Kędzierzynianie uczcili pamięć bojowników o polskość Śląska

22

Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźlu uczcili dziś 99. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Członkowie organizacji pomimo braku oficjalnych obchodów rocznicowych odwiedzili miejsca upamiętniające ludzi, którzy przed blisko stu laty walczyli o polskość naszych ziem.

Nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pozwoliła na organizację publicznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, jak również 99. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Bojowników o polskość Śląska upamiętnili przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, którzy odwiedzili dziś miejsca związane z historią czynu powstańczego.

– Rozpoczęliśmy od Pomnika Powstańców Śląskich na Pogorzelcu, aby następnie odwiedzić Sławięcice, Górę Świętej Anny i Leśnicę. Na koniec pojawiliśmy się na cmentarzu Kuźniczka, aby zapalić znicz przy grobie Powstańców – relacjonuje Piotr Niewadzisz z Patriotycznego Kędzierzyna-Koźla.

22 KOMENTARZE

 1. W Kędzierzynie-Koźlu jest pomnik poświęcony pamięci Powstańców Śląskich, przy ulicy Piotra Skargi. Staraniem przedstawicieli PO nadano również nazwę placu Gwardii Ludowej imieniem jednego ze Śląskich Powstańców. Mamy właśnie 100 lecie wybuchu 2 powstania, 99 lecie (dokładnie) wybuchu 3, zwycięskiego powstania.
  Gdzie są nasi reprezentanci społeczni, wybrani przez nas przedstawiciele władzy: Prezydent, Radni, którzy mają obowiązek nas reprezentować? Myślicie, że uczcili pod pomnikiem pamięć Powstańców w Waszym imieniu? Złożyli kwiaty? Pochylili wdzięczni za ofiarę czoło? Zmówili modlitwę?
  O godzinie 18:00 pod pomnikiem przy ulicy Piotra Skargi było 5 zniczy, żadnej flagi, żadnych kwiatów.

  • Prezydent i radni wyznają wartości europejskie. Nie widać ich na 11 listopada, 3 maja to po co z okazji rocznicy powstania śląskiego. „Bruksela” nie patrzy przychylnie na ciągotki narodowościowe pilnujące swoich interesów w swoich landach. :))

  • pięknie to się ubrali i odświętnie, w przetartych dziurawych gaciach, tak jak latem w ponaciąganych podkoszulkach.
   Oczywiście nam nic do tego, każdy czci jak mu zwyczaje każą.

   • Chodzi o fakt pamięci i uczenie powstańców śląskich. Do @elegantka, @pan Piotr,@pejczu . Są ludzie pięknie odziani a siano w głowie. Widać cenicie innych ludzi mających super ciuchy, gadżety a gówno w głowie.

    • Szacunek wyrażamy również przez adekwatny ubiór. Dziurawe,robocze spodnie(wszak inna nazwa dżinsów to farmerki) żrą się z rangą wydarzenia i świadczą poniekąd o zawartości głowy. Pozdrawiam

     • :)) „Naturalna blondi-to wiele wyjaśnia.” stwierdzenie to określa ocenę zawartości głowy @pan Piotr i nie wyznacza „Szacunek wyrażamy również przez adekwatny ubiór.” Pozdrawiam

 2. Co to za patrioci, którzy zapominają o miejscu chyba najbardziej z tą tematyką związane. Przecież nawet w serialu, który był tu kręcony na początku 1981-82 „Blisko, coraz bliżej”, jeden z odcinków przedstawia walki nad Odrą od strony wyspy. Pomnik Bojowników o wyzwolenie Śląska – Pomnik usytuowany jest w parku miejskim w Koźlu, nad rzeką Odrą obok mostu Długosza. Na postumencie widnieją tablice granitowe, na których wyryty jest napis: „Powstańcom Bojownikom o narodowe i społeczne wyzwolenie Śląska” oraz krzyż harcerski. Nazwiskiem jednego z bohaterów owego powstania nazwano ulicę w Koźlu „Władysława Planetorza”.

 3. Koźlanin . I tu byś się pomylił . Tam co dziennie są walone znicze zwane butelkami . I delegacje młodych patriotów promujące naszą współczesną historię . Z jednym się zgadzam delegacje naszych władz bardzo rzadko do nich dołączają.

 4. W mediach nie pokazują to zdaje się, że nie było u nas na tak ważnym święcie narodowym ja 3 Maja posłanki z PiS-u z swoimi zaufanymi ludźmi z kampanii wyborczej. Natomiast Pana Wadzisza ,który konsekwentnie i nieprzerwanie trwa przy prawicowym postanowieniu widziałam i to mi się podobało, a tego drugiego co wcześniej na spotkaniach wyborczych wówczas kandydatki na posła przemawiał do ludu i ładnie zachwalał kandydatkę- zdaje sie, że pana Cyklopa(może nazwisko przekręciłam to przepraszam) nie było jakoś widać. Może mu się już odwidziało i był gdzie indziej, ale już bez posłanki, szkoda jak by byli razem to by było bardziej uroczyście. Pani jak mówią, wiceposeł-asystent z Grunwaldzkiej też nie było dziś widać na ważnych uroczystościach. Pewnie przysłowiowy wiek na karku daje sobie o sobie znać.

  • @Grażynka, chłopie kochany, co jakiś czas pojawiasz się i znikasz pisząc stek kalumnii jak na anonima przystało.

   Powinnaś jako dobry, przykładny Polak zmówić „Wieczny odpoczynek…” i zapalić świeczkę za wszystkich Powstańców i Kadetów, którzy zginęli podczas trzech Powstań Śląskich.

   Czas pandemii bezduszna @Grażynko, to nie czas wieców czy spotkań na jakichkolwiek uroczystościach lokalnych czy państwowych. Módl się@Grażynka, aby pandemia koronawirusa szybko się skończyła, aby było coraz mniej zakażonych i zmarłych, bo każda śmierć to cierpienie chorego i Jego najbliższych.
   Mimo wszystko życzę ci zdrowia.

 5. Takie sprostowanie, Władysław Planetorz – znany działacz harcerski ZHPwN – nie walczył w Powstaniach Śląskich. W III Powstaniu Śląskim uczestniczył jego ojciec – Józef Planetorz. Grób Józefa Planetorza można znaleźć na cmentarzu w Cisku, skąd pochodzi ta zasłużona dla ziemi kozielskiej rodzina. Swoją drogą, to faktycznie dziwne, że miasto mając pomnik Powstańców Śląskich nie złożyło choćby symbolicznej biało-czerwonej wiązanki kwiatów. Miasto też całe oflagowane, a tam chyba pusto. Szkoda.

Skomentuj