Kędzierzyn-Koźle w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Ponad milion złotych trafi do mieszkańców

4

Bycie eko w Kędzierzynie-Koźlu stanie się jeszcze prostsze. Do pakietu miejskich dopłat dla mieszkańców doszła kolejna opcja. Gmina pozyskała środki z programu „Ciepłe Mieszkanie”. Pozwolą one w większym zakresie dofinansować wymianę starych i dymiących kopciuchów na nowoczesne i przyjazne środowisku źródła ciepła.

Umowę na ponad milion złotych w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu podpisała dziś (18.04) prezydent Sabina Nowosielska. Z programu „Ciepłe Mieszkanie” będą mogły skorzystać osoby o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 120 000 zł posiadające mieszkanie w budynku wielorodzinnym.

Warunkiem otrzymania wsparcia będzie wymiana starego pieca. Dodatkowo będzie można również pozyskać dofinansowanie na inne inwestycje poprawiające bilans energetyczny mieszkania, w tym:

 • zakup i montaż źródła ciepła wymienionego do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (dalej cwu);
 • podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania;
 • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła;
 • zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi oddzielających od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż);
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym;
 • dokumentację projektową dotyczącą powyższego zakresu.

Wysokość dofinansowania przyznanego dla mieszkańców zależeć będzie od dochodu. Program zakłada występowanie 3 progów:

 • próg 1 – do 30% poniesionych kosztów, nie więcej niż 15 000 zł na jeden lokal mieszkalny;
 • próg 2 – do 60% poniesionych kosztów, nie więcej niż 25 000 zł na jeden lokal mieszkalny – gdy dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1 673zł, jednoosobowym – 2 342 zł;
 • próg 3 – do 90% poniesionych kosztów, nie więcej niż 37 500 zł na jeden lokal mieszkalny – gdy dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900zł, jednoosobowym – 1 260 zł.

Realizacją programu zajmować będzie się Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta. Informacje udzielane są pod numerem telefonu: 77 40-34-475.

Aktualnie opracowywane są niezbędne regulaminy, dokumenty i wnioski. O szczegółach dotyczących startu „Ciepłego Mieszkania” poinformujemy w najbliższym czasie.

4 KOMENTARZE

 1. Na różne rodzaje paliw jakimi indywidualne gospodarstwa opalają otrzymali dopłaty. A co zmieszkańcami którzy mają c.o. z MZEC. Kędzierzyn Azoty ,Śródmieście, Pogorzelec mają niższą taryfę a w Koźlu nadal wysoką. Pomimo ustawy obniżającej koszta administracja MZBK nic w tym kierunku nie robi. Nadal pobiera wyższą stawkę. Panie Węgrzyn weź się pan do roboty zamiast radzić w powiecie. Chyba za coś pan odpowiada i bierze forsę i to nie małą. Goń swoich podwładnych by nie klechali tylko zaiwaniali. Przestańcie w końcu oszukiwać mieszkańców. Jak hieny na biedzie zarabiać. Pani Nowosielska też tylko celebruje zamiast zarządzać tym dziadowskim miastem. Tylko czekać jak do Warszawy ucieknie…..

 2. Jak doskonale wszyscy wiemy UE dąży do wyeliminowania paliw kopalnych (węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego) wprowadzając w to miejsce OZE (wiatr, słońce, wodór).
  Jaki jest sens dofinansowywać instalacje, które za kilka lat będzie trzeba zmieniać?
  Dofinansowanie powinno dotyczyć wyłącznie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy wodorowych ogniw paliwowych. Nie ma sensu dopłacać do instalacji gazowych czy na ekogroszek.

 3. Czemu o tym KK24 niwe informuje na swoich łamach ? ……
  15 lutego 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 295).
  Wspomniana wyżej ustawa wprowadziła na okres od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. nowy mechanizm mający na celu ograniczenie wzrostu cen ciepła dla odbiorców uprawnionych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. (dalej zwanymi „odbiorcami uprawnionymi”). Przewiduje on, że wzrost cen ciepła nie może być wyższy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r.
  Co istotne, jeżeli wyliczona według nowych przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu cena okaże się niższa, niż płacona przez odbiorców uprawnionych od początku 2023 r, to ich rachunki zostaną skorygowane wstecz.
  Poza tym 29 marca 2023 r. na mocy wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzona została zmiana do taryfy dla ciepła w przypadku Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu.
  Nowe ceny i stawki wprowadzone zostały od 14 kwietnia 2023 r. Zmiana taryfy nastąpiła ze względu na spadek ceny gazu. Podpisana została umowa kompleksowa dostarczania paliwa gazowego dla klientów biznesowych po cenie opartej na cenie gazu z Towarowej Giełdy Energii.
  W tej sytuacji ceny od 01.04.2023 r. do 30.04.2023 r. dla osiedli: Śródmieście, Piastów, Pogorzelec i Azoty pozostaną bez zmian, natomiast dla Koźla i Blachowni nastąpi spadek średnich cen o około 40%.
  Pomimo to MZBK K-Koźle nadal nic z tym nie zrobiło czyli mieszkańcy placą nadal więcej bo sa oszukiwani….

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj