Kędzierzyn-Koźle rozpoczyna walkę o miano Rowerowej Stolicy Polski. Kręcić kilometry może każdy

11

Po raz kolejny Kędzierzyn-Koźle staje do walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. W tym roku będziemy współzawodniczyć z 55. miastami. Dla tych mieszkańców, którzy zaangażują się najbardziej i wykręcą najwięcej kilometrów, czekają wysokie nagrody pieniężne – ich pula to aż 9 tys. zł.

Aby wziąć udział w zabawie wystarczą dwa przedmioty: rower i smartfon. W tym drugim instalujemy darmową aplikację „Aktywne Miasta”, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski – czerwiec 2022”. Następnie wybieramy drużynę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry – do wyboru jest 56 miast, które potwierdziły udział w rywalizacji, w tym Kędzierzyn-Koźle. Aby jeszcze lepiej motywować się do wsiadania na nasz jednoślad przygotowane zostały podgrupy – są to zakłady pracy, osiedla, szkoły i inne. I właśnie grupy szkolne w Kędzierzynie-Koźlu również otrzymają swoją szansę na zgarnięcie nagród. Najaktywniejsza placówka w mieście otrzyma aż 3 tys. złotych. Natomiast na zawodników indywidualnych, za pierwsze trzy miejsca z największą ilością wykręconych kilometrów, czekać będzie kolejno 3,2 i 1 tys. zł. A to dalej nie wszystko, bo dla tych, którzy zajmą najwyższe miejsce nie tylko na miejskiej, ale również ogólnopolskiej tablicy wyników czekają następne nagrody od głównego organizatora – miasta Bydgoszcz.

Rywalizacja w ramach Pucharu Rowerowej Stolicy Polski rozpoczyna się 1 czerwca i potrwa przez cały miesiąc.

O tytuł powalczy 56 miast: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko – Biała, Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kędzierzyn – Koźle, Kielce, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Legnica, Leszno, Łomża, Metropolia Bydgoszcz, Mysłowice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Piotrków Trybunalski, Piekary Śląskie, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Radom, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Skarżysko-Kamienne, Skierniewice, Słupsk, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Tarnów, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory i Żyrardów. Aby każda z gmin miała równe szanse, stosowany jest specjalny przelicznik przejechanych kilometrów w stosunku do liczby mieszkańców. Dzięki temu każda z metropolii takie jak Bydgoszcz, Poznań, czy Białystok walczą na równi z mniejszymi ośrodkami.

11 KOMENTARZE

 1. Pierw niech nauczą się kultury jazdy. Codziennie widzę rowerzystów na chodnikach , jeżdzących pod prąd i olewając znaki typu przejście przez pasy itd. Kierowcy nie lepsi ale to oni dostają po kieszeni. Drogi wąskie , sciężka obok ale bóg na rowerze po drodze nagina. Zamiast politycy zabrać się za szkolenie użytkowników dróg przepisów szkolen i uprawnien dla rowerzystów i kierowców , szukają kasy na kursach prawa jazdy . O rowerzystach nie wspomnę bo to już bez kontroli kto ma rower ten jeżdzi nie znając nawet znaków drogowych. A tak po za tym ekologia się kłania. Pieszy musi przejść przez przejście nie może poczekać chwili , ale kilka samochodów co 100m hamuje i rusza a z rury spaliny zapiepszaja .I gdzie tu logika.

  • Panie Ryszardzie o psim sercu. Bo pieszy to jest Bóg na przejściu, a ponad to święta indyjska krowa, która może wleźć na przejście kiedy chce, jak chce, nawet znienacka z ryjem utkwionym w telefon. Może nawet na tym przejściu świętą kupę nawalić. Jak to święta krowa. Takich doczekaliśmy się światłych przepisów.

 2. Polecam wyrzucić projektanta ścieżek rowerowych oraz tego idiotę co projektował ulicę Kozielska, przykład jak nie powinna wyglądać ścieżka rowerowa przy ulicy. W ogóle to jeśli chcecie zadbać o zdrowie mieszkańców zróbcie porządek z benzenem. Podsumowując jeśli chcecie zmieniać cokolwiek w tym mieście, polecam zacząć od władzy 😁

  • To prawda że ścieżka rowerowa przy Kozielskiej to porażka,jak większość ścieżek w mieście.Wszyscy sobie przeszkadzają nawzajem,piesi,rowery i auta.
   Jedynie tą ścieżką do Cisowej jedzie się przyjemnie

   • „Jedynie tą ścieżką do Cisowej jedzie się przyjemnie”
    Proponuję, zlikwidować Kozielską, pozostawić ścieżkę przy Kozielskiej i już zrobi się przyjemnie. Prawda, Olu?

 3. Dla wszystkich którzy chcą kręcić kilometry i zażywać inchalacji polecam pętle od ronda przy dworcu, kozielska do ronda milenijnego i z powrotem. Gwarantuję niezapomniane atrakcje i co najważniejsze niesamowitą satysfakcję z utrudnianiu wszystkim życia.

 4. Czy ktoś wie dlaczego wszystkie projekty dot.infrastruktury drogowej w K-Koźlu są totalnie spier…..??
  Trwa to od wielu lat,zamiast ułatwień dla mieszkańców,są piętrzone coraz większe problemy z poruszaniem się po mieście i obwodnicach.
  O co chodzi,co się dzieje?

 5. Zapraszam do przejechania się najkrótszą ścieżką rowerową w mieście znajdującą się w Sławięcicach naprzeciw cmentarza.

 6. Jedna ścieżka nie skończona koło stadionu Odry Koźle (były przejazd kolejowy) Gminy (Cisek, Reńska Wieś, Polska Cerekiew) ukonczyly a w K-K problemy, debaty myślą obiecują tak jak z Koszarami wielkie halo. Ścieżka rowerowa przy trasie do Januszkowic na Jezioro Srebrne o tym pomyśleć czy zrobić pogłębić Stary Kanał Kłodnicki i piękny spływ kajakowy.Najgorzej jak władzą miasta myślenie ból sprawia tylko pomyśleć logicznie i będziemy zadowoleni wszyscy. Poczekam co na to Pani Prezydent miasta jej doradcy i całe Gremium radnych.

Skomentuj