Kędzierzyn-Koźle wśród najbogatszych miast powiatowych w Polsce. Jest nowy ranking zamożności

5

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking zamożności samorządów. Kędzierzyn-Koźle zajął 18. miejsce wśród najbogatszych miast powiatowych w Polsce, zarazem pierwsze na Opolszczyźnie.

Dane analizowane przez autorów rankingu dotyczą roku 2019, a więc nie uwzględniają wpływu epidemii na koniunkturę i dochody samorządów. Kolejny rok z rzędu uwzględniono natomiast transfery państwowych pieniędzy do do samorządowych kas związane m.in. z wypłatami świadczeń z tytułu 500 Plus. W bilansach księgowych widać więc pozytywny trend, gdyż pieniędzy jest coraz więcej, realnie jednak może być to złudne.

„Pieniądze w postaci dotacji celowej płyną do budżetów, a więc formalnie zwiększają ilość
środków. Ale samorząd jest wyłącznie wykonawcą, niemającym wpływu na cele ani
sposób realizacji programu. Nawet zakładając, że nie musi dopłacać do jego obsługi
(a nie jest to wcale założenie oczywiste), to w żaden sposób dotacje te nie zwiększają jego zdolności do wykonywania innych zadań ani nie poprawiają sytuacji finansowej” – piszą autorzy rankingu.

Pieniędzy jest więcej, ale też wzrastają koszty funkcjonowania samorządów – wpływ na to ma na przykład wzrost płacy minimalnej czy kosztów funkcjonowania oświaty. W ostatnich latach dzięki m.in dotacjom unijnym samorządy intensywnie inwestowały, tworząc jednostki organizacyjne zarządzające nowymi obiektami lub rozszerzając działalność istniejących. Tylko nieliczne z nich przynoszą dochody, do działalności pozostałych samorządy dokładają.

Aby ranking w jak największym stopniu odzwierciedlał rzeczywistą sytuację finansową samorządów, pominięto w nim wpływy z dotacji celowych, a więc m.in. z wspomnianego już 500 Plus.

„Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu” – wyjaśniają analitycy „Wspólnoty”.

Skorygowane dochody podzielono następnie przez liczbę osób zamieszkujących obszar danego samorządu, uzyskując dochód „na głowę”. Jak zatem wypadł Kędzierzyn-Koźle i powiat kędzierzyńsko-kozielski?

Wśród 268 miast powiatowych Kędzierzyn-Koźle zajął wysokie, 18. miejsce, z dochodem samorządu na głowę mieszkańca w wysokości 4089,10 zł. Jest to najlepszy wynik wśród miast powiatowych na Opolszczyźnie. Na pierwszym miejsc znalazły się Polkowice z dochodem 7072,59 zł. W rankingu zeszłorocznym Kędzierzyn-Koźle plasował się na 31. miejscu.

Już nie tak dobrze wypadł powiat kędzierzyńsko-kozielski – zajął 197. miejsce z dochodem 793,84 zł na 314 sklasyfikowanych samorządów tego szczebla. W zeszłym roku nasz powiat zajął miejsce 214.

Uwagę w rankingu zwraca wysoka pozycja Opola wśród miast wojewódzkich – jest drugie tuż za Warszawą z dochodem 6178,26 zł. Wpływ na to miała aneksja kilku miejscowości w otoczeniu miasta, na których usytuowana jest Elektrownia Opole, co znacząco zwiększyło wpływy do budżetu stolicy regionu.

Jednocześnie Opolszczyzna zajęła ostatnie miejsce w rankingu województw z dochodem 252,44 zł.

Niestety, analitycy „Wspólnoty” nie mają dobrych prognoz. Przez epidemię koronawirusa dochody samorządów mogą się znacząco zmniejszyć, co skutkowałoby odwróceniem pozytywnego trendu obserwowanego w ostatnich latach.

5 KOMENTARZE

 1. Sabci, to jak na taką kasę to coś kiepsko wychodzi to gospodarzenie. Wymierające i zatrute miasto. Tu biznes robią tylko lekarze, a młodzi po zakończeniu nauki uciekają.

  • „na taką kasę to coś kiepsko wychodzi to gospodarzenie” – może jakieś konkrety ??
   Podaj mi miasto 50tys mieszkańców do którego młodzi walą wszystkimi drogami? Normalny proces na całym świecie, ktoś lubi się gnieździć w dużym mieście ze wszystkimi zaletami i wadami dlaczego mu tego zabronić. Zarobisz więcej, wydasz więcej.

   Obecnie corona paradoksalnie może trend odwrócić. Praca zdalna coraz bardziej się popularyzuje. Siedzę w domu, centralę mam oddaloną o 900km, dziś przez Webex miałem konferencję z DE, IT, Indie i Tajwan. Przez Skype piszę z klientami i kolegami z pracy. Po co mi korki Wrocławia, arogancję Warszawy, drożyznę Monachium czy Londynu. Wyjdę na taras pospaceruję po swojej trawce w czasie pracy, nie każdy lubi duże miasto.

   Poprawić powietrze zimą w KK to wg mnie kluczowe.

   • Ło, kurde. mundry i łocytany. Toś Ty lepszejszy gościówa. Godoł żeś se przez Webexa z DE, IT, Indiami i Tajwanem. Ale o kitajcach zapomnioł żeś? Czyś nie godoł z kitajcami?
    Czy godołeś, ino się nie kwolisz?
    No i ta trowka na tarasie.
    Takij nawet we DE ni majom.

Skomentuj