Kędzierzyn-Koźle zdobył 15 mln zł na integrację mieszkańców i odbudowę relacji sąsiedzkich

43

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozstrzygnęło właśnie konkurs w ramach programu Rozwój Lokalny. 29 miast polskich otrzyma około 102 mln euro na realizację projektów rozwojowych z Funduszy Norweskich i EOG. Jednym ze zwycięskich miast jest Kędzierzyn-Koźle z projektem „Dugnad” – integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.

Wyniki konkursu w piątek ogłosił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Na konferencji w Warszawie obecna była także prezydent Sabina Nowosielska.

– Finalizujemy rozstrzygnięcie konkursu na środki w niebagatelnej kwocie ponad 100 mln euro. Zakwalifikowało się 29 miast jako beneficjenci. To były trudne pieniądze, projekt był bardzo wymagający i taki miał być, ażeby oprócz tych grantów osiągnąć pewien efekt myślenia strategicznego, aby stworzone dokumenty oddziaływały na inne projekty w przyszłości. To wielka wartość – mówił wiceminister Waldemar Buda.

Jak zaznaczył, środki zostały przyznane miastom, które tracą swoje funkcje społeczne w wyniku różnych przemian, nie zawsze wynikających z bieżącego zarządzania. Do projektu zakwalifikowało się aż 212 samorządów, a więc ostateczna selekcja projektów była bardzo wymagająca.

– Każdy z beneficjantów otrzyma 3,5 mln euro, a więc ponad 15 mln zł. Jestem przekonany, że te środki zostaną dobrze spożytkowane, a mieszkańcy odczują pozytywne zmiany w swoich miastach – dodał wiceminister Buda.

Projekt jest wyjątkowy także dlatego, że od samorządów nie był wymagany wkład własny. Finasowanie wynosi 100 procent.

– To był trudny i wymagający program, kosztował nas wiele poświęceń, stworzony dokument liczy prawie 800 stron. Mottem naszego programu było najpopularniejsze słowo norweskie, czyli sąsiedztwo. Skupiamy się na ekologii, zdrowiu, działaniach społecznych i odbudowie relacji, szeroko rozumianym sąsiedztwie, zakres jest naprawdę bardzo szeroki. Mam nadzieję, że dzięki tym funduszom, podobnie jak ZAKSA, która zdobywając mistrzostwo osiągnęła swój cel, nam również to się uda, bardzo za to dziękujemy – tuż po wręczeniu czeku powiedziała prezydent Sabina Nowosielska.

43 KOMENTARZE

 1. Czy sam redaktor Pan G.Stępień rozumie to o czym pisze w tym artykule ? Tekst brzmi jak masło maślane i nic z niego nie wynika oprócz tego że dano 15 mln.zł. na nic. Tajemniczo brzmiące: projekt „Dugnad” – integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego. To znaczy co ?
  Pieniądze pójdą na cyganów ? Albo na inne pierdoły nikomu niepotrzebne ? Jaki rozwój regionu ? Kędzierzyn-Koźle przez nie udolne zarządzanie z drugiego miasta na opolszczyźnie stało się drugo ,a nawet trzecio rzędne. Władze oczywiście są tak ślepe że tego nie widzą. Ich ślepota zakrywa im nawet logiczne myślenie. A tego typu granty to trwonienie społecznych pieniędzy na totalne bzdury w tym na ich przejęcie przez odpowiednich wysoko postawionych urzędników lokalnych. A rząd jeszcze na to przystaje. Mogę jedynie dodać że coraz bardziej jest widoczne zaangażowanie p. Nowosielskiej w politykę niż w działalność miasta. Grant to tylko przykrywka. Jestem tym zbulwersowany i nie rozumiem takiego postępowania.

 2. 15.000.000 PLN na 50.000 mieszkańców. Za 300 zł na głowę to już się można integrować:)
  Niektórzy mogą się nawet „zdezintegrować” :DD

 3. Skoro „Skupiamy się na ekologii, zdrowiu …”, to rozumiem, że zostanie w pierwszej kolejności wybudowana sieć stacji mierzących poziom stężeń zanieczyszczeń (w tym oczywiście benzenu) we wszystkich dzielnicach Kędzierzyna-Koźla.
  Dzięki Bogu i Norwegom.

 4. Alina,chyba nie wiesz czym są fundusze norweskie.Z tych pieniędzy będą tęczowe imprezy, hostele dla kojachących inaczej, kasa do rozpieprzenia jak w stolicy na zimową plażę.Ciawusy nie nacieszą się tym.

 5. Może wreszcie wrócą ławki koło bloków mieszkalnych, zostaną posadzone drzewa na mini skwerkach przed blokami. Sąsiedzi będą mogli usiąść i porozmawiać jak to kiedyś bywało. To będzie integracja.

   • Dzisiaj na Bałtyckiej zakazano parkowania na ulicy. Są tam 44 mieszkania pod samym numerem 1 a miejsc parkingowych osiem. Chcieliśmy odpowiedniego oświetlenia przejścia do szkoły nr 1 na grunwaldzkiej to się nie da od 15 lat. Takie to jest miasto możliwości. Niedługo to 'miasto’ będzie miało wójta.

 6. Słuszna koncepcja tego zachodu, że dajo nam się yntegrowac z somsiadem za cudze. Dotychczas w małym gronie robiliśmy kratę w czech, a tera przyjedzie i zagra Zenek do kotletów Freda, a zapijemy Sobieskim.
  Nie możemy się doczekać i siadamy pisać plan imprezy, prezesa już wybraliśmy, się mianowałem, jutro casting na asystentki przeprowadzimy na oKKu.

  • Integracja Z Annabergiem przy poselskiej golonce, a owszem. Planujemy z Jarosławem wsparcie 5 kolumny ale jak zapłaci Berlin i Angela na koniec kanclerowania. Ta kobieta potrafi odejść, nie tak jak towarzysz Jarosław, który ciągle ma plany na naprawę Polski.

 7. Z kim się mam integrować, co autor miał na myśli i w jaki sposób. 15 mln zł na integrację mieszkańców i odbudowę relacji sąsiedzkich o co tu chodzi. konkretnie z którym sąsiadem mam się integrować skoro już jestem dawno zintegrowany?????

 8. Ja to się kiedyś integrowałem. Z sąsiadką. Do lasa jeździliśmy. Za godzinkę – bo trzeba było szybko wracać – zaliczaliśmy po 5 – 6 integracji. I wszystko za swoje, za kasą nie patrzyliśmy.

 9. Ja wiem, za te pieniądze można szybko zintegrować mieszkańców kuźniczek i zabiencu robiąc bez przetargu drogę i przejazd przez las dla samochodów osobowych pod wiaduktem którego pilnują miejscy esesmani i wlepiają mandaty zamiast pomagać. Do roboty!!!!!

 10. Pani Prezydent ostatnie lata pani działalności na tym stanowisku to podział Kędzierzyna od Koźla wraz z pozostałymi dzielnicami. W Koźlu pani wybetonowała rynek usuwając resztki roślinności jaka była. Podobnie z parkiem kozielskim który jest zaniedbany. Co z tego że są ścieżki jak nie ma gdzie usiąść, dzieci nie mają się tak naprawdę gdzie bawić a muszla koncertowa to tak naprawdę klozetowa. W Kędzierzynie wzdłuż drogi roślinność, przebudowuje pani podwórka by były zielone a teren obok OKKa jest ładniej wykonany niż kozielskie planty. Tym właśnie pani dzieli a nie spaja to miasto niemożliwości. Pieniądze które dostaliście powinny być mądrze wydane na naprawę i zjednoczenie Kędzierzyna-Koźla lecz obawiam się że będzie nadal podział. A pieniądze roztrwonicie na idiotyzmy. Pani i cała rada nie słuchacie mieszkańców.

 11. Powtórzę, bo jakiś debil powyżej mnie obraża.
  Skoro „Skupiamy się na ekologii, zdrowiu …”, to rozumiem, że zostanie w pierwszej kolejności wybudowana sieć stacji mierzących poziom stężeń zanieczyszczeń (w tym oczywiście benzenu) we wszystkich dzielnicach Kędzierzyna-Koźla.
  Dzięki Bogu i Norwegom.

  • Alino siedmio-gwiazdkowa – a właściwie gościu który się tak podpisujesz. Ciebie czyli debila nie można obrazić bo jest debilem. Tak na pewno UM wybuduje stację do badania twych wypierdzin. Nie żryj tyle grochówy to powietrze będzie czystsze.

 12. Czy budowa tych stacji z powoduje że benzen zniknie? Nie!!! Dopiero zamknięcie zakładów koksowniczych spowoduje że benzen zniknie no cóż niedowiarków nikt nie przekona ale szkoda kasy na takie pierdóły.

  • Po to aby wiedzieć, przy zmiennych kierunkach wiatrów, gdzie i jakie są stężenia. Na dzisiaj jedyna stacja jest na Piastach, na zachód od Z.Ch.Blachownia. Ta stacja wykazuje, że średniorocznie emisja benzenu mieści na granicy normy. Więc WIOŚ nie ma podstaw do interwencji.
   Logika podpowiada, skoro wiatrów zachodnich jest 70%, że stężenie średnioroczne benzenu w Sławięcicach będzie dwukrotnie przekraczało normę. Żyjemy w trójkącie bermudzkim i mamy prawo wiedzieć co i w jakim stężeniu nas truje.
   Na razie taką wiedzę mają tylko mieszkańcy osiedla Piastów. Mieszkańcy innych dzielnic żyją w błogiej nieświadomości tego co wdychają.

   • Nie słuchajcie tego kretyna podpisujący się Alina z gwiazdkami. Gość ten ciągle o benzenie. A miasto zatruwa również inne związki chemiczne w powietrzu. Lecz do tego kretyna nic nie dociera. uparł się że benzen o tyle. A tematem jest co innego niż środowisko.

    • Boli Cię jak kobieta myśli logicznie. Poza tym to chyba jesteś lobbystą firm trujących nasze miasto skoro tak ostro atakujesz pomysł, który niedawno zgłosił sam Senator Godyło. To On zaproponował stworzenie sieci kilkunastu stacji monitorujących poziom zanieczyszczeń (a w tym benzenu) gdyż bez takich danych nie można zlokalizować i ścigać trucicieli.
     Teraz jest rzeczywista okazja aby je zbudować bo pojawiły się środki m.in. na ekologię.

     • Przestań pieprzyć ciągle o tym samym. Nie będziesz jadł grochówy to i powietrze wokół ciebie będzie czystsze.

 13. I Pani Prezydent brzydząca się PIS-em wyciąga łapy po ich pieniądze lub przez nich rozdysponowane – fe!
  Szanowna Pani Prezydent, proszę nie zapomnieć o tym podczas chwalenia się swoimi osiągnięciami i nie przypisywać sobie tego sukcesu.

  • PiS nie rozdaje swoich pieniędzy bo ich po prostu nie ma!!. Zbigniew to imię które zawsze mi się kojarzy z kimś pół głupim, a jak już zdał maturę to max pół mądrym. Ta nikczemna partia niczego nie produkuje Zbyszku, a dodatkowo to kosztuje każdego POdatnika masę kasy na ochronę dyktatorka.

   Pieniądze przekazał naród norweski na wsparcie zacofanych grajdołów, a że KK jest jednym z nich to z tego powodu ta dotacja… PiS by chętnie coś uszczknął ale rozliczyć się trzeba darczyńcy, bo on ustala warunki.

   Dziękujemy Norwegom za wsparcie.

   • Oto przykład mądrego i oczytanego ….. mądremu dwa słowa wystarczą a głupiemu to i referatu mało !
    Rozpisałeś się skąd czerpiesz swe mądrości (PO). I PO jest tą partią która produkuje czy tak ? Nazywasz kogoś głupcem więc spójrz idioto w lustru i zmienisz zdanie o sobie.
    Ludzie pracujący fizycznie w tym kraju wytwarzają tzw. PKB. A politycy podatkami ich okradają na swe fanaberie. A to właśnie jedna z fanaberii.

    • ****** przecież to kasa z Norwegii, a nie od kaczysty w brudnych butach nie do pary. Twój PiS niczego nie tworzy, a i dziś się okazało że fundacja Narodowa wydała na 3 członków zarządu 800 000 PLN na pensje. A to Twoje i moje pieniądze. Tak dynamicznie działają w tej fundacji ze świat się już z PiS śmieje, same złodzieje.

 14. Pani Prezydent gdzie ta ekologia? dlaczego wycina się wszystko co rośnie między drzewami na przeciw hali sportowej a Azotach,chyba po to żeby drzewa uschły i będzie więcej miejsc do pakowania,Brawo!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj