowych Kędzierzyn? Bo zdaje się że ostatnia taka próba skończyła się niepowodzeniem?

   • Nie wjadą, bo nie może sobie kto tylko chce, wjechać na teren firmy gdzie są od zawsze wysokie rygory bezpieczeństwa. Nie jest istotne, czy to poseł, senator, czy minister.
    A szanowny dryha powinien wiedzieć (choćby z systematycznych wieści w mediach o tej firmie, oraz od kilku tysięcy ludzi z naszego regionu związanych zawodowo z Azotami), że w Azotach benzen nie jest używany w procesach chemicznych.

 6. Jeśli wykaże się równie wielką determinacją jak prezydenta to jedno jest pewne: nie zmieni się nic.
  Jak to jest, że w kampanii Kandydat Janusz wymieniał się z prezydentą pismami przedprocesowymi a teraz Minister Janusz tak ładnie dziękuje prezydencie za współpracę. Może to właśnie była ta współpraca?

 7. Uważam, że bez wiceministra Gospodarki morskiej tej sprawy nie wyjaśnią !
  Cholera – wszystko „pod publiczkę” bo wybory i przewidywana w nich przegrana, a tu sie naprawdę od kilkunastu lat truje ludzi ! Gnojki…

 8. Cały Januszek. Przecież smród w K-Kożlu jest już dość dawno. Obudził się na wybory. Chłopie na co liczysz i tak nic nie załatwisz ludzie muszą gdzieś pracować.

 9. Chcę wierzyć, że winny zostanie głośno nazwany i odpowie za trucie. Jednak już tyle razy próbowano i zawsze kończyło się to niepowodzeniem, że .Ale wolno mi mieć nadzieję. A tych, którym benzen nie przeszkadzał (tak, były takie wpisy w komentarzach pod wieloma artykułami, które ukazały się jesienią) proszę o konsekwentne nie wypowiadanie się na ten temat. Skoro nie widziały problemu wtedy to nie powinno ich to obchodzić i teraz

 10. W końcu pan poseł zainteresował się osobiście zatruciem powietrza w Kedzierzynie-Koźlu. Chwała mu za to, bo nikt inny, przede wszystkim z PO (miało władzę 8 lat, a w K-K nadal ma) nie miał odwagi tego zrobić. Ale ustalenie winnego nic nie zmieni, bo zarówno władze jak i mieszkańcy miasta chcą mieć miasto chemiczne. Moim zdaniem winny jest zakład chemiczny (ale odkrycie !) – ten, tamten albo ten – czy zostaną zamknięte ? czy nie będą emitować benzenu ? taki jest proces produkcji, który tam uruchomiono, że benzen musi uwalniać się do atmosfery. Tak czy siak, za 3 lata będą wybory do Sejmu, oczekujmy od posła Kamińskiego „białej księgi” – kompleksowego raportu z badan, ustaleń końcowych i podjetych rozwiązań problemu. AMEN.

 11. Tak, dziwne, wszelkiej maści politycy pojawiają się w mediach tuż przed jakimiś wyborami. A to poseł Porowska , a teraz v-ce minister Kowalski. Tylko nie ma ich jak są potrzebni np. w sprawie szpitala.

  • KAT proponuję, by ogłosić petycję: My mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla żądamy rozdzielenia na osobne miasta Koźle i Kędzierzyn. Byłby spokój z koźlakami. Co ty na to ?

   • Do :Ja Kędzierzynianin. Jestem za ,a nawet przeciw. Przeczytaj mój komentarz i swój. Co ma jedno do drugiego ? To tak jakbym mówił o krowie ,a ty o rowie…. Chcesz złośliwości ?
    Proszę bardzo. Gdyby nie Z.A.K. i Z.CH. Blachownia to byś bobki po baranach zbierał. Bo Kędzierzyn był wiochą, a Koźle miało i ma prawa miejskie. Poza tym co w tym Kędzierzynie jest trochę więcej bloków ?

    • KAT sam zastanów się co ma jedno do drugiego ? Co ma szpital do benzenu ? W Koźlu jest szpital, port, Kofama, UM, Sąd. W Kędzierzynie masz Z.A.K. i Z.CH. Blachownia i te trochę więcej bloków, przy których Koźle jest małą pipudówą. Zatem skąd są większe wpływy do kasy miejskiej. Z Kędzierzyna. To koźlany są balastem dla kędzierzynian, których określiłeś jako by bobki po baranach zbierali. Nie znasz Kędzierzyna-Koźla zarozumiały koźlaku.

     • Ja Kędzierzynianin bredzisz jakbyś był po spożyciu taniego wina.
      Nie rozumiesz nic, nie czytasz ze zrozumieniem i jeszcze pretensje ma.
      Poza tym nie znasz historii Kędzierzyna-Koźla. Z.A.K. i Z.CH. Blachownia to post Hitlerowskie zakłady. Jakby ich nie było to po prostu Kędzierzyn byłby dalej wioską. Więc pasł byś ewentualnie bydło.
      Jeśli chodzi o mój komentarz wytłumaczę ci bo jak widać masz za mały rozumek. Cytat :wszelkiej maści politycy – oznacza różnych opcji politycznych działaczy polityków. Dalej chyba nie muszę tłumaczyć, że oni czyli politycy pojawiają się w różnych mediach wtedy gdy zbliżają się jakieś wybory. Wymieniłem tylko dwóch lokalnych i dałem jeden z przykładów- problemów jaki był do niedawna. Mam nadzieje ,że teraz rozumiesz. Dam ci jeszcze taką radę : nie lubisz Koźla to nie przyjeżdżaj tu oraz spadaj stąd.

     • Ty nie znasz historii. Faktem jest że Z.A.K. i Z.CH. Blachownia są. Do KAT. Nie ma znaczenia twoje twierdzenie Jakby ich nie było to po prostu Kędzierzyn byłby dalej wioską. Więc pasł byś ewentualnie bydło. Faktem jest: Koźle przy Kędzierzynie to małą pipudówą i to że do kasy miejskiej wpływy z Kędzierzyna są dużo większe niż z Koźla. Z tym masz duży problem, włącznie z swoją kulturą wypowiedzi. Odnośnie polityków sam zgłoś swój akces do tych wszelkiej maści by ludzie mogli komentować twoje działania typu PO. Nie znasz Kędzierzyna-Koźla zarozumiały koźlaczku.

     • Ja Kędzierzynianin jesteś zarozumiałym pisowskim i do tego tępym kędzierzynianinem. Pewnie ciągniesz tanie wina jak pisał KAT i dlatego masz pustkę w główce. Owszem Kędzierzyn jest nieco większy od Koźla i więcej w nim mieszka ludzi ale to wszystko więc czym się idioto podniecasz ? Potrafisz odwrócić kota ogonem. Sam masz problem i zrzucasz go na innych.

     • Do Koźlanin. Następny zarozumiały koźlaczek odezwał się mający duże problemy z sobą, włącznie z swoją kulturą wypowiedzi.

     • Ja Kędzierzynianin jednak jesteś naprawdę upośledzony umysłowo.
      Odwracasz kota ogonem. Ale ty tego nie widzisz i nie zauważasz, gdyż to ty masz problem zarozumiały Kędzierzynianinie.

 12. Ja postawię. Jak znajdą, ujawnią i zablokują firmę która puszcza Benzen to przysięgam, że osobiście wyślę butelkę dobrego alkoholu!
  Jestem przekonany na 100%, że nic z tym nie zrobią, bo nie mogą… Kiełbasa wyborcza i nic więcej!
  Rychu bardzo dobrze napisał, wysłali zardzewiały pojazd i mydlą oczy :)

  Co za kpina, wszyscy politycy oraz zorientowani w temacie ludzie wiedzą, że bez zmiany prawa tak zwanemu „trucicielowi” nic (kompletnie NIC) zrobić nie można!
  Według obowiązujących przepisów nie ma żadnej normy dziennej, tygodniowej, nawet miesięcznej! Dla benzenu jest to norma średnioroczna (5 ug/m3). Proszę bardzo:
  https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/annual_assessment_air_acceptable_level

  W K-K normy (w myśl prawa) przez ostatnich kilka lat NIE SĄ PRZEKRACZANE, w 2019 roku było to 2,8 ug/m3. Proszę bardzo:
  http://powietrze.opole.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/roczny/2019

  Jaka odpowiedzialność finansowa, karna? Bzdury :) Szkoda, że nikt z dziennikarzy o to nie zapytał. Jaka jest podstawa prawna ścigania tego procederu? Nie ma żadnej, niestety.

  Bez zmiany prawa, mogą ewentualnie pogrozić paluszkiem i zrobić pseudo konferencję (czytaj wiec wyborczy) zaraz przed wyborami…
  Żenada. Ludzie nie dajcie się oszukać, że ktoś Wam pomoże i coś dla Was zrobi…
  Tu chodzi tylko o Wasze głosy na najbliższych (i przyszłych wyborach).

  • Duda bredzi o LGBT. Kowalski o benzenie. A Sasin o elektrycznym polskim samochodzie. Morawiecki bredzi ogólnie o czym tylko może. Bredzą, bo wiedzą że ich elektorat uwielbia niezrozumiały belkot

  • Średnioroczne normy nie są przekraczane na stacji pomiarowej na osiedlu Piastów. Stężenie benzenu mierzonego przez tę stację zależy od kierunku aktualnie wiejącego wiatru. Ponieważ 60% wiatrów to wiatry zachodnie, południowo zachodnie i północno zachodnie więc należy stację pomiarową zlokalizować w Sławięcicach. Wtedy okazało by się, że jednak norma średnioroczna jest przekraczana. I można ścigać truciciela.

 13. Ultimatum. WOW.
  Już go namierzają. WOW.
  Ale się napompowali przed wyborami:)

  Szefowie i pracownicy zakładów które uwalniają benzen muszą mieć niezłą bekę z tych pogróżek:)
  I ciekawe co im zrobią skoro to pewnie koledzy?

 14. Czy Kowalski już odkryl czyj jest kapitał inwestowany w porcie? Bo przed wyborami do sejmu pajacowal pod urzędem miasta powtarzając jedno zdanie. Czyj jest kapitał.

   • Kowalski nic nie chciał zdziałać, chciał tylko pobredzic. Czyj jest kapital? Czyj jest kapitał? Mógł sobie sprawdzić w internecie.

    • Każdy może sprawdzić w sądzie, czyj jest kapitał i jakie osoby są właścicielami portu. Za to Robert Węgrzyn z PO zasłaniał się tajemnicą zobowiązaną wobec właścicieli i robił z nas mieszkańców kretynów. Kampania wyborcza. Miłe.

 15. Właśnie otrzymałem list z Janowa, napisały do mnie konie arabskie:

  „Drogi Przyjacielu Rychu, zagorzały orędowniku PiS, ślemy Ci podziękowania za 2 worki siana z Kędzierzyna. Uratowałeś nam święta Wielkanocne, bo karmią nas tu słomą i to raz w tygodniu. Ale nie narzekamy tylko dziękujemy PiS za dobrą zmianę, to dzięki niej nikt nas już nie chce. Cieszymy się, że córka, syn nie są rozdzielane, nie muszą się tułać po świecie i wychodzić za jakiegoś obcego Araba. Ciągle nam się zmieniają dyrektorzy, same już nie wiemy, kto tu rzondzi.” (pisownia oryginalna)

  „Były tu na chwilę myszki z POKODu ale szybko uciekły, bo wejść się nie da przez zwały gnoju, a to śmierdzi, po kilku latach się narobiło, sprzątać nie ma komu, jaki Augiasz potrzebny by to spłukać, ale obawiamy się o wodę w Wiśle, bo będzie zatruta albo naszym łajnem albo jak wygra ten prezydent z Warszawy to wiadomo, że awaria ogarnie cała naszą ukochaną Ojczyznę, jak o niej mówił jeden prezydent Ojczyznę Dojną Zwróć nam Panie. Już nam się z głodu we łbie kiełbie i cytaty nam się mylą, nie mamy tu TVP i mało co wiemy, bo Gazeta Polska trafia z opóźnieniem z biurka dyrektora.

  Jak tam wasz benzen w Kędzierzynie, jest jeszcze? Dopytujemy się grzecznie bo w sianie było czuć chemiczny posmak. Trudno nam powiedzieć co to jest bo my szkuł nie robiły. Zjadłyśmy, ale nam się trochę odbijało jak po bimberku, wyłaziły nam włosy z ogona. Jesteśmy chętne na każdą ilość świerzego siana, jakbyś mógł. Łączymy się w uścisku, pazury mamy nie zrobione, czujemy się takie nieatrakcyjne.. pozdrawiamy, arabskie ciotki z podlaskiego Janowa”

  A teraz drodzy KK podpowiedzcie mi co ja mam tym koniom odpisać o tym benzenie?

 16. Chyba chodzi o coś gorszego od benzenu co ma bezpośredni wpływ na złe samopoczucie mieszkańców naszego miasta przy stosunkowo niskim stężeniu Benzenu.
  Lepiej robić coś niż tylko obiecywać nawet jeśli to w niesmak POKO twardzielom/myślicielom/mścicielom itd
  Widzę że w mieście K-K jest dużo znawców zardzewiałych pojazdów – Rysu wróć do Klanu!

 17. Tyle było szumu przed wyborami parlamentarnymi i co? I jajco. Niedługo Kowalski będzie nawet chwalił panią prezydent i nie będzie zdziwienia. W ZA jest sporo fajnych stanowisk…

 18. GIOŚ i wladze otrzymały pismo oraz materiały jednoznacznie wskazujące na trucicieli
  Czekamy od marca na odpowiedz
  Materiały dostepne na frofilu KOP na FB
  Pozdrawiamy

 19. Żałosny truteń, spytam jak to możliwe że mówisz o panu Bogu i synu Jego Chrystusie a nawołujesz do nienawisci, a co z miłością bliźniego? Jak można wierzyć takiej kteaturze, dlaczego byłeś w zarządzie Azot, ja Ci odpowiem żeś głupi wiedzą wszyscy a twoją zaletą jest włażenie do dupy PiS,

 20. Chciałbym Janusza Kowalskiego zapytać, czy zrobił COŚ??
  Czy nie będzie już benzenu w mieście możliwości??

  Na twitterze nie mogę z nim prowadzić bezpośredniej korespondencji bo zablokował sobie taką możliwość kontaktu z potencjalnym wyborcą. Jeśli Wy moi drodzy macie taką możliwość zapytajcie Janusza Kowalskiego o POstęp prac !!

  • Dziękuję Wam za odpowiedzi, a myślałem, że Janusz ma jeszcze w KK POpleczników, a coś widać, że inflacja i obłęd w jego rozbieganych oczkach nie znajduję poklasku…

Skomentuj