Kędzierzynianin Michał Wencel z nagrodą za trzecie miejsce w konkursie „Sztuczna inteligencja w moim życiu”

1

Konkurs zorganizował Związek Cyfrowa Polska w ramach GoTech festival. Jego uczestnicy stworzyli prace multimedialne dotyczące sztucznej inteligencji w codziennym życiu i pomysłów na jej rozwój.

Michał podjął się stworzenia filmu „Polska 2061”, w którym pokazał świat niemal w całości przejęty przez sztuczną inteligencję, próbując znaleźć w nim miejsce dla człowieka.

– Znalazłem stronę z konkursem i stwierdziłem, że jest to kolejne wyzwanie, którego chcę się podjąć. Pomysł urodził się w zasadzie sam z siebie. Cały projekt podważa ścieżkę rozwoju, którą podążamy. Moja wizja przyszłości przez pierwsze minuty filmu ukazana jest w sposób pozytywny, widzimy tam, jak wiele dobrego płynie z nowoczesnej technologii, by w końcówce dowiedzieć się jakim wielkim absurdem napędzany jest ten system. Chciałem, żeby moja praca została w pamięci widzów na dłużej. By wzbudzała pytania, jaki sens ma życie, w którym jedynym czynnikiem egzystencji jest… no właśnie, co? W świecie, w którym rządzą cyborgi i roboty miejsce człowieka jest zaburzone. Po obejrzeniu etiudy każdy może sam wyciągnąć wnioski – opowiada Michał Wencel.

Do tej pory młody kędzierzynianin dał się poznać z aktywności społecznej, angażując się w organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym i imprez sportowych. Co skłoniło go do podjęcia działań w zupełnie innej dziedzinie?

– Filmem i ogólnie kinematografią interesuje się od bardzo dawna. Sama aktywność społeczna też związana jest z ciągłą realizacją reklam, spotów i innych form wideo. Pamiętam jak już w dziecięcych latach oglądałem mnóstwo hollywoodzkich dzieł kinematografii. Kiedy w wieku 6 lat odkryłem, co da się wyprawiać z kamerą, momentalnie zabrałem się za kręcenie. Niemalże każda aktywność wiązała się z uwiecznieniem jej w granicach obiektywu. To mnie napędzało, nieważne gdzie poszedłem, miałem przy sobie kamerę ciągle rozwijając swoje umiejętności. Każde prace tworzyłem dla siebie, bo zwyczajnie uwielbiałem i wciąż uwielbiam je robić. Poprzez film making potrafię wyrazić uczucia w niepodważalny sposób. Dzięki odpowiedniemu doborowi sprzętu można całkowicie zanurzyć się w świecie przedstawionym. Bardzo się cieszę, że rok 2021 pozwolił mi w końcu wyjść z moimi wartościami załączonymi w ruchomym obrazie filmu do szerszej publiczności. To niesamowite uczucie kiedy debiutancka produkcja zdobywa III miejsce w ogólnopolskim konkursie, którym partnerem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt – mówi Michał.

Kędzierzynianin zapowiada, że w najbliższym czasie będzie można poznać jego kolejne dzieła. Obecnie jest w trakcie tworzenia filmu „Bój się miłości”, który opowiada o tragicznym uczuciu dwóch młodych kobiet. – Pomimo bardzo dramatycznej wymowy produkcji dobrze się bawimy na planie i bardzo sprawnie idzie nam proces kręcenia. Premiera filmu już w lipcu. Po więcej informacji zapraszam na mojego instagrama (https://www.instagram.com/michal__wencel/), gdzie na bieżąco informuję o zaawansowaniu prac – dodaje Michał.

Nagrodzony w konkursie film Michała:

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj