Kędzierzynianie oszukani podczas zakupów w Internecie. Stracili kilka tysięcy złotych

1

Uważajmy na oszustów na portalach ogłoszeniowych. Postęp technologiczny sprawił, że zakupy w dużym stopniu przeniosły się do sieci. Pamiętajmy, że Internet jest miejscem, gdzie możemy zostać oszukani. Korzystając z niego zachowujmy szczególną czujność oraz zdrowy rozsądek.

Mimo wielu ostrzeżeń w dalszym ciągu do policjantów z Kędzierzyna-Koźla zgłaszają się osoby, które oszukano podczas sprzedaży na portalach ogłoszeniowych.

Jedną z nich była kobieta, która chciała skorzystać z oferty przekazania basenu. Warunkiem było jedynie pokrycie kosztów przesyłki. W tym celu osoba wystawiająca basen wysłała do kupującej link, który miał zapewnić szybki i bezpieczny przelew umówionej kwoty. Po otworzeniu linku i podania wymaganych danych osobowych, numeru karty i numeru cvv. Zgłaszająca zorientowała się, że może być to próba oszustwa. Niestety w tym czasie oszust zdołał wziąć kredyt i wypłacić blikiem kilka tysięcy złotych. Podobna sytuacja nastąpiła u drugiej oszukanej osoby. Po wystawieniu przedmiotu do sprzedającego zgłosiła się kobieta która deklarowała chęć zakupu. Wysłała ona do sprzedającego link, poprzez który miał szybko otrzymać pieniądze. W linku, tak jak w poprzedniej sytuacji, musiał on podać różne dane osobowe i bankowe. W efekcie mężczyzna stracił z konta część środków.

Pamiętajmy, że oszustwa internetowe bardzo szybko się rozwijają i przybierają różne formy. Przestępcy udając zainteresowanych kupnem działają tak, aby swoją ofiarę wprowadzić w błąd w celu pozyskania od niej danych finansowych tj. loginu, hasła, numeru karty kredytowej, kodów autoryzacyjnych. Często wysyłają linki do stron bankowych łudząco przypominających te oryginalne. Otwierając taką stronę i postępując zgodnie z poleceniami możemy doprowadzić do tego, że nasze konto bankowe zostanie wyczyszczone ze wszystkich oszczędności. Sprzedając towar zamiast zarobić, możemy stracić.

Jak nie stać się ofiarą oszustwa internetowego?

Oto kilka prostych kroków:

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił pieniądze za sprzedawany przedmiot, lub zamierza to dopiero uczynić, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej otrzymasz pieniądze na swoje konto;
  • nigdy nie otwieraj załączników lub linków, które budzą wątpliwości;
  • strzeż swoich danych bankowych oraz haseł, a przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wysyłaj osobom postronnym kserokopii swoich kart kredytowych czy dokumentów tożsamości oraz kodów autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej;
  • dokładnie czytaj i weryfikuj każdą wiadomość z banku, którą masz potwierdzić kodem autoryzacyjnym;
  • korzystaj z oprogramowania antywirusowego, gdy ktoś próbuje na nas wywierać presję czasu, pośpiechu, czy też szybkiego sfinalizowania transakcji zachowajmy czujność.

Nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie dokonywać sprzedaży i zakupów. Lepiej stracić kilka minut na weryfikacje osoby oraz portalu aukcyjnego niż paść ofiarą oszustwa.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu

1 KOMENTARZ

Skomentuj