Kędzierzynianin fałszywie oskarżył policjanta o przyjęcie łapówki. Po 1,5 roku został skazany przez sąd

4
Ilustracja

Gdy dyżurny strzeleckiej komendy otrzymał informację, że jeden z funkcjonariuszy miał przyjąć łapówkę, natychmiast ruszyło policyjne i prokuratorskie śledztwo. Szybko okazało się, że oskarżenia są zupełnie zmyślone. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy trafił do sądu, a ten nie miał wątpliwości. 51-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla został uznany winnym przestępstwa fałszywego oskarżenia funkcjonariusza o przestępstwo. Policjant ze Strzelec Opolskich został całkowicie oczyszczony z jakichkolwiek podejrzeń.

W kwietniu 2020 roku dyżurny strzeleckiej komendy odebrał niecodzienne zgłoszenie. Pewien mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla oświadczył, że funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich wziął od niego łapówkę. Wskazany w zgłoszeniu policjant miał przyjąć korzyść majątkową podczas przesłuchania zgłaszającego.

Sprawą natychmiast zajęła się prokuratura w Kędzierzynie-Koźlu oraz funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Szybko okazało się, że oskarżenie policjanta zostało zupełnie zmyślone. Materiał dowodowy nie pozostawiał tu żadnych wątpliwości i postępowanie dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej zostało umorzone po niespełna dwóch miesiącach. Dodatkowo, wszystko wskazywało na to, że policjant został świadomie i z premedytacją fałszywie oskarżony i pomówiony.

Prokuratorzy z Kędzierzyna-Koźla oraz funkcjonariusze opolskiego Biura Spraw Wewnętrznych Policji przyjrzeli się dokładnie również temu wątkowi. Prokurator całość materiałów i dowodów przekazał do sądu w Kędzierzynie-Koźlu. Sąd w listopadzie 2021 roku wydał w tej sprawie werdykt. 51-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, fałszywie zawiadamiający o przyjęciu przez strzeleckiego policjanta łapówki, usłyszał wyrok skazujący. Został on uznany winnym przestępstwa z artykułu 234 kodeksu karnego, tj.  fałszywe oskarżenie. Mężczyzna ten musi także zapłacić grzywnę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

4 KOMENTARZE

  1. Moim zdaniem każde przesłuchanie na komendzie powinno być nagrywane, wykluczylo by to bezpodstawne oskarżenia, a później stres itp. Nie ładnie postąpił 51nio latek. Ten policjant tez człowiek i swoje przeżywał

    • Masz rację z tym ” każde przesłuchanie na komendzie powinno być nagrywane, wykluczylo by to bezpodstawne oskarżenia, a później stres itp.”
      Za każdym razem, w obecności adwokata, przesłuchujący bardzo pilnują prawa i formę czynności na tym etapie. ?

  2. 1,5 roku trwało postępowanie w prostej sprawie.
    Nie przepracowują się,jestem murarzem,też będę tak pracował,metrową ściankę w miesiąc postawię.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj